Site icon Trening i coaching wystąpień publicznych – Sztuka Wystąpień Publicznych

Jak prezentować dane? Jakie są narzędzia graficzne do prezentacji danych? 8 wskazówek, jak efektywnie prezentować dane.

Oto kilka wskazówek dotyczących skutecznego prezentowania danych:

Jak graficznie przedstawić dane?

Istnieje wiele sposobów prezentacji danych. Najlepsza metoda będzie zależała od typu danych i odbiorców. Oto kilka typowych sposobów prezentowania danych:

1. Tabelki
Tabele to prosty sposób prezentacji danych w wierszach i kolumnach. Jest to dobra opcja, jeśli masz dużo danych do zaprezentowania i chcesz umożliwić odbiorcom łatwe porównywanie wartości.

2. Wykresy
Wykresy to wizualny sposób prezentacji danych i mogą skutecznie pokazywać trendy lub wzorce. Istnieje wiele rodzajów wykresów do wyboru, w tym wykresy słupkowe, wykresy liniowe i wykresy kołowe.

3. Mapy
Mapy to dobry wybór do prezentowania danych zawierających składnik geograficzny, takich jak dane o gęstości zaludnienia lub wyniki wyborów.

4. Infografiki
Infografiki to połączenie tekstu i grafiki służące do wizualnej i łatwej prezentacji danych. Mogą być dobrą opcją, jeśli masz dużo danych do zaprezentowania i chcesz, aby były bardziej atrakcyjne.

5. Pokaz slajdów
Pokazy slajdów, takie jak te utworzone za pomocą programu PowerPoint, Keynote lub Prezentacji Google, mogą być doskonałym sposobem na przedstawienie danych podczas prezentacji. Do prezentacji danych można użyć kombinacji tekstu, grafiki i wykresów.

Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, ważne jest, aby Twoje dane były jasno zorganizowane i łatwe do zrozumienia. Możesz także rozważyć dodanie wyjaśnień lub kontekstu, aby pomóc odbiorcom w interpretacji danych.

8 wskazówek, jak efektywnie prezentować dane

1. Używaj jasnego i zwięzłego języka: Jasnym i zwięzłym językiem opisz swoje dane. Najlepszą praktyką jest unikanie technicznego żargonu lub zbyt skomplikowanych terminów. Twoja publiczność, jeśli nie jest to konferencja dla ekspertów, może ich nie znać.

2. Dodaj atrakcyjne wizualnie wizualizacje: Wybierz odpowiednie wizualizacje dla swoich danych i w jasny sposób przekaż informacje. Może to obejmować wykresy, wykresy, mapy lub tabele.

3. Powołuj się na dokładne i sprawdzone dane: Dokładne dane ze sprawdzonego źródła wspierają Twoje argumenty. Pamiętaj, aby poprawnie cytować źródła np. zgodnie ze standardami APA. Bądź przygotowany i dobrze poznaj cytowwane badania. Sprawdź dane w zaufanych źródłach, takich jak uznane czasopisma w swojej dziedzinie, badania uniwersyteckie itp.

4. Korzystaj z przejrzystych etykiet i tytułów: przejrzyste etykiety i tytuły wizualizualnie pomogą odbiorcom zrozumieć dane. Możesz bawić się kolorami!

5. Pamiętaj o odpowiednich skalach: Odpowiednie skale do wizualizacji powinny dokładnie odzwierciedlać dane.

6. Wyróżnij kluczowe punkty: formatowanie, takie jak pogrubienie lub kursywa, podkreśla kluczowe aspekty danych lub trendów.

7. Używaj rozmiarów czcionek: Rozmiary czcionek, które są łatwe do odczytania z dużej odległości i odpowiednie dla wielkości odbiorców. Innego rozmiaru trzeba użyć w prezentacji online, a innego w prezentacji, która jest wyświetlana na dużym ekranie.

8. Używaj odpowiednich typów czcionek: Czcionki, które są łatwe do odczytania i profesjonalne. Unikaj używania czcionek ozdobnych lub trudnych do odczytania.

Jakie są narzędzia graficzne do prezentacji danych?

