Jak dobrze zacząć wystąpienie? Jak rozpocząć prezentację?

Jak dobrze zacząć wystąpienie? Jak rozpocząć prezentację?

Początek wystąpienia może wpłynąć na odbiór całego wystąpienia. Jak zacząć wystąpienie, żeby dobrze wypaść?

Intrygujące dane

Intrygującymi danymi może bardzo duża lub mała liczba z obszaru, o którym mówisz. Jako barista możesz np. powiedzieć: dziennie wypijanych są w Polsce 2 miliony filiżanek kawy. Jeśli chcesz bardziej obrazowo przemówić do publiczności dobrą praktyką jest porównanie liczby do czegoś bardziej namacalnego np. dziennie produkujemy tyle burgerów, ilu jest mieszkańców Poznania.

Ciekawostka

Ciekawymi informacjami mogą być porównania. Wymagają one często sporego researchu, szukania w różnych źródłach, a czasami matematycznych kalkulacji. Przykładem takiej ciekawostki może być ile wykonano połączeń komórkowych w poszczególnych latach w konkretnych grupach wiekowych lub jaki wpływ na środowisko mają poszczególne krypto waluty. Inną opcją może być rozprawienie się z jakimś powszechnym mitem, co może zaskoczyć publiczność.

Cytat

Internet obfituje w różnego rodzaju strony, na których umieszczone są cytaty. Warto zadbać o to, żeby nie był to cytat słów naszej sąsiadki (nawet ulubionej;)), tylko osoby, która jest autorytetem w danej dziedzinie. Przy okazji wykorzystasz tutaj efekt zwany w psychologii społecznej efektem autorytetu.

Mem

Mem wykorzystuje dwie dobre strategie czyli humor i obraz, dzięki czemu następuje podwójne kodowanie, które ułatwia zapamiętywanie treści. Trafny mem rozbawi publiczność i pozwoli nawiązać pozytywną relację na początku.

Performance

Zaczynając prezentację możemy wykonać jakiś performance. Mogą to być bardzo wyraziste akty, które mają na celu wyrzucić widzów ze strefy komfortu lub można wybrać bardziej subtelne formy.

Anegdota

Anegdota podobnie jak mem pozwoli nam wprowadzić publiczność w dobry nastrój. Humor może nam pomóc rozładować napięcie w trakcie prezentacji, ponieważ słysząc śmiech słuchaczy dostajemy pozytywny feedback i zmniejsza się nasz stres.

Emocjonująca historia

W zależności od rodzaju wystąpienia możesz użyć swojej historii tego jak znalazłeś się lub znalazłaś w tym punkcie swojego życia. Wykorzystać można też biografię znanych osób lub kogoś bliskiego. W przypadku takiego wstępu chodzi o wywołanie zaciekawienia i emocji u słuchaczy, przez co przykujesz ich uwagę i dasz im się również zidentyfikować z daną postacią.

Metafora/porównanie

Porównanie lub metafora jest dobra zarówno w wystąpieniach jak i motywowaniu zespołów. Używając sformułowania np. życie jest jak podróż łodzią, każdy odniesie to do siebie w taki sposób, który będzie adekwatny do jego sytuacji życiowej.

Pytanie retoryczne

Kto kiedykolwiek z was pracował po godzinach? Czy zastanawialiście się nad końcem świata? Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?

Błyskotliwa definicja

Błyskotliwa definicja może być świetnym rozwiązaniem dla trudnych i skomplikowanych pojęć, które potrzebujemy w prosty sposób przekazać publiczności.

Prośba o działanie

Możemy zaktywizować publiczność dzięki prośbie o działania np. podniesienie ręki lub wstanie wszystkich, którzy dzisiaj obudzili się przed 7.00. Będąc na scenie mamy ograniczoną możliwość interakcji z publicznością, jeśli możemy się poruszać tylko na niej. Przedstawione sposoby będą dobrym rozwiązaniem tego problemu.

Techniki Relaksacyjne – 6 skutecznych sposobów na stres przed wystąpieniami publicznymi

Nie jesteś sam!
Według National Institute of Mental Health około 74% ludzi doświadcza w pewnym stopniu na lęku przed prezentacjami. Strach przed wystąpieniami publicznymi może znacząco wpłynąć na nasze życie osobiste i zawodowe. Może powodować unikowe zachowania, takie jak odmawianie udziału w wystąpieniach, odrzucanie awansów lub objawy psychosomatyczne, kiedy zawsze przed prezentacją jestesmy chorzy. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją narzędzia, które pomogą Ci nauczyć się radzić sobie ze stresem. Dowiedz się więcej w artykule.

Podziel się z innymi 🙂

W jaki sposób Twój umysł Cię oszukuje?

Z punktu widzenia ewolucyjnego, posiadanie opinii, przekonań, typowych wzorców działań czy ocen ma swoje uzasadnienie. Automtyczne zachowania mają zarówno negatywne, jak i pozytywne konsekwencje.
Skracają one czas podejmowania decyzji, co może zużywać energię. Byłoby nam trudno funkcjonować, gdybyśmy musieli zastanawiać się każdego ranka, czy powinniśmy zatrzymać się na czerwonym świetle, czy możemy dotknąć gorącego garnka, czy też spacerując nocą po ciemnej ulicy, czy warto zaprzyjaźnić się z osobą niosącą nóż.

Podziel się z innymi 🙂

Jak być postrzeganym jako osoba pewna siebie? 8 wskazówek, jak zrobić wrażenie pewnego siebie mówcy

W świecie, w którym komunikacja jest kluczowa, umiejętność pewnego zaprezentowania się jest bezcenna. Niezależnie od tego, czy przemawiasz na sali konferencyjnej, na wydarzeniu towarzyskim, czy prowadzisz spotkanie zespołu, wrażenie, jakie wywierasz, może znacząco wpłynąć na Twoje życie osobiste i zawodowe. A co, jeśli w naturalny sposób nie emanujesz pewnością siebie? Dobra wiadomość jest taka, że pewności siebie, podobnie jak każdej innej umiejętności, można się nauczyć i ją doskonalić. Celem tego artykułu jest odkrycie sekretów bycia pewnym siebie, szczególnie jeśli chodzi o wystąpienia publiczne.

Podziel się z innymi 🙂

Jak sobie radzić z syndromem oszusta? Strategie przezwyciężenia syndromu oszusta

Pomimo wszystkich swoich osiągnięć czujesz się jak oszust? Nie jesteś sam. Syndrom oszusta dotyka wielu z nas, od studentów po prezesów. To ta nawracająca wątpliwość, że pomimo swoich osiągnięć, tak naprawdę nie jesteś tak kompetentny, jak wszyscy myślą. Strach przed zdemaskowaniem jako ktoś niekompetentny jest ogromny. Zagłębmy się w zrozumienie tego zjawiska i zbadajmy praktyczne strategie jego przezwyciężenia.

Podziel się z innymi 🙂
Podziel się z innymi :)