Początek wystąpienia może wpłynąć na odbiór całego wystąpienia. Jak zacząć wystąpienie, żeby dobrze wypaść?
Intrygujące dane
Intrygującymi danymi może bardzo duża lub mała liczba z obszaru, o którym mówisz. Jako barista możesz np. powiedzieć: dziennie wypijanych są w Polsce 2 miliony filiżanek kawy. Jeśli chcesz bardziej obrazowo przemówić do publiczności dobrą praktyką jest porównanie liczby do czegoś bardziej namacalnego np. dziennie produkujemy tyle burgerów, ilu jest mieszkańców Poznania.
Ciekawostka
Ciekawymi informacjami mogą być porównania. Wymagają one często sporego researchu, szukania w różnych źródłach, a czasami matematycznych kalkulacji. Przykładem takiej ciekawostki może być ile wykonano połączeń komórkowych w poszczególnych latach w konkretnych grupach wiekowych lub jaki wpływ na środowisko mają poszczególne krypto waluty. Inną opcją może być rozprawienie się z jakimś powszechnym mitem, co może zaskoczyć publiczność.

Cytat
Internet obfituje w różnego rodzaju strony, na których umieszczone są cytaty. Warto zadbać o to, żeby nie był to cytat słów naszej sąsiadki (nawet ulubionej;)), tylko osoby, która jest autorytetem w danej dziedzinie. Przy okazji wykorzystasz tutaj efekt zwany w psychologii społecznej efektem autorytetu.
Mem
Mem wykorzystuje dwie dobre strategie czyli humor i obraz, dzięki czemu następuje podwójne kodowanie, które ułatwia zapamiętywanie treści. Trafny mem rozbawi publiczność i pozwoli nawiązać pozytywną relację na początku.
Performance
Zaczynając prezentację możemy wykonać jakiś performance. Mogą to być bardzo wyraziste akty, które mają na celu wyrzucić widzów ze strefy komfortu lub można wybrać bardziej subtelne formy.

Anegdota
Anegdota podobnie jak mem pozwoli nam wprowadzić publiczność w dobry nastrój. Humor może nam pomóc rozładować napięcie w trakcie prezentacji, ponieważ słysząc śmiech słuchaczy dostajemy pozytywny feedback i zmniejsza się nasz stres.
Emocjonująca historia
W zależności od rodzaju wystąpienia możesz użyć swojej historii tego jak znalazłeś się lub znalazłaś w tym punkcie swojego życia. Wykorzystać można też biografię znanych osób lub kogoś bliskiego. W przypadku takiego wstępu chodzi o wywołanie zaciekawienia i emocji u słuchaczy, przez co przykujesz ich uwagę i dasz im się również zidentyfikować z daną postacią.
Metafora/porównanie
Porównanie lub metafora jest dobra zarówno w wystąpieniach jak i motywowaniu zespołów. Używając sformułowania np. życie jest jak podróż łodzią, każdy odniesie to do siebie w taki sposób, który będzie adekwatny do jego sytuacji życiowej.

Pytanie retoryczne
Kto kiedykolwiek z was pracował po godzinach? Czy zastanawialiście się nad końcem świata? Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?
Błyskotliwa definicja
Błyskotliwa definicja może być świetnym rozwiązaniem dla trudnych i skomplikowanych pojęć, które potrzebujemy w prosty sposób przekazać publiczności.
Prośba o działanie
Możemy zaktywizować publiczność dzięki prośbie o działania np. podniesienie ręki lub wstanie wszystkich, którzy dzisiaj obudzili się przed 7.00. Będąc na scenie mamy ograniczoną możliwość interakcji z publicznością, jeśli możemy się poruszać tylko na niej. Przedstawione sposoby będą dobrym rozwiązaniem tego problemu.


Cześć. Witaj na moim blogu:) Jestem psychologiem, trenerem wystąpień publicznych, Head of Speakers TEDxZurich i mentorem mówców TEDxWarsaw oraz certyfikowanym coachem ICF na poziomie PCC. Pomagam m.in. prawnikom, wokalistom, aktorom, wykładowcom i ludziom z biznesu w przygotowaniu się do ich przemówień przed setkami ludzi na publiczności, a także w prowadzeniu spotkań czy prezentacji. W 2021 zostałam wybrana jako jedna z 11 najlepszych trenerów wystąpień publicznych na świecie, według rankingu Coach Foundation.
Moja ścieżka do miejsca, w którym jestem prowadziła mnie przez wiele lat edukacji muzycznej, ale również SWPS, SGH i podyplomowe studia coachingowe. Jako jedyna Polka występowałam w musicalu kubańskim „Conoce mi Cuba”. Przez wiele lat pracowałam nad opanowaniem tremy, która spędzała mi sen z powiek. Zawsze też zastanawiałam się jak pracować z wewnętrznym krytykiem, nie przejmować się opinią innych i jak budować prawdziwe poczucie pewności siebie na scenie. Teraz już znam odpowiedź. W ostatnim czasie udzieliłam niezliczonej ilości wywiadów, co tylko jeszcze bardziej mi uświadomiło, jak dużo daje pewność siebie przez kamerami i umiejętności autoprezentacji.