Jak dobrze zacząć wystąpienie? Jak rozpocząć prezentację?

Jak dobrze zacząć wystąpienie? Jak rozpocząć prezentację?

Początek wystąpienia może wpłynąć na odbiór całego wystąpienia. Jak zacząć wystąpienie, żeby dobrze wypaść?

Intrygujące dane

Intrygującymi danymi może bardzo duża lub mała liczba z obszaru, o którym mówisz. Jako barista możesz np. powiedzieć: dziennie wypijanych są w Polsce 2 miliony filiżanek kawy. Jeśli chcesz bardziej obrazowo przemówić do publiczności dobrą praktyką jest porównanie liczby do czegoś bardziej namacalnego np. dziennie produkujemy tyle burgerów, ilu jest mieszkańców Poznania.

Ciekawostka

Ciekawymi informacjami mogą być porównania. Wymagają one często sporego researchu, szukania w różnych źródłach, a czasami matematycznych kalkulacji. Przykładem takiej ciekawostki może być ile wykonano połączeń komórkowych w poszczególnych latach w konkretnych grupach wiekowych lub jaki wpływ na środowisko mają poszczególne krypto waluty. Inną opcją może być rozprawienie się z jakimś powszechnym mitem, co może zaskoczyć publiczność.

Cytat

Internet obfituje w różnego rodzaju strony, na których umieszczone są cytaty. Warto zadbać o to, żeby nie był to cytat słów naszej sąsiadki (nawet ulubionej;)), tylko osoby, która jest autorytetem w danej dziedzinie. Przy okazji wykorzystasz tutaj efekt zwany w psychologii społecznej efektem autorytetu.

Mem

Mem wykorzystuje dwie dobre strategie czyli humor i obraz, dzięki czemu następuje podwójne kodowanie, które ułatwia zapamiętywanie treści. Trafny mem rozbawi publiczność i pozwoli nawiązać pozytywną relację na początku.

Performance

Zaczynając prezentację możemy wykonać jakiś performance. Mogą to być bardzo wyraziste akty, które mają na celu wyrzucić widzów ze strefy komfortu lub można wybrać bardziej subtelne formy.

Anegdota

Anegdota podobnie jak mem pozwoli nam wprowadzić publiczność w dobry nastrój. Humor może nam pomóc rozładować napięcie w trakcie prezentacji, ponieważ słysząc śmiech słuchaczy dostajemy pozytywny feedback i zmniejsza się nasz stres.

Emocjonująca historia

W zależności od rodzaju wystąpienia możesz użyć swojej historii tego jak znalazłeś się lub znalazłaś w tym punkcie swojego życia. Wykorzystać można też biografię znanych osób lub kogoś bliskiego. W przypadku takiego wstępu chodzi o wywołanie zaciekawienia i emocji u słuchaczy, przez co przykujesz ich uwagę i dasz im się również zidentyfikować z daną postacią.

Metafora/porównanie

Porównanie lub metafora jest dobra zarówno w wystąpieniach jak i motywowaniu zespołów. Używając sformułowania np. życie jest jak podróż łodzią, każdy odniesie to do siebie w taki sposób, który będzie adekwatny do jego sytuacji życiowej.

Pytanie retoryczne

Kto kiedykolwiek z was pracował po godzinach? Czy zastanawialiście się nad końcem świata? Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?

Błyskotliwa definicja

Błyskotliwa definicja może być świetnym rozwiązaniem dla trudnych i skomplikowanych pojęć, które potrzebujemy w prosty sposób przekazać publiczności.

Prośba o działanie

Możemy zaktywizować publiczność dzięki prośbie o działania np. podniesienie ręki lub wstanie wszystkich, którzy dzisiaj obudzili się przed 7.00. Będąc na scenie mamy ograniczoną możliwość interakcji z publicznością, jeśli możemy się poruszać tylko na niej. Przedstawione sposoby będą dobrym rozwiązaniem tego problemu.

Jak napisać dobrego TED Talka i go zaprezentować?

Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest ważne zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Niezależnie od tego, czy spotykasz kogoś po raz pierwszy na imprezie networkingowej, rozmawiasz z nowymi kolegami w pracy, czy przedstawiasz się nowemu sąsiadowi lub przyjacielowi swojego partnera, sposób, w jaki się przedstawiasz, może nadać ton całej relacji i i postrzeganie Ciebie.

Podziel się z innymi 🙂

Sztuka przedstawiania się: porady i wskazówki, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie i przestawić się

Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest ważne zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Niezależnie od tego, czy spotykasz kogoś po raz pierwszy na imprezie networkingowej, rozmawiasz z nowymi kolegami w pracy, czy przedstawiasz się nowemu sąsiadowi lub przyjacielowi swojego partnera, sposób, w jaki się przedstawiasz, może nadać ton całej relacji i i postrzeganie Ciebie.

Podziel się z innymi 🙂

Jak prezentować dane? Jakie są narzędzia graficzne do prezentacji danych? 8 wskazówek, jak efektywnie prezentować dane.

Bez względu na to, jakie narzędzie wybierzesz, ważne jest, aby tworzone wizualizacje były przejrzyste, dokładne i skutecznie komunikowały informacje, które chcesz przekazać. Jak to zrobić? Jakich narzędzi uzyć?

Podziel się z innymi 🙂

Czy każda kobieta może występować na konferencji branżowej? Jak kobiety mogą sobie radzić ze stresem przed wystąpieniami publicznymi?

Być może jesteś ekspertką, która ma ogromną wiedzę, ale myśl o prezentacji nie pozwala Ci spokojnie zasnąć w nocy. Być może masz pasję to dzielenia się wiedzą i edukowanie sprawia Ci radość, ale to co ją zabiera, jest lęk przed wystąpieniami publicznymi. Być może nawet lubisz występować, ale obawiasz się kompromitacji i odkrycia, że czegoś nie wiesz. Co zatem zrobił, żeby strach nas nie paraliżował?

Podziel się z innymi 🙂
Podziel się z innymi :)