Jak się przygotować do wystąpienia publicznego lub prezentacji? 7 zasad skutecznego przygotowywania prezentacji

Jak się przygotować do wystąpienia publicznego lub prezentacji? 7 zasad skutecznego przygotowywania prezentacji

„Potrzebuję co najmniej trzech tygodni na przygotowanie wystąpienia, by potem móc swobodnie improwizować” Mark Twain

Wystąpienie może być niezapomnianym doświadczeniem dla słuchaczy lub kolejną, nudną prezentacją, o której szybo zapomną. Jednym z aspektów różnicujących te dwie sytuacja jest przygotowanie. Plan wypowiedzi, nauczenie się pewnych elementów na pamięć i dużo treningu dadzą nam pewność siebie na scenie, a także dadzą szans na przemyślenie i zaprojektowanie tego, co chcemy powiedzieć.

Z racji tego, że mówienie jest naturalną czynnością- mówimy kupując bułki w sklepie, witając się z sąsiadem czy rozmawiając z przyjaciółką. Można zatem wpaść w pułapkę myślenia, że prezentacja również powinna być w pełni improwizowana i nieprzygotowana, bo jakoś to będzie, skoro każdy mówi. Istnieje garstka ludzi, którzy są w stanie dawać niesamowite wystąpienia bez dokładnego planu, jednak nawet Steve Jobs przed swoimi słynnymi prezentacjami spędzał tygodnie na przygotowaniach.

Jak się przygotować do prezentacji?

1. Kto jest Twoim odbiorcą prezentacji? Co charakteryzuje Twojego słuchacza?

O ile to możliwe sprawdź kto jest Twoją grupą docelową- jaki wykonują zawód, ile mają lat, co z ich punktu może być użyteczne. Ma to znaczenie, ponieważ możesz dopasować język i formę wypowiedzi do swoich odbiorców. Inaczej będziemy się wypowiadać do nastolatków, a inaczej do specjalistów branży farmaceutycznej. W przypadku wystąpienia na konferencji branżowej możesz śmiało używać specjalistycznego języka, jednak w sytuacji wystąpienia dla osób niezwiązanych z Twoją branżą warto unikać skrótów i specjalistycznych określeń. Będą one dla nich niezrozumiałe i mogą spowodować frustrację.

2. Gdzie będziesz przemawiać?

Wymiary sceny, światło, rodzaj mikrofonu czy wielkość audytorium to są informacje, o które warto zapytać organizatorów. Dzięki tym informacjom możesz się przygotować fizycznie i mentalnie na konkretne warunki.

3. Plan wystąpienia publicznego

Napisz sobie plan najważniejszych myśli w podpunktach. Dobrą praktyką jest zapisywanie całych zdań, danych, które chcesz wykorzystać, anegdot czy cytatów. Najlepiej jak spiszesz całe wystąpienie i przyjrzysz się proporcjom poszczególnych elementów, sile argumentów, temu czy treść jest ciekawa i trzyma w napięciu oraz czy jest dopasowana do odbiorców. Masz dwie opcje, albo nauczyć się tych punktów na pamięć, albo spisać sobie w punktach plan wystąpienia i trzymać go w ręce lub na mównicy. W przypadku wystąpień biznesowych bardziej profesjonalnie wypadniesz, jeśli nie będziesz mieć ze sobą kartki na scenie. Dobre przygotowanie jest prezentem dla publiczności i oznaką szacunku do osób, które poświęciły czas na to, żeby Cię posłuchać.

4. Początek i koniec

W momencie największego stresu, czyli przez pierwsze 60-120 sekund dobrze mieć świetnie opanowany początek. Najlepiej nauczyć się tego na pamięć. To jak zaczniemy, wpływa na to jakie wywrzemy pierwsze wrażenie. Z kolei koniec jest tym, z czym zostawimy naszą publiczność.

O tym jak zacząć dobrze wystąpienie przeczytasz tutaj.

5. Trening czyni mistrza

Bardzo ważnym elementem przygotowania jest ćwiczenie. Możesz zacząć od mówienia do siebie przed lustrem, potem do psa, domowników, zaprosić znajomych lub trenować przed kolegami z pracy. Jeśli poświęcisz na trening odpowiednią ilość czasu to będzie inwestycja z wysoką stopą zwrotu. Kolejną opcją jest ćwiczenie pod okiem trenera, który da Ci informację zwrotną i przeprowadzi prze. Jeśli chcesz pracować ze mną kliknij tutaj.

6. Niespodziewane pytania

Wielu osobom sen z powiek spędzają pytania, które mogą paść, a nie wiemy o co nas zapytają. Improwizacja jest czymś, co da się ćwiczyć, o czym przeczytasz tutaj. Stwórz listę potencjalnych pytań i obiekcji, a potem przygotuj odpowiedzi na nie.

7. Nagraj się

Do nagrania możesz wykorzystać dyktafon z telefonie lub jedną z aplikacji np. Zoom, w której możesz nagrać się na kamerze z komputera. To może stanowić dobry materiał do pracy własnej. Po każdym obejrzeniu nagrania oceń elementy, które są do poprawienia, a potem je poćwicz. Powtarzaj te czynność do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu.

Jak napisać dobrego TED Talka i go zaprezentować?

Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest ważne zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Niezależnie od tego, czy spotykasz kogoś po raz pierwszy na imprezie networkingowej, rozmawiasz z nowymi kolegami w pracy, czy przedstawiasz się nowemu sąsiadowi lub przyjacielowi swojego partnera, sposób, w jaki się przedstawiasz, może nadać ton całej relacji i i postrzeganie Ciebie.

Podziel się z innymi 🙂

Sztuka przedstawiania się: porady i wskazówki, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie i przestawić się

Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest ważne zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Niezależnie od tego, czy spotykasz kogoś po raz pierwszy na imprezie networkingowej, rozmawiasz z nowymi kolegami w pracy, czy przedstawiasz się nowemu sąsiadowi lub przyjacielowi swojego partnera, sposób, w jaki się przedstawiasz, może nadać ton całej relacji i i postrzeganie Ciebie.

Podziel się z innymi 🙂

Jak prezentować dane? Jakie są narzędzia graficzne do prezentacji danych? 8 wskazówek, jak efektywnie prezentować dane.

Bez względu na to, jakie narzędzie wybierzesz, ważne jest, aby tworzone wizualizacje były przejrzyste, dokładne i skutecznie komunikowały informacje, które chcesz przekazać. Jak to zrobić? Jakich narzędzi uzyć?

Podziel się z innymi 🙂

Czy każda kobieta może występować na konferencji branżowej? Jak kobiety mogą sobie radzić ze stresem przed wystąpieniami publicznymi?

Być może jesteś ekspertką, która ma ogromną wiedzę, ale myśl o prezentacji nie pozwala Ci spokojnie zasnąć w nocy. Być może masz pasję to dzielenia się wiedzą i edukowanie sprawia Ci radość, ale to co ją zabiera, jest lęk przed wystąpieniami publicznymi. Być może nawet lubisz występować, ale obawiasz się kompromitacji i odkrycia, że czegoś nie wiesz. Co zatem zrobił, żeby strach nas nie paraliżował?

Podziel się z innymi 🙂
Podziel się z innymi :)