Site icon Trening i coaching wystąpień publicznych – Sztuka Wystąpień Publicznych

Jak zostać keynote speaker? Jak zostać mówcą motywacyjnym?

Keynote speaker i mówca motywacyjny- kim jest?

Coraz bardziej popularne na LinkedIn są opisy „keynote speaker”, „mówca motywacyjny”. Kim jest keynote speaker? To osoba, która zarabia na życie przemawianiem. Takich mówców możesz zobaczyć na scenie podczas konferencji branżowych czy eventów firmowych. Często dostaję wiadomości: Magda, co zrobić żeby zostać mówcą motywacyjnym lub keynote speaker? W tym artykule podzielę się z Tobą wskazówkami jak zacząć i co jest ważne w budowaniu swojej pozycji jako mówca.

Strona internetowa

Zarówno strona internetowa i konto na social mediach są ważną częścią budowania Twojego wizerunku i zaufania. W przypadku konferencji zdecydowanie lepiej sprawdzi się profesjonalna strona internetowa, niż konto na Instagramie. Możesz tam zamieścić mnóstwo ważnych informacji z punktu widzenia organizatora, takich jak bio, doświadczenie, filmy z poprzednich wystąpień, referencje, artykuły itd. Strona to Twoja wizytówka w sieci.

Video promocyjne

Kolejnym kluczowym elementem jest nagranie demo. To trochę tak, jak szukamy zespołu, który zagra na weselu. Przed podpisaniem umowy chcemy posłuchać kilku demówek, żeby zobaczyć jak grają i czy nam to odpowiada. Video będzie głównym źródłem oceny tego, jak prezentujesz, więc warto się do tego przyłożyć. Na stronie możesz udostępnić filmu, w którym wypowiadasz się na jakieś konferencji czy wydarzeniu. Dopiero zaczynasz i nie masz takiego video? Tutaj są trzy opcje- nagrać fragment wystąpienia w profesjonalnym lub domowym studio, samemu zorganizować wydarzenie i na nim dać przemówienie lub zgłosić się gdzieś, gdzie bezpłatnie wygłosisz prezentację. Żeby wyjąć, najpierw trzeba włożyć.

Networking- zbuduj sieć zaufanych kontaktów

System poleceń może okazać się kluczowy dla rozwoju Twojej ścieżki jako mówczyni. Jest wiele wydarzeń online oraz na żywo, podczas których możesz poznać inne osoby z branży. Również pozostawanie w kontakcie z innymi mówcami może być korzystne. Czasami każdy potrzebuje zastępstwa lub ma inną konferencję danego dnia. Budowanie relacji trochę trwa, więc uzbroj się w cierpliwość.

Zbieraj referencje

Ufamy ludziom, których znamy lub którzy są poleceni. Działa to zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Łatwiej zaufać organizatorowi mówcy, który został już „sprawdzony” i może mieć pewność, że w ostatniej chwili nie odwoła występu czy przyjdzie nieprzygotowany. Jeśli zaczynasz, zbierz referencje od współpracowników, kolegów ze studiów, byłych i obecnych szefów. W miarę jak będziesz uczestniczyć w coraz większej ilości konferencji, to bardziej adekwatne będą referencje od organizatorów. Możesz zobaczyć jak wygląda przykładowa strona z referencjami tutaj.

Bądź ekspertem

Czy gdyby ktoś mnie zaprosił jako trenerkę wystąpień publicznych na konferencję dotyczącą cybersecurity czy byłabym właściwym gościem? Zdecydowanie nie:) Nie mam w tej materii wystarczającej wiedzy oraz ekspertyzy. Jako keynote speaker na scenie nie byłabym wiarygodna. Nikt by mi nie zaufał. Jednak, jeśli wzięłabym udział w konferencji dotyczącej komunikacji, wystąpień publicznych czy ogólnie psychologii byłabym właściwym człowiekiem, na właściwym miejscu.

