Jak budować pewność siebie na scenie i w życiu?

Jak budować pewność siebie na scenie i w życiu?

Pewność siebie odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Często jej brak powoduje rezygnację z wielu okazji i wyzwań. Jak zbudować pewność siebie? Poniżej kilka konkretnych ćwiczeń i metod.

1. Kiedy jestem (nie)pewny/a siebie?

Pomyśl o swoim typowym dniu i wypisz wszystkie czynności i zachowania, w których wykazujesz się pewnością siebie (czesanie włosów, rozmowa przez telefon z przyjaciółką, jedzenie obiadu itd.)
Wypisz sytuacje, w których potrzebujesz więcej pewności siebie (kontakty z autorytetami, obrona własnego zdania, wygląd, wystąpienia publiczne etc.)
Jak możesz zauwazyc na podstawie tego ćwiczenia nie jest tak, że zawsze nie jesteś pewny siebie. Zweryfikuj obszary, w których najbardziej potrzebujesz większej pewności siebie i na nich się skoncentruj na początku.

2. Bilans zysków i strat

Zastanów się nad następującymi kwestiami:

Co dałaby Ci większa pewność siebie? Co mógłbyś/mogłabyś zyskać?
Co zabiera Ci brak pewności siebie? Co tracisz przez brak pewności siebie?
Jakie są Twoję wnioski płynące z tego bilansu? Co przeważa- zyski czy straty?

3. Zasoby

W budowaniu pewności siebie bardzo istotne jest, żeby uświadomić sobie swoje mocne strony. Wypisz na kartce jak najwięcej swoich zasobów, mocnych stron, zalet, umiejętności, doświadczeń. Jeśli Ci się uda spróbuj znaleźć ich 100! Jeśli będziesz mieć z tym problem zapytaj swoich znajomych, rodzinę, kolegów z pracy za co Cię lubią.

4. Metoda małych kroków

Zrób plan swoich małych kroków. Jakie kolejne etapy w budowaniu pewności siebie możesz sobie wyznaczyć? Określenie kolejnych, małych celów pomaga uzyskiwać wymierne rezultaty i zachęca do dalszej pracy. Łatwiej schudnąć wyznaczając sobie za cel 1 kg miesięcznie, niż od razu 10 kg. Warto poczytać o metodologii KAIZEN.

5. Przekonania

Jakie są Twoje przekonania? Uważasz, że nigdy nic Ci się nie udaje? Myślisz o sobie jako o kimś, kto nie jest w stanie zrealizować swoich celów? Zastanów się co myślisz na swój temat oraz otaczającego Cię świata i ludzi. Negatywne przekonania mogą sabotować rozwój i motywację. Jeśli ktoś uważa, że nie ma talentu do języków to może mieć trudność w zmotywowaniu się do nauki nowego języka i tracić zapał w przypadku drobnych trudności czy niepowodzeń. Wypisz na kartce przekonania wspierające (potrafię, umiem, dam radę, jestem dobry w …. ) oraz obciążające (nie umiem …, nie poradzę sobie, jestem za mało kompetentny/młody/stary) etc. Co Ci blokują takie przekonania? Co zabierają? Jakie Twoje życie by wyglądało bez nich?

6. Wsparcie specjalisty

Praca nad pewnością siebie oznacza nieustanne wychodzenie ze schematów działań, zachowań myślenia czyli z tzw. strefy komfortu. Może być trudno, będzie to wymagało dużo wysiłku, ale pomyśl sobie jak by wyglądało Twoje życie gdyby zyskać pewność siebie w każdej sytuacji? Warto też sobie uświadomić, że to długi proces, ale to inwestycja, która przynosi bardzo dużą stopę zwrotu.

W jaki sposób Twój umysł Cię oszukuje?

Z punktu widzenia ewolucyjnego, posiadanie opinii, przekonań, typowych wzorców działań czy ocen ma swoje uzasadnienie. Automtyczne zachowania mają zarówno negatywne, jak i pozytywne konsekwencje.
Skracają one czas podejmowania decyzji, co może zużywać energię. Byłoby nam trudno funkcjonować, gdybyśmy musieli zastanawiać się każdego ranka, czy powinniśmy zatrzymać się na czerwonym świetle, czy możemy dotknąć gorącego garnka, czy też spacerując nocą po ciemnej ulicy, czy warto zaprzyjaźnić się z osobą niosącą nóż.

Podziel się z innymi 🙂

Jak być postrzeganym jako osoba pewna siebie? 8 wskazówek, jak zrobić wrażenie pewnego siebie mówcy

W świecie, w którym komunikacja jest kluczowa, umiejętność pewnego zaprezentowania się jest bezcenna. Niezależnie od tego, czy przemawiasz na sali konferencyjnej, na wydarzeniu towarzyskim, czy prowadzisz spotkanie zespołu, wrażenie, jakie wywierasz, może znacząco wpłynąć na Twoje życie osobiste i zawodowe. A co, jeśli w naturalny sposób nie emanujesz pewnością siebie? Dobra wiadomość jest taka, że pewności siebie, podobnie jak każdej innej umiejętności, można się nauczyć i ją doskonalić. Celem tego artykułu jest odkrycie sekretów bycia pewnym siebie, szczególnie jeśli chodzi o wystąpienia publiczne.

Podziel się z innymi 🙂
Podziel się z innymi :)