Nie jesteś sam! Według National Institute of Mental Health około 74% ludzi doświadcza w pewnym stopniu na lęku przed prezentacjami. Strach przed wystąpieniami publicznymi może znacząco wpłynąć na nasze życie osobiste i zawodowe. Może powodować unikowe zachowania, takie jak odmawianie udziału w wystąpieniach, odrzucanie awansów lub objawy psychosomatyczne, kiedy zawsze przed prezentacją jestesmy chorzy. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją narzędzia, które pomogą Ci nauczyć się radzić sobie ze stresem. Dowiedz się więcej w artykule.
Nie jesteś sam! Według National Institute of Mental Health około 74% ludzi doświadcza w pewnym stopniu na lęku przed prezentacjami. Strach przed wystąpieniami publicznymi może znacząco wpłynąć na nasze życie osobiste i zawodowe. Może powodować unikowe zachowania, takie jak odmawianie udziału w wystąpieniach, odrzucanie awansów lub objawy psychosomatyczne, kiedy zawsze przed prezentacją jestesmy chorzy. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją narzędzia, które pomogą Ci nauczyć się radzić sobie ze stresem. Dowiedz się więcej w artykule.
Z punktu widzenia ewolucyjnego, posiadanie opinii, przekonań, typowych wzorców działań czy ocen ma swoje uzasadnienie. Automtyczne zachowania mają zarówno negatywne, jak i pozytywne konsekwencje. Skracają one czas podejmowania decyzji, co może zużywać energię. Byłoby nam trudno funkcjonować, gdybyśmy musieli zastanawiać się każdego ranka, czy powinniśmy zatrzymać się na czerwonym świetle, czy możemy dotknąć gorącego garnka, czy też spacerując nocą po ciemnej ulicy, czy warto zaprzyjaźnić się z osobą niosącą nóż.
W świecie, w którym komunikacja jest kluczowa, umiejętność pewnego zaprezentowania się jest bezcenna. Niezależnie od tego, czy przemawiasz na sali konferencyjnej, na wydarzeniu towarzyskim, czy prowadzisz spotkanie zespołu, wrażenie, jakie wywierasz, może znacząco wpłynąć na Twoje życie osobiste i zawodowe. A co, jeśli w naturalny sposób nie emanujesz pewnością siebie? Dobra wiadomość jest taka, że pewności siebie, podobnie jak każdej innej umiejętności, można się nauczyć i ją doskonalić. Celem tego artykułu jest odkrycie sekretów bycia pewnym siebie, szczególnie jeśli chodzi o wystąpienia publiczne.
Pomimo wszystkich swoich osiągnięć czujesz się jak oszust? Nie jesteś sam. Syndrom oszusta dotyka wielu z nas, od studentów po prezesów. To ta nawracająca wątpliwość, że pomimo swoich osiągnięć, tak naprawdę nie jesteś tak kompetentny, jak wszyscy myślą. Strach przed zdemaskowaniem jako ktoś niekompetentny jest ogromny. Zagłębmy się w zrozumienie tego zjawiska i zbadajmy praktyczne strategie jego przezwyciężenia.
Zastanawiasz się, jak szybciej i lepiej przygotować prezentację za pomocą ChatGPTP? Za pomocą narzędzi AI, takich jak ChatGPT, możesz przyśpieszysz research, zrobić burzę mózgów i udoskonalić treść. W tym artykule omówimy 15 sposobów wykorzystania ChatGPT do stworzenia atrakcyjnej prezentacji i zaoszczędzenia czasu.
Dlaczego stresujesz się przed wystąpieniami publicznymi? Czy kiedykolwiek zadałeś sobie to pytanie? Jeśli jeszcze nie jesteś najlepszym przyjacielem ze stresem, możesz zacząć pracować nad nawiązaniem długoterminowej przyjaźni z tremą, zadając sobie te pytania i szczerze na nie odpowiadając.