Na rynku mamy ogromny wybór narzędzi graficznych, za pomocą których można prezentować dane,. Wybór najlepszego narzędziea dla Ciebie będzie zależeć od Twoich potrzeb i preferencji. Oto kilkanaście programów, które mogą Ci pomóc w prezentowaniu danych:

1. Excel
Excel to arkusz kalkulacyjny powszechnie używany do przechowywania i organizowania danych. Zawiera wiele wbudowanych wykresów i wykresów, których można użyć do wizualizacji danych.

2. Arkusze Google
Arkusze Google to bezpłatny internetowy arkusz kalkulacyjny podobny do programu Excel. Zawiera wiele podobnych funkcji, w tym możliwość tworzenia wykresów i wykresów.

3. Tableau
Tableau to potężne narzędzie do wizualizacji danych, zaprojektowane specjalnie do tworzenia interaktywnych wykresów, diagramów i map. Często korzystają z niego firmy i organizacje w celu analizy i prezentacji danych.

4. Canva
Canva to narzędzie do projektowania graficznego, które zawiera wiele szablonów, zdjęć, elementów do tworzenia profesjonalnie wyglądających infografik, wizytówek, postów, plakatów, ulotek i wielu innych. Jest dość intuicyjne i zawiera mnóstwo opcji do wyboru.

5. Adobe Illustrator
Adobe Illustrator to edytor grafiki wektorowej, który umożliwia tworzenie szerokiej gamy grafik, w tym wykresów i diagramów. Jest to bardziej zaawansowane narzędzie, z którego często korzystają profesjonaliści, a jego obsługa może być bardziej skomplikowana i wymagać dodatkowego przeszkolenia.

6.Matplotlib
Matplotlib to bezpłatna biblioteka do wizualizacji danych (typu open source dla języka Python). Analitycy danych często wykorzystują Matplotlib do tworzenia różnych wykresów i wykresów.

7. Plotly
Plotly to narzędzie do wizualizacji danych, które zawiera interaktywne wykresy i diagramy. Jest popularne, dzięki temu, że umożliwia tworzenia  konfigurowalnych wizualizacji oraz integracji z językami programowania, takimi jak Python i R.

7. Plotly
Plotly to narzędzie do wizualizacji danych, które zawiera interaktywne wykresy i diagramy. Jest popularne, dzięki temu, że umożliwia tworzenia  konfigurowalnych wizualizacji oraz integracji z językami programowania, takimi jak Python i R.

8. D3.js
D3.js to biblioteka JavaScript do tworzenia interaktywnych wizualizacji danych w przeglądarkach internetowych. Jest powszechnie używany do tworzenia dynamicznych i interaktywnych wykresów i diagramów, które można osadzać na stronach internetowych lub aplikacjach internetowych.

9. FusionCharts
FusionCharts to narzędzie do wizualizacji danych komercyjnych, które obejmuje różne typy wykresów. Można w nim tworzyć interaktywne i atrakcyjne wizualnie wykresy.

10. RAWGraphs
RAWGraphs to narzędzie typu open source, które umożliwia tworzenie różnych wykresów za pomocą prostego interfejsu typu „drag and drop”. Jest to dobra opcja, jeśli szukasz szybkiego i łatwego sposobu na tworzenie wizualizacji.

11. PowerPoint i Keynote
Zarówno PowerPoint, Keynote jak i Prezentacje Google to narzędzia do tworzenia i prezentacji slajdów. Zawierają wiele funkcji, które są rzadko uzywane np. możliwość nagrywania video. W internecie można znaleźć mnóstwo pięknie zaprojektowanych szablonów prezentacji. Wpisz w Google: „free template PowerPoint”.

Jak stworzyć profesjonalną prezentację PowerPoint lub Keynote

12. Datawrapper
Datawrapper to narzędzie online, które zostało tak zaprojektowane, żeby było łatwy w użyciu. Wawiera różnorodne szablony i opcje, które pozwalają na elastyczne dostosowywanie.

13. Flourish
Flourish to platforma do wizualizacji danych i storytellingu, która umożliwia tworzenie interaktywnych wykresów, map i innych rodzajów grafik.

14. Gefi
Gephi to narzędzie typu open source, które umożliwia tworzenie interaktywnych wykresów i diagramów sieciowych. Umożliwia wizualizację skomplikowanych i złożonych danych.

