Site icon Trening i coaching wystąpień publicznych – Sztuka Wystąpień Publicznych

Jak napisać dobrego TED Talka i go zaprezentować?

Jeśli czytasz ten artykuł prawdopodobnie obejrzałaś lub obejrzałeś niejednego TED Talka. Krótka forma, dużo ciekawych treści, światowi eksperci oraz dobrze przygotowane i dopięte na ostatni guzik wystąpienia urzekają ludzi na całym świecie od wielu lat. Być może marzysz o stanięciu na czerwonej kropce i opowiedzeniu o ważnych wydarzeniach w Twoim życiu, odkryciach naukowych czy doświadczeniu wyniesionym z pracy.

Czym jest TED? Czym się różni TED od TEDx?

TED powstał w jako koncepcja połączenie T (technologii), E (rozrywki) i D (designu) w jedną konferencję. Stała się ona tak popularna, że po pewnym czasie TED zaczął dawać licencję niezależnym organizatorom- wolontariuszom, na organizowanie lokalnych edycji- TEDx.

Na ten moment powstało ponad 40 tysięcy TED talków, a wydarzenia są organizowane w 170 krajach.

Jak zostać mówcą TED?

Jest wiele dróg do tego by zostać mówcą TED lub TEDx. Możesz wysłać swoje zgłoszenie bezpośrednio do lokalnego organizatora TEDx, poprosić o rekomendację czy robić coś głośnego medialnie, co zyska uwagę organizatorów. Dowiesz się więcej o tym jak zostać mówcą TED tutaj.

Jak napisać TED talka?

Najważniejsza jest idea. Od tego się wszystko zaczyna, nie od szokującego wstępu, gadżetów, czy prezentacji w PowerPoint. Odpowiedz sobie na pytania:

  • Co jest moją myślą wartą rozpowszechnienia?
  • Co jest tezą mojego talka?
  • Jakie jedno zdanie ma zapamiętać publiczność?

Postaraj się być precyzyjny lub precyzyjna i unikać abstrakcyjnych słów, a zamiast tego stworzyc konkret.

Jak napisać początek TED talka?

Jeśli dobrze zaczniesz, to przyciągniesz uwagę publiczności. Tutaj znajdziesz konkretne wskazówki o tym, jak dobrze rozpocząć każde przemówienie, nie tylko TED talka.

Jak napisać rozwinięcie TED talka?

Główna część Twojego talka powinna zawierać zarówno fakty, wywoływać emocje, przekazywać punkt widzenia, ale także argumenty i w przystępny sposób przekazywać wiedzę. Pamiętaj, że TED talk powinien być dopasowany do publiczności, która niekoniecznie będzie ekspertem w Twojej dziedzinie. Dobrze sprawdzi się też storytelling, który pomoże zidentyfikować się z Twoim przekazem i bardziej zaangażować publiczność.

Jak napisać zakończenie TED talka?

Wyobraź sobie, że to rozprawka, dobry felieton w gazecie. Podsumuj krótko najważniejsze informacje, powtórz główną myśl i dodaj call to action. Zakończenie powinno być esencją całego talka.

Jak długi powinien być TED Talk?

Standardowy format to maksymalnie 18 minut, po tym czasie uwaga spada. Aktualnie wielu organizatorów skraca ten czas, ponieważ nasza możliwość utrzymania koncentracji jest o wiele mniejszy niż 20 lat temu, a podczas konferencji przeważnie jest tych wystąpień kilka lub kilkanaście. Krótka i dosadna prezentacja lepiej zapadnie w pamięć. Więcej czasu na scenie nie równa się lepszej jakości czy poziomu eksperckości. Jeśli jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, tak czy owak nie przekażesz całej swojej wiedzy, niezależnie czy będziesz mieć 2 czy 5 minut więcej.

