„Potrzebuję co najmniej trzech tygodni na przygotowanie wystąpienia, by potem móc swobodnie improwizować” Mark Twain
Wystąpienie może być niezapomnianym doświadczeniem dla słuchaczy lub kolejną, nudną prezentacją, o której szybo zapomną. Jednym z aspektów różnicujących te dwie sytuacja jest przygotowanie. Plan wypowiedzi, nauczenie się pewnych elementów na pamięć i dużo treningu dadzą nam pewność siebie na scenie, a także dadzą szans na przemyślenie i zaprojektowanie tego, co chcemy powiedzieć.
Z racji tego, że mówienie jest naturalną czynnością- mówimy kupując bułki w sklepie, witając się z sąsiadem czy rozmawiając z przyjaciółką. Można zatem wpaść w pułapkę myślenia, że prezentacja również powinna być w pełni improwizowana i nieprzygotowana, bo jakoś to będzie, skoro każdy mówi. Istnieje garstka ludzi, którzy są w stanie dawać niesamowite wystąpienia bez dokładnego planu, jednak nawet Steve Jobs przed swoimi słynnymi prezentacjami spędzał tygodnie na przygotowaniach.
Jak się przygotować do prezentacji?
1. Kto jest Twoim odbiorcą prezentacji? Co charakteryzuje Twojego słuchacza?
O ile to możliwe sprawdź kto jest Twoją grupą docelową- jaki wykonują zawód, ile mają lat, co z ich punktu może być użyteczne. Ma to znaczenie, ponieważ możesz dopasować język i formę wypowiedzi do swoich odbiorców. Inaczej będziemy się wypowiadać do nastolatków, a inaczej do specjalistów branży farmaceutycznej. W przypadku wystąpienia na konferencji branżowej możesz śmiało używać specjalistycznego języka, jednak w sytuacji wystąpienia dla osób niezwiązanych z Twoją branżą warto unikać skrótów i specjalistycznych określeń. Będą one dla nich niezrozumiałe i mogą spowodować frustrację.

2. Gdzie będziesz przemawiać?
Wymiary sceny, światło, rodzaj mikrofonu czy wielkość audytorium to są informacje, o które warto zapytać organizatorów. Dzięki tym informacjom możesz się przygotować fizycznie i mentalnie na konkretne warunki.
3. Plan wystąpienia publicznego
Napisz sobie plan najważniejszych myśli w podpunktach. Dobrą praktyką jest zapisywanie całych zdań, danych, które chcesz wykorzystać, anegdot czy cytatów. Najlepiej jak spiszesz całe wystąpienie i przyjrzysz się proporcjom poszczególnych elementów, sile argumentów, temu czy treść jest ciekawa i trzyma w napięciu oraz czy jest dopasowana do odbiorców. Masz dwie opcje, albo nauczyć się tych punktów na pamięć, albo spisać sobie w punktach plan wystąpienia i trzymać go w ręce lub na mównicy. W przypadku wystąpień biznesowych bardziej profesjonalnie wypadniesz, jeśli nie będziesz mieć ze sobą kartki na scenie. Dobre przygotowanie jest prezentem dla publiczności i oznaką szacunku do osób, które poświęciły czas na to, żeby Cię posłuchać.

4. Początek i koniec
W momencie największego stresu, czyli przez pierwsze 60-120 sekund dobrze mieć świetnie opanowany początek. Najlepiej nauczyć się tego na pamięć. To jak zaczniemy, wpływa na to jakie wywrzemy pierwsze wrażenie. Z kolei koniec jest tym, z czym zostawimy naszą publiczność.
5. Trening czyni mistrza
Bardzo ważnym elementem przygotowania jest ćwiczenie. Możesz zacząć od mówienia do siebie przed lustrem, potem do psa, domowników, zaprosić znajomych lub trenować przed kolegami z pracy. Jeśli poświęcisz na trening odpowiednią ilość czasu to będzie inwestycja z wysoką stopą zwrotu. Kolejną opcją jest ćwiczenie pod okiem trenera, który da Ci informację zwrotną i przeprowadzi prze. Jeśli chcesz pracować ze mną kliknij tutaj.

6. Niespodziewane pytania
Wielu osobom sen z powiek spędzają pytania, które mogą paść, a nie wiemy o co nas zapytają. Improwizacja jest czymś, co da się ćwiczyć, o czym przeczytasz tutaj. Stwórz listę potencjalnych pytań i obiekcji, a potem przygotuj odpowiedzi na nie.
7. Nagraj się
Do nagrania możesz wykorzystać dyktafon z telefonie lub jedną z aplikacji np. Zoom, w której możesz nagrać się na kamerze z komputera. To może stanowić dobry materiał do pracy własnej. Po każdym obejrzeniu nagrania oceń elementy, które są do poprawienia, a potem je poćwicz. Powtarzaj te czynność do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu.

Cześć. Witaj na moim blogu:) Jestem psychologiem, trenerem wystąpień publicznych, Head of Speakers TEDxZurich i mentorem mówców TEDxWarsaw oraz certyfikowanym coachem ICF na poziomie PCC. Pomagam m.in. prawnikom, wokalistom, aktorom, wykładowcom i ludziom z biznesu w przygotowaniu się do ich przemówień przed setkami ludzi na publiczności, a także w prowadzeniu spotkań czy prezentacji. W 2021 zostałam wybrana jako jedna z 11 najlepszych trenerów wystąpień publicznych na świecie, według rankingu Coach Foundation.
Moja ścieżka do miejsca, w którym jestem prowadziła mnie przez wiele lat edukacji muzycznej, ale również SWPS, SGH i podyplomowe studia coachingowe. Jako jedyna Polka występowałam w musicalu kubańskim „Conoce mi Cuba”. Przez wiele lat pracowałam nad opanowaniem tremy, która spędzała mi sen z powiek. Zawsze też zastanawiałam się jak pracować z wewnętrznym krytykiem, nie przejmować się opinią innych i jak budować prawdziwe poczucie pewności siebie na scenie. Teraz już znam odpowiedź. W ostatnim czasie udzieliłam niezliczonej ilości wywiadów, co tylko jeszcze bardziej mi uświadomiło, jak dużo daje pewność siebie przez kamerami i umiejętności autoprezentacji.