Czy chcesz doskonalić swoje prezentacje lub uzyskać dostęp do narzędzi, które sprawią, że tworzenie ich będzie łatwiejsze i szybsze? Na horyzoncie pojawiły się narzędzia AI, które zmieniły zasady gry. Poznaj kilkanaście trików i wskazówek dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji do przygotowania treści prezentacji, slajdów, wizualizacji, przeprowadzenia prezentacji i zaangażowania publiczności.
„Mam sen” to prawdopodobnie jedno z najbardziej znanych fraz w historii ludzkości. Słowa mogą mieć ogromną moc. Mogą podnosić na duchu, niszczyć, dawać nadzieję lub dotykać miejsc, o których nawet nie byliśmy świadomi.
Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest ważne zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Niezależnie od tego, czy spotykasz kogoś po raz pierwszy na imprezie networkingowej, rozmawiasz z nowymi kolegami w pracy, czy przedstawiasz się nowemu sąsiadowi lub przyjacielowi swojego partnera, sposób, w jaki się przedstawiasz, może nadać ton całej relacji i i postrzeganie Ciebie.
Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest ważne zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Niezależnie od tego, czy spotykasz kogoś po raz pierwszy na imprezie networkingowej, rozmawiasz z nowymi kolegami w pracy, czy przedstawiasz się nowemu sąsiadowi lub przyjacielowi swojego partnera, sposób, w jaki się przedstawiasz, może nadać ton całej relacji i i postrzeganie Ciebie.
Bez względu na to, jakie narzędzie wybierzesz, ważne jest, aby tworzone wizualizacje były przejrzyste, dokładne i skutecznie komunikowały informacje, które chcesz przekazać. Jak to zrobić? Jakich narzędzi uzyć?
Być może jesteś ekspertką, która ma ogromną wiedzę, ale myśl o prezentacji nie pozwala Ci spokojnie zasnąć w nocy. Być może masz pasję to dzielenia się wiedzą i edukowanie sprawia Ci radość, ale to co ją zabiera, jest lęk przed wystąpieniami publicznymi. Być może nawet lubisz występować, ale obawiasz się kompromitacji i odkrycia, że czegoś nie wiesz. Co zatem zrobił, żeby strach nas nie paraliżował?
Co zrobić, żeby zostać mówcą motywacyjnym lube keynjote speaker? Jakie są najlepsze praktyki i o co warto zadbać? Kliknij czytaj więcej.
Krótkie formy można wykorzystywać nie tylko w sytuacji, kiedy chcemy, żeby firma zainwestowała w nasz pomysł na biznes czy sfinansowała badania naukowe. Czas to pieniądz. Jak zrobić pitch, który będzie efektowny i przyniesie nam pieniądze?
Jakie tło ustawić sobie podczas spotkania online? Które tło wpłynie najlepiej na budowanie naszego wizerunku jako profesjonalisty?
Zjawisko torowania, inaczej zwane primingiem może być stosowane jako technika wpływu społecznego. Jak to może na Ciebie wpłynąć? Jak wykorzystać priming w wystąpieniach publicznych?
Osoba, która występuje publicznie musi spełniać wiele kryteriów, żeby wypaść profesjonalnie, a w przypadku wystąpień online dochodzą do tego takie aspekty jak obsługiwanie profesjonalnego sprzętu do nagłośnienia, odsłuchu i nagrywania video, a także zadbanie o przestrzeń, w której znajduje się mówca.
Tło, które oglądają widzowie również nie jest obojętne dla wizerunku mówcy. Oprócz kwestii takich jak dobre oświetlenie czy sprzęt techniczny jest ważnym elementem wystąpienia. Jakie kolory ubioru lub tła wybrac w trakcie prezentacji?
Obecność w świecie online daje możliwość kreowania różnych wersji swojego wizerunku, a także zarządzania nim. Nasza osobowość może wpływać na formę autoprezentacji, zarówno podczas wirtualnych spotkań, jak i tych na żywo. Jak się dobrze zaprezentować?
Anna Sorokin stała się niedawno bardzo popularna za sprawą serialu Netflix „Kim jest Ana”. Film pokazuje bohaterkę- Anna Delvey graną przez Julię Garner i jej losy stawania się częścią nowojorskiej elity. Jak to możliwe, że 25-latka oszukała tylu wpływowych ludzi i wyłudziła duże sumy pieniędzy? W artykule znajduje się odpowiedź na to pytanie.