15. Infogram
Infogram to platforma do wizualizacji danych i storytellingu, która umożliwia tworzenie szerokiej gamy wykresów, wykresów i innych typów wizualizacji.

W jaki sposób Twój umysł Cię oszukuje?

Z punktu widzenia ewolucyjnego, posiadanie opinii, przekonań, typowych wzorców działań czy ocen ma swoje uzasadnienie. Automtyczne zachowania mają zarówno negatywne, jak i pozytywne konsekwencje.
Skracają one czas podejmowania decyzji, co może zużywać energię. Byłoby nam trudno funkcjonować, gdybyśmy musieli zastanawiać się każdego ranka, czy powinniśmy zatrzymać się na czerwonym świetle, czy możemy dotknąć gorącego garnka, czy też spacerując nocą po ciemnej ulicy, czy warto zaprzyjaźnić się z osobą niosącą nóż.

Podziel się z innymi 🙂

Jak być postrzeganym jako osoba pewna siebie? 8 wskazówek, jak zrobić wrażenie pewnego siebie mówcy

W świecie, w którym komunikacja jest kluczowa, umiejętność pewnego zaprezentowania się jest bezcenna. Niezależnie od tego, czy przemawiasz na sali konferencyjnej, na wydarzeniu towarzyskim, czy prowadzisz spotkanie zespołu, wrażenie, jakie wywierasz, może znacząco wpłynąć na Twoje życie osobiste i zawodowe. A co, jeśli w naturalny sposób nie emanujesz pewnością siebie? Dobra wiadomość jest taka, że pewności siebie, podobnie jak każdej innej umiejętności, można się nauczyć i ją doskonalić. Celem tego artykułu jest odkrycie sekretów bycia pewnym siebie, szczególnie jeśli chodzi o wystąpienia publiczne.

Podziel się z innymi 🙂

Jak sobie radzić z syndromem oszusta? Strategie przezwyciężenia syndromu oszusta

Pomimo wszystkich swoich osiągnięć czujesz się jak oszust? Nie jesteś sam. Syndrom oszusta dotyka wielu z nas, od studentów po prezesów. To ta nawracająca wątpliwość, że pomimo swoich osiągnięć, tak naprawdę nie jesteś tak kompetentny, jak wszyscy myślą. Strach przed zdemaskowaniem jako ktoś niekompetentny jest ogromny. Zagłębmy się w zrozumienie tego zjawiska i zbadajmy praktyczne strategie jego przezwyciężenia.

Podziel się z innymi 🙂

Jak korzystać z ChatGPT do występów publicznych? Jak przygotować prezentację z ChatGPT? 15 sposobów wykorzystania Czatu GPT

Zastanawiasz się, jak szybciej i lepiej przygotować prezentację za pomocą ChatGPTP? Za pomocą narzędzi AI, takich jak ChatGPT, możesz przyśpieszysz research, zrobić burzę mózgów i udoskonalić treść. W tym artykule omówimy 15 sposobów wykorzystania ChatGPT do stworzenia atrakcyjnej prezentacji i zaoszczędzenia czasu.

Podziel się z innymi 🙂

Jak zarządzać tremą i stresem przed wystąpieniami publicznymi? 6 pytań do pracy nad stresem

Dlaczego stresujesz się przed wystąpieniami publicznymi? Czy kiedykolwiek zadałeś sobie to pytanie?
Jeśli jeszcze nie jesteś najlepszym przyjacielem ze stresem, możesz zacząć pracować nad nawiązaniem długoterminowej przyjaźni z tremą, zadając sobie te pytania i szczerze na nie odpowiadając.

Podziel się z innymi 🙂

Jak wykorzystać narzędzia AI do wystąpień publicznych? 10 sposobów na użycie AI do prezentacji

Czy chcesz doskonalić swoje prezentacje lub uzyskać dostęp do narzędzi, które sprawią, że tworzenie ich będzie łatwiejsze i szybsze? Na horyzoncie pojawiły się narzędzia AI, które zmieniły zasady gry. Poznaj kilkanaście trików i wskazówek dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji do przygotowania treści prezentacji, slajdów, wizualizacji, przeprowadzenia prezentacji i zaangażowania publiczności.

Podziel się z innymi 🙂
Podziel się z innymi :)
Exit mobile version