Pewność siebie odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Często jej brak powoduje rezygnację z wielu okazji i wyzwań. Jak zbudować pewność siebie? Poniżej kilka konkretnych ćwiczeń i metod.
1. Kiedy jestem (nie)pewny/a siebie?
Pomyśl o swoim typowym dniu i wypisz wszystkie czynności i zachowania, w których wykazujesz się pewnością siebie (czesanie włosów, rozmowa przez telefon z przyjaciółką, jedzenie obiadu itd.)
Wypisz sytuacje, w których potrzebujesz więcej pewności siebie (kontakty z autorytetami, obrona własnego zdania, wygląd, wystąpienia publiczne etc.)
Jak możesz zauwazyc na podstawie tego ćwiczenia nie jest tak, że zawsze nie jesteś pewny siebie. Zweryfikuj obszary, w których najbardziej potrzebujesz większej pewności siebie i na nich się skoncentruj na początku.
2. Bilans zysków i strat
Zastanów się nad następującymi kwestiami:
Co dałaby Ci większa pewność siebie? Co mógłbyś/mogłabyś zyskać?
Co zabiera Ci brak pewności siebie? Co tracisz przez brak pewności siebie?
Jakie są Twoję wnioski płynące z tego bilansu? Co przeważa- zyski czy straty?
3. Zasoby
W budowaniu pewności siebie bardzo istotne jest, żeby uświadomić sobie swoje mocne strony. Wypisz na kartce jak najwięcej swoich zasobów, mocnych stron, zalet, umiejętności, doświadczeń. Jeśli Ci się uda spróbuj znaleźć ich 100! Jeśli będziesz mieć z tym problem zapytaj swoich znajomych, rodzinę, kolegów z pracy za co Cię lubią.
4. Metoda małych kroków
Zrób plan swoich małych kroków. Jakie kolejne etapy w budowaniu pewności siebie możesz sobie wyznaczyć? Określenie kolejnych, małych celów pomaga uzyskiwać wymierne rezultaty i zachęca do dalszej pracy. Łatwiej schudnąć wyznaczając sobie za cel 1 kg miesięcznie, niż od razu 10 kg. Warto poczytać o metodologii KAIZEN.
5. Przekonania
Jakie są Twoje przekonania? Uważasz, że nigdy nic Ci się nie udaje? Myślisz o sobie jako o kimś, kto nie jest w stanie zrealizować swoich celów? Zastanów się co myślisz na swój temat oraz otaczającego Cię świata i ludzi. Negatywne przekonania mogą sabotować rozwój i motywację. Jeśli ktoś uważa, że nie ma talentu do języków to może mieć trudność w zmotywowaniu się do nauki nowego języka i tracić zapał w przypadku drobnych trudności czy niepowodzeń. Wypisz na kartce przekonania wspierające (potrafię, umiem, dam radę, jestem dobry w …. ) oraz obciążające (nie umiem …, nie poradzę sobie, jestem za mało kompetentny/młody/stary) etc. Co Ci blokują takie przekonania? Co zabierają? Jakie Twoje życie by wyglądało bez nich?
6. Wsparcie specjalisty
Praca nad pewnością siebie oznacza nieustanne wychodzenie ze schematów działań, zachowań myślenia czyli z tzw. strefy komfortu. Może być trudno, będzie to wymagało dużo wysiłku, ale pomyśl sobie jak by wyglądało Twoje życie gdyby zyskać pewność siebie w każdej sytuacji? Warto też sobie uświadomić, że to długi proces, ale to inwestycja, która przynosi bardzo dużą stopę zwrotu.
Cześć. Witaj na moim blogu:) Jestem trenerem wystąpień publicznych, head of speakers i mentorem mówców TEDxWarsaw oraz certyfikowanym coachem ICF na poziomie PCC. Pomagam m.in. prawnikom, wokalistom, aktorom, wykładowcom i ludziom z biznesu w przygotowaniu się do ich przemówień przed setkami ludzi na publiczności, a także w prowadzeniu spotkań czy prezentacji.
Moja ścieżka do miejsca, w którym jestem prowadziła mnie przez wiele lat edukacji muzycznej, ale również SGH i studia psychologiczne. Jako jedyna Polka występowałam w musicalu kubańskim „Conoce mi Cuba”. Przez wiele lat pracowałam nad opanowaniem tremy, która spędzała mi sen z powiek. Zawsze też zastanawiałam się jak pracować z wewnętrznym krytykiem, nie przejmować się opinią innych i jak budować prawdziwe poczucie pewności siebie na scenie. Teraz już znam odpowiedź. W ostatnim czasie udzieliłam niezliczonej ilości wywiadów, co tylko jeszcze bardziej mi uświadomiło, jak dużo daje pewność siebie przez kamerami i umiejętności autoprezentacji.