Powodzenia na czerwonej kropce!:)

Techniki Relaksacyjne – 6 skutecznych sposobów na stres przed wystąpieniami publicznymi

Nie jesteś sam!
Według National Institute of Mental Health około 74% ludzi doświadcza w pewnym stopniu na lęku przed prezentacjami. Strach przed wystąpieniami publicznymi może znacząco wpłynąć na nasze życie osobiste i zawodowe. Może powodować unikowe zachowania, takie jak odmawianie udziału w wystąpieniach, odrzucanie awansów lub objawy psychosomatyczne, kiedy zawsze przed prezentacją jestesmy chorzy. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją narzędzia, które pomogą Ci nauczyć się radzić sobie ze stresem. Dowiedz się więcej w artykule.

Podziel się z innymi 🙂

W jaki sposób Twój umysł Cię oszukuje?

Z punktu widzenia ewolucyjnego, posiadanie opinii, przekonań, typowych wzorców działań czy ocen ma swoje uzasadnienie. Automtyczne zachowania mają zarówno negatywne, jak i pozytywne konsekwencje.
Skracają one czas podejmowania decyzji, co może zużywać energię. Byłoby nam trudno funkcjonować, gdybyśmy musieli zastanawiać się każdego ranka, czy powinniśmy zatrzymać się na czerwonym świetle, czy możemy dotknąć gorącego garnka, czy też spacerując nocą po ciemnej ulicy, czy warto zaprzyjaźnić się z osobą niosącą nóż.

Podziel się z innymi 🙂

Jak być postrzeganym jako osoba pewna siebie? 8 wskazówek, jak zrobić wrażenie pewnego siebie mówcy

W świecie, w którym komunikacja jest kluczowa, umiejętność pewnego zaprezentowania się jest bezcenna. Niezależnie od tego, czy przemawiasz na sali konferencyjnej, na wydarzeniu towarzyskim, czy prowadzisz spotkanie zespołu, wrażenie, jakie wywierasz, może znacząco wpłynąć na Twoje życie osobiste i zawodowe. A co, jeśli w naturalny sposób nie emanujesz pewnością siebie? Dobra wiadomość jest taka, że pewności siebie, podobnie jak każdej innej umiejętności, można się nauczyć i ją doskonalić. Celem tego artykułu jest odkrycie sekretów bycia pewnym siebie, szczególnie jeśli chodzi o wystąpienia publiczne.

Podziel się z innymi 🙂

Jak sobie radzić z syndromem oszusta? Strategie przezwyciężenia syndromu oszusta

Pomimo wszystkich swoich osiągnięć czujesz się jak oszust? Nie jesteś sam. Syndrom oszusta dotyka wielu z nas, od studentów po prezesów. To ta nawracająca wątpliwość, że pomimo swoich osiągnięć, tak naprawdę nie jesteś tak kompetentny, jak wszyscy myślą. Strach przed zdemaskowaniem jako ktoś niekompetentny jest ogromny. Zagłębmy się w zrozumienie tego zjawiska i zbadajmy praktyczne strategie jego przezwyciężenia.

Podziel się z innymi 🙂

Jak korzystać z ChatGPT do występów publicznych? Jak przygotować prezentację z ChatGPT? 15 sposobów wykorzystania Czatu GPT

Zastanawiasz się, jak szybciej i lepiej przygotować prezentację za pomocą ChatGPTP? Za pomocą narzędzi AI, takich jak ChatGPT, możesz przyśpieszysz research, zrobić burzę mózgów i udoskonalić treść. W tym artykule omówimy 15 sposobów wykorzystania ChatGPT do stworzenia atrakcyjnej prezentacji i zaoszczędzenia czasu.

Podziel się z innymi 🙂

Jak zarządzać tremą i stresem przed wystąpieniami publicznymi? 6 pytań do pracy nad stresem

Dlaczego stresujesz się przed wystąpieniami publicznymi? Czy kiedykolwiek zadałeś sobie to pytanie?
Jeśli jeszcze nie jesteś najlepszym przyjacielem ze stresem, możesz zacząć pracować nad nawiązaniem długoterminowej przyjaźni z tremą, zadając sobie te pytania i szczerze na nie odpowiadając.

Podziel się z innymi 🙂
Podziel się z innymi :)
Exit mobile version