Jak budować pewność siebie na scenie i w życiu?

Jak budować pewność siebie na scenie i w życiu?

Pewność siebie odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Często jej brak powoduje rezygnację z wielu okazji i wyzwań. Jak zbudować pewność siebie? Poniżej kilka konkretnych ćwiczeń i metod.

1. Kiedy jestem (nie)pewny/a siebie?

Pomyśl o swoim typowym dniu i wypisz wszystkie czynności i zachowania, w których wykazujesz się pewnością siebie (czesanie włosów, rozmowa przez telefon z przyjaciółką, jedzenie obiadu itd.)
Wypisz sytuacje, w których potrzebujesz więcej pewności siebie (kontakty z autorytetami, obrona własnego zdania, wygląd, wystąpienia publiczne etc.)
Jak możesz zauwazyc na podstawie tego ćwiczenia nie jest tak, że zawsze nie jesteś pewny siebie. Zweryfikuj obszary, w których najbardziej potrzebujesz większej pewności siebie i na nich się skoncentruj na początku.

2. Bilans zysków i strat

Zastanów się nad następującymi kwestiami:

Co dałaby Ci większa pewność siebie? Co mógłbyś/mogłabyś zyskać?
Co zabiera Ci brak pewności siebie? Co tracisz przez brak pewności siebie?
Jakie są Twoję wnioski płynące z tego bilansu? Co przeważa- zyski czy straty?

3. Zasoby

W budowaniu pewności siebie bardzo istotne jest, żeby uświadomić sobie swoje mocne strony. Wypisz na kartce jak najwięcej swoich zasobów, mocnych stron, zalet, umiejętności, doświadczeń. Jeśli Ci się uda spróbuj znaleźć ich 100! Jeśli będziesz mieć z tym problem zapytaj swoich znajomych, rodzinę, kolegów z pracy za co Cię lubią.

4. Metoda małych kroków

Zrób plan swoich małych kroków. Jakie kolejne etapy w budowaniu pewności siebie możesz sobie wyznaczyć? Określenie kolejnych, małych celów pomaga uzyskiwać wymierne rezultaty i zachęca do dalszej pracy. Łatwiej schudnąć wyznaczając sobie za cel 1 kg miesięcznie, niż od razu 10 kg. Warto poczytać o metodologii KAIZEN.

5. Przekonania

Jakie są Twoje przekonania? Uważasz, że nigdy nic Ci się nie udaje? Myślisz o sobie jako o kimś, kto nie jest w stanie zrealizować swoich celów? Zastanów się co myślisz na swój temat oraz otaczającego Cię świata i ludzi. Negatywne przekonania mogą sabotować rozwój i motywację. Jeśli ktoś uważa, że nie ma talentu do języków to może mieć trudność w zmotywowaniu się do nauki nowego języka i tracić zapał w przypadku drobnych trudności czy niepowodzeń. Wypisz na kartce przekonania wspierające (potrafię, umiem, dam radę, jestem dobry w …. ) oraz obciążające (nie umiem …, nie poradzę sobie, jestem za mało kompetentny/młody/stary) etc. Co Ci blokują takie przekonania? Co zabierają? Jakie Twoje życie by wyglądało bez nich?

6. Wsparcie specjalisty

Praca nad pewnością siebie oznacza nieustanne wychodzenie ze schematów działań, zachowań myślenia czyli z tzw. strefy komfortu. Może być trudno, będzie to wymagało dużo wysiłku, ale pomyśl sobie jak by wyglądało Twoje życie gdyby zyskać pewność siebie w każdej sytuacji? Warto też sobie uświadomić, że to długi proces, ale to inwestycja, która przynosi bardzo dużą stopę zwrotu.

Jakie są strategie autoprezentacji w wystąpieniach publicznych? Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie podczas prezentacji?

Obecność w świecie online daje możliwość kreowania różnych wersji swojego wizerunku, a także zarządzania nim. Nasza osobowość może wpływać na formę autoprezentacji, zarówno podczas wirtualnych spotkań, jak i tych na żywo. Jak się dobrze zaprezentować?

Podziel się z innymi 🙂

Jak Anna Delvay z serialu Netflix „Kim jest Ana” zyskała sobie przychylność ludzi? Analiza psychologiczna Anny Sorokin: techniki manipulacji i autoprezentacji

Anna Sorokin stała się niedawno bardzo popularna za sprawą serialu Netflix „Kim jest Ana”. Film pokazuje bohaterkę- Anna Delvey graną przez Julię Garner i jej losy stawania się częścią nowojorskiej elity. Jak to możliwe, że 25-latka oszukała tylu wpływowych ludzi i wyłudziła duże sumy pieniędzy? W artykule znajduje się odpowiedź na to pytanie.

Podziel się z innymi 🙂
Podziel się z innymi :)