W świecie, w którym komunikacja jest kluczowa, umiejętność pewnego zaprezentowania się jest bezcenna. Niezależnie od tego, czy przemawiasz na sali konferencyjnej, na wydarzeniu towarzyskim, czy prowadzisz spotkanie zespołu, wrażenie, jakie wywierasz, może znacząco wpłynąć na Twoje życie osobiste i zawodowe. A co, jeśli w naturalny sposób nie emanujesz pewnością siebie? Dobra wiadomość jest taka, że pewności siebie, podobnie jak każdej innej umiejętności, można się nauczyć i ją doskonalić. Celem tego artykułu jest odkrycie sekretów bycia pewnym siebie, szczególnie jeśli chodzi o wystąpienia publiczne.
1. Utrzymuj kontakt wzrokowy
Pokazuje to pewność siebie i pomaga nawiązać kontakt z ludźmi. Jeśli bezpośredni kontakt wzrokowy jest zbyt onieśmielający, spróbuj spojrzeć tuż nad oczami.
2. Pewna siebie mowa ciała
Skuteczne użycie mowy ciała może dodać pewności siebie, nawet jeśli czujesz się zdenerwowany.
3. Spokojne tempo mówienia
Nie spiesz się. Badania pokazują, że szybkie mówienie może być postrzegane jako niepewność i nerwowość. Mówiąc wolniej, dajesz sobie także czas na właściwy oddech i przemyślenie kolejnych zdań.
4. Znaj treść swojej prezentacji
Jeśli stracisz kontrolę nad myślami, znajomość treści swojej prezentacji pomoże Ci wrócić na właściwe tory. Dodatkowo będziesz bardziej przekonujący.
5. Intonacja
Niech Twoja intonacja będzie adekwatna do treści i emanowała spokojem oraz pewnością siebie.
6. Przerwy
Pauzy mają moc i tworzą napięcie. Jednakże na początku, cisza może być niekomfortowa dla mówiącego.
7. Uśmiech
Pokaż publiczności, że jesteś otwarty i przyjazny.
8. Bądź pokorny
Nie musisz być idealny, aby być postrzeganym jako profesjonalista . Pewność siebie to także świadomość swoich wad i akceptacja ich.
Wnioski
Pewność siebie nie zawsze wynika z wrodzonej charyzmy, często jest to efekt przygotowań, sposobu myślenia i prezentacji. Przyjrzyliśmy się ośmiu praktycznym wskazówkom, które pomogą Ci nie tylko poczuć się pewniej, ale także sprawią, że będziesz postrzegany jako pewny siebie przez odbiorców. Od opanowania mowy ciała po doskonalenie umiejętności mówienia – te strategie mają na celu zwiększenie Twojej pewności siebie i sprawienie, że będziesz postrzegany jako przekonujący i pewny siebie mówca.
Czy powinieneś przejmować się tym, co inni myślą o Twojej prezentacji?
Nie jesteś sam!
Według National Institute of Mental Health około 74% ludzi doświadcza w pewnym stopniu na lęku przed prezentacjami. Strach przed wystąpieniami publicznymi może znacząco wpłynąć na nasze życie osobiste i zawodowe. Może powodować unikowe zachowania, takie jak odmawianie udziału w wystąpieniach, odrzucanie awansów lub objawy psychosomatyczne, kiedy zawsze przed prezentacją jestesmy chorzy. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją narzędzia, które pomogą Ci nauczyć się radzić sobie ze stresem. Dowiedz się więcej w artykule.
Techniki Relaksacyjne – 6 skutecznych sposobów na stres przed wystąpieniami publicznymi
Nie jesteś sam!
Według National Institute of Mental Health około 74% ludzi doświadcza w pewnym stopniu na lęku przed prezentacjami. Strach przed wystąpieniami publicznymi może znacząco wpłynąć na nasze życie osobiste i zawodowe. Może powodować unikowe zachowania, takie jak odmawianie udziału w wystąpieniach, odrzucanie awansów lub objawy psychosomatyczne, kiedy zawsze przed prezentacją jestesmy chorzy. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją narzędzia, które pomogą Ci nauczyć się radzić sobie ze stresem. Dowiedz się więcej w artykule.
W jaki sposób Twój umysł Cię oszukuje?
Z punktu widzenia ewolucyjnego, posiadanie opinii, przekonań, typowych wzorców działań czy ocen ma swoje uzasadnienie. Automtyczne zachowania mają zarówno negatywne, jak i pozytywne konsekwencje.