Określ obszar swojej ekspertyzy.

✔W czym jesteś dobry?
✔Na czym się znasz?
✔W jakim obszarze masz doświadczenie?
✔Czy się specjalizujesz?

Na tej podstawie zbuduj swoją strategię komunikacji i wybierz eventy, które będą do tego pasować.

Znajdź właściwe wydarzenia i konferencje

Masz już określoną specjalizację. Teraz czas na znalezienie wydarzeń branżowych, które będą mogły Cię gościć na scenie. Jako keynote speaker czy mówca motywacyjny aplikuj do miejsc, dla których Twoja dziedzina jest adekwatna. Jeśli interesujesz się kryptowalutami to właściwa konferencja dla Ciebie będzie dotyczyła rynku finansowego, a nie farmaceutycznego. Jeśli jesteś ekspertką w branży marketingu, zgłoś się na wydarzenia w tym obszarze.

Naucz się świetnie prezentować

Jednym z filarów każdego keynote speaker’s są bardzo wysokie umiejętności prezentowania. W końcu za to Ci będą płacić. Jeśli rozważasz taką drogę kariery doszlifuj swój warsztat, żeby mówić wyraźnie, profesjonalnie, przekonująco i z pewnością siebie. Jakie dokładnie umiejętności wystąpień publicznych trzeba opanować? Na pewno mowę ciała, ruch sceniczny, gestykulację, dykcję, odddech, tworzenie niesztampowej treści i prezentacji multimedialnych, storytelling, perswazję, pracę z kamerą i mikrofonem, odpowiadanie na niezapowiedziane pytania czy budowanie kontaktu z publicznością. Nad tymi elementami możesz popracować ze mną.

Kilka przydatnych linków:
Jak stworzyć dobry pitch? Jak napisać pitch? 10 zasad tworzenia pitch’a
Jakie są strategie autoprezentacji w wystąpieniach publicznych? Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie podczas prezentacji?
Jak dobrze zacząć wystąpienie? Jak rozpocząć prezentację?
Jak sobie radzić ze stresem? Metody radzenia sobie ze stresem

Bądź zawsze dobrze przygotowany

Wyobraź sobie taką sytuację. Dostajesz szansę na wystąpienie na scenie. Czas mija, termin konferencji się zbliża, a Ty sobie myślisz: jakoś to będzie. Stajesz przed publicznością. Nie do końca pamiętasz strukturę, trochę mylisz fakty, raz się zacinasz, ale jakoś z tego wybrnąłeś. Prezentacja była poprawna. Co prawda nie porwałeś tłumów, ale było przyzwoicie. Czy to będzie wystąpienie, które zaowocuje kolejnymi propozycjami? Raczej nie. Oto, co warto zrobić przed:

✔Przygotuj treść
✔Naucz się jej na pamięć
✔Sprawdź dane, statystyki
✔Wielokrotnie przećwicz swoje wystąpienie
✔Nagraj się i obejrzyj to, żeby wyciągnąć wnioski
✔Przygotuj odpowiedzi na najbardziej prawdopodobne pytania

Dołącz do grup profesjonalnych mówców

Inną opcją na zostanie mówcą motywacyjnym lub keynote speaker jest dołączenie do grup lub stowarzyszeń profesjonalnych mówców. Niektórzy organizatorzy kontaktują się z takimi grupami, żeby uzyskać rekomendowanych mówców.

Określ grupę docelową

Odpowiedz sobie na poniższe pytania:

✔Kto jest Twoją grupą docelową?
✔Dla kogo chcesz mówisz?
✔Dlaczego Twoje wystąpienie będzie dla nich ważne/rozwijające/informatywne?
✔Ile mają lat?
✔Jakie jest ich wykształcenie?
✔Czym się interesują?

Nie rzucaj od razu etatu

Żeby nie nakładać na siebie presji, zacznij swoją nową ścieżkę rozwoju powoli. Na początek możesz dawać kilka wystąpień w roku, a jak nie będziesz już mogła pogodzić tego z regularną pracą, rozważ inne możliwości.