Wystąpienie może być niezapomnianym doświadczeniem dla słuchaczy lub kolejną, nudną prezentacją, o której szybo zapomną. Jednym z aspektów różnicujących te dwie sytuacja jest przygotowanie. Plan wypowiedzi, nauczenie się pewnych elementów na pamięć i dużo treningu dadzą nam pewność siebie na scenie, a także dadzą szans na przemyślenie i zaprojektowanie tego, co chcemy powiedzieć.
Badanie Gallupa wykazało, że w Stanach Zjednoczonych na glossofobię (lęk przed wystąpieniami publicznymi) cierpią cztery na dziesięć osób. Stres przed wystąpieniami publicznymi może wynikać z obawy przed oceną innych, utratą poważania w swoim środowisku zawodowym, koniecznością ekspozycji czy wreszcie wielkość publiczności. Czy technologia VR może nam pomóc w radzeniu sobie ze stresem?
Z przyjemnością informuję, że znalazłam się w gronie topowych trenerów wystąpień publicznych na świecie.
Improwizacja przydaje nam się w wystąpieniach, odpowiadaniu na pytania z zaskoczenia czy w biznesie i życiu prywatnym. Jakie są jej zasady? Czy warto się jej uczyć?
Początek wystąpienia może wpłynąć na odbiór całego wystąpienia. Jak zacząć wystąpienie, żeby dobrze wypaść?
Fotorelacja z wyjątkowego eventu TEDxWarsaw. Wystąpienia dostępne są już na YT!
Krótkie formy można wykorzystywać nie tylko w sytuacji, kiedy chcemy, żeby szef wielkiej firmy zainwestował w nasz start-up milion złotych. Są to codziennie sytuacje, częściej niż nam się wydaje. Jak pitchować podczas rozmowy kwalifikacyjnej, przed inwestorem czy nowymi znajmymi?
O co zadbać podczas wystąpienia online? Jak ustawić kamerę, światło, w co się ubrać i jakie ustawić tło, żeby wypaść profesjonalnie? Odpowiedzi w artykule.
Najważniejsze wskazówki jak przygotować dobre przemówienie oraz je zaprezentować.
Ten artykuł rozpoczyna cykl „Jak oni mówią”. Będę w nim analizować wystąpienia polityków, biznesmenów i artystów. Postaram się na ich podstawie znaleźć sekret dobrych przemówień. Na pierwszy ogień idzie Donald Trump. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Nie można jednak mu ująć zdolności porywania tłumów.
Czy da się zapanować nad tremą? W tym artykule skoncentruję się na zjawisku tremy u wokalistów. Specyfika stresu powoduje symptomy na poziomie ciała, które bezpośrednio wpływają na jakość głosu, kontrolowanie oddechu i możliwość koncentracji na wykonywaniu utworu.
Z przyjemnością dzielę się nowymi wieścami- dołączyłam do projektu Wioska Kobiet. Ta inicjatywa wspiera, edukuje i buduje społeczność Polek w Szwajcarii.
Zestawienie filmów i seriali dotyczących wystąpień publicznych i autoprezentacji.
Matura to pierwszy, poważny egzamin, który może powodować dużo stresu u licealistów. Dla wielu uczniów, ale też profesjonalistów egzaminy ustne wiążą się z o wiele wiekszym stresem, niż w przypadku egzmainów pisemnych. Jak sobie z tym poradzić?
W szwajcarskiej stolicy mieści się uhonorowane Council of Europe Museum Prize niepozorne Muzeum Komunikacji. W środku znajdują się aż trzy piętra pełne atrakcji. Wizyta zainspirowała mnie to stworzenia nowego cyklu "Jak oni przemawiają", w której będę analizować wystąpienia polityków, artystów i profesjonalnych mówców. Zapraszam Cię do fotorelacji.