Skracają one czas podejmowania decyzji, co może zużywać energię. Byłoby nam trudno funkcjonować, gdybyśmy musieli zastanawiać się każdego ranka, czy powinniśmy zatrzymać się na czerwonym świetle, czy możemy dotknąć gorącego garnka, czy też spacerując nocą po ciemnej ulicy, czy warto zaprzyjaźnić się z osobą niosącą nóż.
Jak sobie radzić z syndromem oszusta? Strategie przezwyciężenia syndromu oszusta
Pomimo wszystkich swoich osiągnięć czujesz się jak oszust? Nie jesteś sam. Syndrom oszusta dotyka wielu z nas, od studentów po prezesów. To ta nawracająca wątpliwość, że pomimo swoich osiągnięć, tak naprawdę nie jesteś tak kompetentny, jak wszyscy myślą. Strach przed zdemaskowaniem jako ktoś niekompetentny jest ogromny. Zagłębmy się w zrozumienie tego zjawiska i zbadajmy praktyczne strategie jego przezwyciężenia.
Jak korzystać z ChatGPT do występów publicznych? Jak przygotować prezentację z ChatGPT? 15 sposobów wykorzystania Czatu GPT
Zastanawiasz się, jak szybciej i lepiej przygotować prezentację za pomocą ChatGPTP? Za pomocą narzędzi AI, takich jak ChatGPT, możesz przyśpieszysz research, zrobić burzę mózgów i udoskonalić treść. W tym artykule omówimy 15 sposobów wykorzystania ChatGPT do stworzenia atrakcyjnej prezentacji i zaoszczędzenia czasu.
Jak zarządzać tremą i stresem przed wystąpieniami publicznymi? 6 pytań do pracy nad stresem
Dlaczego stresujesz się przed wystąpieniami publicznymi? Czy kiedykolwiek zadałeś sobie to pytanie?
Jeśli jeszcze nie jesteś najlepszym przyjacielem ze stresem, możesz zacząć pracować nad nawiązaniem długoterminowej przyjaźni z tremą, zadając sobie te pytania i szczerze na nie odpowiadając.
Jak wykorzystać narzędzia AI do wystąpień publicznych? 10 sposobów na użycie AI do prezentacji
Czy chcesz doskonalić swoje prezentacje lub uzyskać dostęp do narzędzi, które sprawią, że tworzenie ich będzie łatwiejsze i szybsze? Na horyzoncie pojawiły się narzędzia AI, które zmieniły zasady gry. Poznaj kilkanaście trików i wskazówek dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji do przygotowania treści prezentacji, slajdów, wizualizacji, przeprowadzenia prezentacji i zaangażowania publiczności.
Co jest wyjątkowego w przemówieniu Martina Luthera Kinga „Mam marzenie” 11 elementów, które możesz wykorzystać w prezentacji
„Mam sen” to prawdopodobnie jedno z najbardziej znanych fraz w historii ludzkości. Słowa mogą mieć ogromną moc. Mogą podnosić na duchu, niszczyć, dawać nadzieję lub dotykać miejsc, o których nawet nie byliśmy świadomi.
Cześć. Witaj na moim blogu:) Jestem psychologiem, trenerem wystąpień publicznych, Head of Speakers TEDxZurich i mentorem mówców TEDxWarsaw oraz certyfikowanym coachem ICF na poziomie PCC. Pomagam m.in. prawnikom, wokalistom, aktorom, wykładowcom i ludziom z biznesu w przygotowaniu się do ich przemówień przed setkami ludzi na publiczności, a także w prowadzeniu spotkań czy prezentacji. W 2021 zostałam wybrana jako jedna z 11 najlepszych trenerów wystąpień publicznych na świecie, według rankingu Coach Foundation.
Moja ścieżka do miejsca, w którym jestem prowadziła mnie przez wiele lat edukacji muzycznej, ale również SWPS, SGH i podyplomowe studia coachingowe. Jako jedyna Polka występowałam w musicalu kubańskim „Conoce mi Cuba”. Przez wiele lat pracowałam nad opanowaniem tremy, która spędzała mi sen z powiek. Zawsze też zastanawiałam się jak pracować z wewnętrznym krytykiem, nie przejmować się opinią innych i jak budować prawdziwe poczucie pewności siebie na scenie. Teraz już znam odpowiedź. W ostatnim czasie udzieliłam niezliczonej ilości wywiadów, co tylko jeszcze bardziej mi uświadomiło, jak dużo daje pewność siebie przez kamerami i umiejętności autoprezentacji.
