Dlaczego stresujesz się przed wystąpieniami publicznymi? Czy kiedykolwiek zadałeś sobie to pytanie?
Jeśli jeszcze nie jesteś najlepszym przyjacielem ze stresem, możesz zacząć pracować nad nawiązaniem długoterminowej przyjaźni z tremą, zadając sobie te pytania i szczerze na nie odpowiadając.
Praca nad stresem przypomina maraton, a nie sprint. Zaznajomienie się z technikami relaksacyjnymi, metodami radzenia sobie ze stresem i zrozumieniem przyczyn stresu będzie doskonałym uzupełnieniem tych pytań i pomoże Ci uporać się ze stresem na głębszym poziomie.
1. Dlaczego stresuję się przed wystąpieniami publicznymi?
2. Co mnie najbardziej przeraża w występowaniu przed publicznością?
3. Co stres mi zabiera?
4. Przed czym chroni mnie stres?
5. Jakie mam korzyści dzięki stresowi?
6. Co mogę zrobić, aby zmniejszyć mój poziom stresu?
Podsumowanie
Jeśli uznasz tremę za naturalną reakcję na podekscytowanie, może ona zmienić Twój sposób myślenia i pozwolić Ci wykorzystać jej energię do lepszych wystąpień publicznych, a nie do utrudnianiu prezentowania. Ponadto techniki głębokiego oddychania i uważności są potężnymi narzędziami do radzenia sobie z tremą, ponieważ pomagają Ci pozostać obecnym i skoncentrowanym na występie, zamiast ulegać lękowi. Pamiętaj, że próbowanie i stopniowe wystawianie się na różne prezentacje i publiczność mogą zniwelować strach z tym związany, budując z czasem odporność i pewność siebie.
Cześć. Witaj na moim blogu:) Jestem psychologiem, trenerem wystąpień publicznych, Head of Speakers TEDxZurich i mentorem mówców TEDxWarsaw oraz certyfikowanym coachem ICF na poziomie PCC. Pomagam m.in. prawnikom, wokalistom, aktorom, wykładowcom i ludziom z biznesu w przygotowaniu się do ich przemówień przed setkami ludzi na publiczności, a także w prowadzeniu spotkań czy prezentacji. W 2021 zostałam wybrana jako jedna z 11 najlepszych trenerów wystąpień publicznych na świecie, według rankingu Coach Foundation.
Moja ścieżka do miejsca, w którym jestem prowadziła mnie przez wiele lat edukacji muzycznej, ale również SWPS, SGH i podyplomowe studia coachingowe. Jako jedyna Polka występowałam w musicalu kubańskim „Conoce mi Cuba”. Przez wiele lat pracowałam nad opanowaniem tremy, która spędzała mi sen z powiek. Zawsze też zastanawiałam się jak pracować z wewnętrznym krytykiem, nie przejmować się opinią innych i jak budować prawdziwe poczucie pewności siebie na scenie. Teraz już znam odpowiedź. W ostatnim czasie udzieliłam niezliczonej ilości wywiadów, co tylko jeszcze bardziej mi uświadomiło, jak dużo daje pewność siebie przez kamerami i umiejętności autoprezentacji.