Organizujemy przesłuchanie dla osób, które marzą o stanięciu na czerwonej kropce. Chcesz wystąpić na scenie TEDx? Czy jak oglądasz mowy TED, myślisz sobie, że masz pomysł o czym jeszcze warto powiedzieć? Masz idea worth spreading? Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi “TAK” - zapraszamy na onlinowe przesłuchanie.
Kto z nas nie marzy o pracy idealnej? Takiej, w której będziemy czuć się dobrze, lubić swój zespół i realizować się w atmosferze szacunku i zaufania. Co zrobić, żeby mieć taką pracę? Na pewno pierwszym krokiem jest dobre zaprezentowanie się na rozmowie kwalifikacyjnej. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek.
Storytelling, czyli dosłownie opowiadanie historii. Kluczowe jest tutaj jak. Cała magia tej metody opiera się na kilku podstawowych założeniach, które powodują, że nasi odbiorcy słuchają nas z otwartymi ustami i pytają: i co dalej? Co ciekawe, storytelling to nie jest wymysł XXI wieku i nowość w biznesie.
Jeśli wybierasz się na pierwszą randkę możesz czuć zarówno ekscytację, jak i stres. Możesz się zastanawiać jak dobrze wypaść, co zrobić, żeby nie spalić tej znajomości na panewce i zainteresować sobą drugą osobę, a potem może kontynuować znajomość. W tym artykule podam Ci kilka sprawdzonych metod.
Jak się w tym odnaleźć? Jak dobrze wypaść na scenie i nie robić kardynalnych błędów? O ile w mowie potocznej podczas luźnej konwersacji towarzyskiej takie błędy nie rażą, o tyle na scenie profesjonalny performer powinien ich unikać.
Istnieje wiele technik opanowania stresu, relaksacji i pomagania sobie z tremą przed wystąpieniem publicznym. Poniżej przegląd według mnie najciekawszych z nich.
Mindfulness, które od wieków jest znane we wschodniej kulturze, podbija zachodni świat. W literaturze pojęcie mindfulness definiowane jest jako umiejętność obserwacji oraz doświadczania zewnętrznych i wewnętrznych bodźców bez krytyki, ze współczuciem do samego siebie. Ogólnie można je określić jako bycie tu i teraz, z pełną akceptacją wydarzających się zdarzeń, myśli oraz okoliczności. Techniki uważności mogą skutecznie wspomagać osoby, które mierzą się z prezentowaniem się publiczności na scenie.
Często dostaję pytanie jak zostać mówcą TED lub TEDx. Jest na to kilka sposobów. Zapraszam do lektury:)
30 listopada odbył się TEDxSGH, na którym wystąpiło wiele osób z jak to mówimy w TEDx: „idea worth spreading”. Poruszali takie tematy jak odpowiedzialność społeczna za resocjalizację więźniów i ich powrót do normalności, etykieta w biznesie, slow fashion, samoświadomości oraz o rymach w hip hopie. Ten ostatni temat zaprezentował Marcin Czarnecki, z którym miałam przyjemność pracować nad wystąpieniem.
Event był uwieńczeniem pracy kilkudziesięciu osób przez ostatnie miesiące. Razem z moimi mówcami TEDx pracowaliśmy indywidualnie nad treścią, przekazem, mową ciała i innymi aspektami, które sprawiają, że wystąpienia zapadają w pamięć i mają moc zmiany myślenia. Jestem szczególnie dumna z moich dwóch mentees: Agi Jensen oraz Mateusza Pawełczuka.
Częstym pytaniem, które pada z ust moich klientów jest: co mam zrobić z rękami? W trakcie wystąpień kwestia ułożenia rąk i gestykulacji może sprawiać problem. W tym artykule znajdziesz wskazówki co zrobić z rękami.
Jeśli zastanawiasz się o co zadbać przed prezentacją i upewnić się, że o niczym nie zapomnisz, dobrze trafiłeś! Znajdziesz tutaj wskazówki oraz checklistę do wydrukowania.
Jakie są zasady tworzenia prezentacji? Co zrobić, żeby słuchacze byli zaciekawieni, a treści pomagały w naszym wystąpieniu, a nie przeszkadzały?
Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Jak ważne są pierwsze sekundy dla osób występujących publicznie?