charakterystyka syndromu oszusta, co zrobić aby ludzie postrzegali mnie jako pewnego siebie, coach autoprezentacji, coach autoprezentacji online, coach autoprezentacji warszawa, coach wystąpień publicznych, coach wystapien publicznych online, coaching wystąpień publicznych, coaching wystapien publicznych online, czy cierpię na syndrom oszusta, czy cierpisz na syndrom oszusta, czym jest system oszusta, indywidualne szkolenie z wystapien publicznych, indywidualne szkolenie z wystapien publicznych online, indywidualne szkolenie z wystapien publicznych warszawa, jak być pewnym siebie, Jak być postrzeganym jako osoba pewna siebie, jak mówić aby być pewnym siebie, jak sie uspokoić przed prezentacją, Jak sobie radzić z syndromem oszusta, jak sobie radziś z syndromem oszusta, jak sprawić wrażenie pewnego siebie, Jak zarządzać tremą przed wystąpieniami publicznymi, lek przed stres przed wystapieniami publicznymi, magda fialkowska-kern, magda kern-fialkowska, magdalena fialkowska-kern, metody na stres przed wystapieniami publicznymi, pewność siebie, pewność siebie podczas przemówień, przemówienia publiczne coach, przemówienia publiczne coaching, przemówienia publiczne online szkolenie, przemówienia publiczne online trener, przemówienia publiczne szkolenia, przemówienia publiczne szkolenie, przemówienia publiczne trener, przemówienia publiczne trening, przyczyny syndromu oszusta, radzenie sobie z syndromem oszusta, strategie przezwyciężenia syndromu oszusta, syndrom oszusta, syndrom oszusta czym jest, syndrom oszusta jak mu zaradzić, szkolenia z wystapien publicznych, szkolenia z wystapien publicznych online, szkolenia z wystapien publicznych warszawa, szkolenie z autoprezentacji, szkolenie z autoprezentacji online, trema przed stres przed wystapieniami publicznymi, trener autoprezentacji, trener autoprezentacji online, trener autoprezentacji warszawa, trener wystapien publicznych, trenerka autoprezentacji, trenerka wystapien publicznych, wrażenie pewnego siebie, wskazówki na bycie pewnym siebie, wskazówki na pewność siebie, wystąpienia publiczne po angielsku, wystąpienia publiczne szkolenie indywidualne
charakterystyka syndromu oszusta, co to jest stres, co zrobić aby ludzie postrzegali mnie jako pewnego siebie, coach wystapien publicznych, coaching wystąpień publicznych, czy cierpię na syndrom oszusta, czy cierpisz na syndrom oszusta, czym jest syndrom oszusta, dlaczego sie stresujemy, jak być pewnym siebie, Jak być postrzeganym jako osoba pewna siebie, jak mówić aby być pewnym siebie, jak sie uspokoić przed prezentacją, jak sobie radzić z syndromem oszusta, jak sobie radzic ze stresem, jak sobie radzic ze stresem przed wystapieniami publicznymi, jak sobie radzić ze stresem przed wystąpieniem, jak sprawić wrażenie pewnego siebie, Jak zarządzać stresem przed wystąpieniami publicznymi, Jak zarządzać tremą przed wystąpieniami publicznymi, lęk przed wystąpieniami publicznymi, magda fialkowska-kern, magda kern-fialkowska, magdalena fialkowska-kern, mentoring wystąpień publicznych, metody na stres przed wystąpieniami publicznymi, objawy stresu, pewność siebie, pewność siebie podczas przemówień, po co nam stres, przyczyny syndromu oszusta, radzenie sobie z syndromem oszusta, sposoby na stres, strategie przezwyciężenia syndromu oszusta, stres przed wystąpieniami publicznymi, Stres w wystąpieniach publicznych, syndrom oszusta, syndrom oszusta czym jest, syndrom oszusta jak mu zaradzić, szkolenia z wystąpień publicznych, szkolenia z wystąpień publicznych, sztuka wystąpień, sztuka wystąpień, sztuka wystąpień publicznych, sztuka wystapien publicznych, sztuka wystapien publicznych, sztukawystapien.pl, tedx trainer, trema lek przed wystąpieniami publicznymi, wrażenie pewnego siebie, wskazówki na bycie pewnym siebie, wskazówki na pewność siebie, wystąpienia publiczne, wystąpienia publiczne coach, wystąpienia publiczne coaching, wystąpienia publiczne kurs, wystąpienia publiczne mentoring, wystąpienia publiczne po angielsku, wystąpienia publiczne stres, wystąpienia publiczne stres, wystąpienia publiczne szkolenia, wystąpienia publiczne szkolenie, wystąpienia publiczne szkolenie indywidualne, wystąpienia publiczne szkolenie warszawa