Jeśli chcesz ze mną pracować w ramach master class nad rozwojem umiejętności wystąpień publicznych, kliknij tutaj:

Jak napisać dobrego TED Talka i go zaprezentować?

Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest ważne zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Niezależnie od tego, czy spotykasz kogoś po raz pierwszy na imprezie networkingowej, rozmawiasz z nowymi kolegami w pracy, czy przedstawiasz się nowemu sąsiadowi lub przyjacielowi swojego partnera, sposób, w jaki się przedstawiasz, może nadać ton całej relacji i i postrzeganie Ciebie.

Podziel się z innymi 🙂

Sztuka przedstawiania się: porady i wskazówki, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie i przestawić się

Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest ważne zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Niezależnie od tego, czy spotykasz kogoś po raz pierwszy na imprezie networkingowej, rozmawiasz z nowymi kolegami w pracy, czy przedstawiasz się nowemu sąsiadowi lub przyjacielowi swojego partnera, sposób, w jaki się przedstawiasz, może nadać ton całej relacji i i postrzeganie Ciebie.

Podziel się z innymi 🙂

Jak prezentować dane? Jakie są narzędzia graficzne do prezentacji danych? 8 wskazówek, jak efektywnie prezentować dane.

Bez względu na to, jakie narzędzie wybierzesz, ważne jest, aby tworzone wizualizacje były przejrzyste, dokładne i skutecznie komunikowały informacje, które chcesz przekazać. Jak to zrobić? Jakich narzędzi uzyć?

Podziel się z innymi 🙂

Czy każda kobieta może występować na konferencji branżowej? Jak kobiety mogą sobie radzić ze stresem przed wystąpieniami publicznymi?

Być może jesteś ekspertką, która ma ogromną wiedzę, ale myśl o prezentacji nie pozwala Ci spokojnie zasnąć w nocy. Być może masz pasję to dzielenia się wiedzą i edukowanie sprawia Ci radość, ale to co ją zabiera, jest lęk przed wystąpieniami publicznymi. Być może nawet lubisz występować, ale obawiasz się kompromitacji i odkrycia, że czegoś nie wiesz. Co zatem zrobił, żeby strach nas nie paraliżował?

Podziel się z innymi 🙂

Jak stworzyć dobry pitch? Jak napisać pitch? 10 zasad tworzenia pitch’a

Krótkie formy można wykorzystywać nie tylko w sytuacji, kiedy chcemy, żeby firma zainwestowała w nasz pomysł na biznes czy sfinansowała badania naukowe. Czas to pieniądz. Jak zrobić pitch, który będzie efektowny i przyniesie nam pieniądze?

Podziel się z innymi 🙂

Jakie tło wybrać w wystąpieniu online? Wyniki badań

Jakie tło ustawić sobie podczas spotkania online? Które tło wpłynie najlepiej na budowanie naszego wizerunku jako profesjonalisty?

Podziel się z innymi 🙂

Czym jest priming? Jak torowanie może być wykorzystywane w wystąpieniach?

Zjawisko torowania, inaczej zwane primingiem może być stosowane jako technika wpływu społecznego. Jak to może na Ciebie wpłynąć? Jak wykorzystać priming w wystąpieniach publicznych?

Podziel się z innymi 🙂

Jak prezentować online? Czy uczenie się online jest efektywne? Zasady wystąpień publicznych online

Osoba, która występuje publicznie musi spełniać wiele kryteriów, żeby wypaść profesjonalnie, a w przypadku wystąpień online dochodzą do tego takie aspekty jak obsługiwanie profesjonalnego sprzętu do nagłośnienia, odsłuchu i nagrywania video, a także zadbanie o przestrzeń, w której znajduje się mówca.

Podziel się z innymi 🙂
Podziel się z innymi :)
Exit mobile version