Co powinien wiedzieć mówca? Jakie błędy atrybucji mogą popełniać słuchacze podczas wystąpienia publicznego? Świadomy performer znając te zasady może zbudować skuteczne strategie autoprezentacji i budowania marki osobistej, a także uświadomić sobie, że nie wszystko zależy tylko od jego wystąpienia, więc również zredukować trochę tremę.
Czym jest stres? Zgodnie z definicją Hansa Selyego stres to niespecyficzna reakcja organizmu na jakiekolwiek wymaganie na niego nałożone lub według innej definicji stres zakłóca stan równowagi i wystawia nas na próbę lub nawet przekracza naszą zdolność do radzenia sobie z nim. Stresor to zdarzenie bodźcowe wymagające od organizmu pewnego rodzaju reakcji adaptacyjnej np. wejście na scenę przed publiką, a nawet sama informacja o konieczności wystąpienie publicznego.
Zajmiemy się fizjologią stresu, żeby zrozumieć co się dzieje z naszym ciałem w sytuacji interpretowanej przez nasz mózg jako zagrożenie. Strach przed wystąpieniami publicznymi? Często moi klienci opisują swoje reakcje na stres jako coś nieprzyjemnego np. zasycha im w gardle, nie mogą sobie niczego przypomnieć czy drżą im ręce mając w dłoni mikrofon. Dla nieświadomego performera taka sytuacja może być przerażająca, ponieważ nie mamy wtedy pełnej kontroli nad swoim ciałem, a to generuje lęk.
Wczorajszy, jubileuszowy X TEDxWarsaw obfitował w wiele inspirujących i ciekawych wystąpień. Jestem szczęśliwa mogąc przygotowywać mówców do ich wystąpień i być częścią teamu TEDxWarsaw. Było m.in. o ciałopozytywności, wykorzystywaniu surowców kosmicznych do ocalenia naszej planety, tabu dotyczącym depresji dzieci, najmie okazjonalnym, sposobie uczenia w najlepszej szkole na świecie, a także zmianach klimatycznych, debatowaniu, ekologii i wiele innych.
Ile razy zdarzyło Ci się czego nie zrobić tylko dlatego, że bałeś się krytyki? Jak często opinia innych decyduje o tym czy się akceptujesz? Pierwsza rzecz, którą musimy zrobić by poradzić sobie z krytyką ze strony innych ludzi jest okiełznanie… naszego wewnętrznego krytyka. Dopiero kiedy pogodzimy się sami z sobą, będziemy w stanie bez zbędnych emocji słuchać uwag innych osób.
Pewność siebie odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Często jej brak powoduje rezygnację z wielu okazji i wyzwań. Jak zbudować pewność siebie? Poniżej kilka konkretnych ćwiczeń i metod. 1. Kiedy jestem (nie)pewny/a siebie? Pomyśl o swoim typowym dniu i wypisz wszystkie czynności i zachowania, w których wykazujesz się pewnością siebie (czesanie włosów, rozmowa przez telefon z przyjaciółką, jedzenie obiadu itd.)
Na zaproszenie SKN Akceleracji Szkoły Głównej Handlowej poprowadziłam szkolenie z budowania pewności siebie i pracy nad wewnętrznym krytykiem. Uczesnitkami były osoby, które biorą udział w programie „Genialny mówca”. Po raz czwarty zainteresowani udoskonalaniem swojego warsztatu publicznego przemawiania zjedzali się z całej Polski, by wziąć udział w warsztatach oraz w gali finałowej.
Wszyscy bez wyjątku występowaliśmy publicznie i pewnie nie raz jeszcze przyjdzie nam się zmierzyć z tym wyzwaniem. Czy zdarzyło Ci się być tak bardzo zestresowanym, że zapomniałeś co miałeś powiedzieć lub ze strachu nie zaprezentowałeś wszystkiego, co zaplanowałeś? A może na hasło, że masz się zaraz wypowiedzieć publicznie mocniej bije Ci serce i najchętniej schowałbyś się w domu lub wykupił wczasy super-last minute? Jak sobie z tym radzić?