Site icon Trening i coaching wystąpień publicznych – Sztuka Wystąpień Publicznych

Jak zostać keynote speaker? Jak zostać mówcą motywacyjnym?

Keynote speaker i mówca motywacyjny- kim jest?

Coraz bardziej popularne na LinkedIn są opisy „keynote speaker”, „mówca motywacyjny”. Kim jest keynote speaker? To osoba, która zarabia na życie przemawianiem. Takich mówców możesz zobaczyć na scenie podczas konferencji branżowych czy eventów firmowych. Często dostaję wiadomości: Magda, co zrobić żeby zostać mówcą motywacyjnym lub keynote speaker? W tym artykule podzielę się z Tobą wskazówkami jak zacząć i co jest ważne w budowaniu swojej pozycji jako mówca.

Strona internetowa

Zarówno strona internetowa i konto na social mediach są ważną częścią budowania Twojego wizerunku i zaufania. W przypadku konferencji zdecydowanie lepiej sprawdzi się profesjonalna strona internetowa, niż konto na Instagramie. Możesz tam zamieścić mnóstwo ważnych informacji z punktu widzenia organizatora, takich jak bio, doświadczenie, filmy z poprzednich wystąpień, referencje, artykuły itd. Strona to Twoja wizytówka w sieci.

Video promocyjne

Kolejnym kluczowym elementem jest nagranie demo. To trochę tak, jak szukamy zespołu, który zagra na weselu. Przed podpisaniem umowy chcemy posłuchać kilku demówek, żeby zobaczyć jak grają i czy nam to odpowiada. Video będzie głównym źródłem oceny tego, jak prezentujesz, więc warto się do tego przyłożyć. Na stronie możesz udostępnić filmu, w którym wypowiadasz się na jakieś konferencji czy wydarzeniu. Dopiero zaczynasz i nie masz takiego video? Tutaj są trzy opcje- nagrać fragment wystąpienia w profesjonalnym lub domowym studio, samemu zorganizować wydarzenie i na nim dać przemówienie lub zgłosić się gdzieś, gdzie bezpłatnie wygłosisz prezentację. Żeby wyjąć, najpierw trzeba włożyć.

Networking- zbuduj sieć zaufanych kontaktów

System poleceń może okazać się kluczowy dla rozwoju Twojej ścieżki jako mówczyni. Jest wiele wydarzeń online oraz na żywo, podczas których możesz poznać inne osoby z branży. Również pozostawanie w kontakcie z innymi mówcami może być korzystne. Czasami każdy potrzebuje zastępstwa lub ma inną konferencję danego dnia. Budowanie relacji trochę trwa, więc uzbroj się w cierpliwość.

Zbieraj referencje

Ufamy ludziom, których znamy lub którzy są poleceni. Działa to zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Łatwiej zaufać organizatorowi mówcy, który został już „sprawdzony” i może mieć pewność, że w ostatniej chwili nie odwoła występu czy przyjdzie nieprzygotowany. Jeśli zaczynasz, zbierz referencje od współpracowników, kolegów ze studiów, byłych i obecnych szefów. W miarę jak będziesz uczestniczyć w coraz większej ilości konferencji, to bardziej adekwatne będą referencje od organizatorów. Możesz zobaczyć jak wygląda przykładowa strona z referencjami tutaj.

Bądź ekspertem

Czy gdyby ktoś mnie zaprosił jako trenerkę wystąpień publicznych na konferencję dotyczącą cybersecurity czy byłabym właściwym gościem? Zdecydowanie nie:) Nie mam w tej materii wystarczającej wiedzy oraz ekspertyzy. Jako keynote speaker na scenie nie byłabym wiarygodna. Nikt by mi nie zaufał. Jednak, jeśli wzięłabym udział w konferencji dotyczącej komunikacji, wystąpień publicznych czy ogólnie psychologii byłabym właściwym człowiekiem, na właściwym miejscu.

Określ obszar swojej ekspertyzy.

✔W czym jesteś dobry?
✔Na czym się znasz?
✔W jakim obszarze masz doświadczenie?
✔Czy się specjalizujesz?

Na tej podstawie zbuduj swoją strategię komunikacji i wybierz eventy, które będą do tego pasować.

Znajdź właściwe wydarzenia i konferencje

Masz już określoną specjalizację. Teraz czas na znalezienie wydarzeń branżowych, które będą mogły Cię gościć na scenie. Jako keynote speaker czy mówca motywacyjny aplikuj do miejsc, dla których Twoja dziedzina jest adekwatna. Jeśli interesujesz się kryptowalutami to właściwa konferencja dla Ciebie będzie dotyczyła rynku finansowego, a nie farmaceutycznego. Jeśli jesteś ekspertką w branży marketingu, zgłoś się na wydarzenia w tym obszarze.

Naucz się świetnie prezentować

Jednym z filarów każdego keynote speaker’s są bardzo wysokie umiejętności prezentowania. W końcu za to Ci będą płacić. Jeśli rozważasz taką drogę kariery doszlifuj swój warsztat, żeby mówić wyraźnie, profesjonalnie, przekonująco i z pewnością siebie. Jakie dokładnie umiejętności wystąpień publicznych trzeba opanować? Na pewno mowę ciała, ruch sceniczny, gestykulację, dykcję, odddech, tworzenie niesztampowej treści i prezentacji multimedialnych, storytelling, perswazję, pracę z kamerą i mikrofonem, odpowiadanie na niezapowiedziane pytania czy budowanie kontaktu z publicznością. Nad tymi elementami możesz popracować ze mną.

Kilka przydatnych linków:
Jak stworzyć dobry pitch? Jak napisać pitch? 10 zasad tworzenia pitch’a
Jakie są strategie autoprezentacji w wystąpieniach publicznych? Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie podczas prezentacji?
Jak dobrze zacząć wystąpienie? Jak rozpocząć prezentację?
Jak sobie radzić ze stresem? Metody radzenia sobie ze stresem

Bądź zawsze dobrze przygotowany

Wyobraź sobie taką sytuację. Dostajesz szansę na wystąpienie na scenie. Czas mija, termin konferencji się zbliża, a Ty sobie myślisz: jakoś to będzie. Stajesz przed publicznością. Nie do końca pamiętasz strukturę, trochę mylisz fakty, raz się zacinasz, ale jakoś z tego wybrnąłeś. Prezentacja była poprawna. Co prawda nie porwałeś tłumów, ale było przyzwoicie. Czy to będzie wystąpienie, które zaowocuje kolejnymi propozycjami? Raczej nie. Oto, co warto zrobić przed:

✔Przygotuj treść
✔Naucz się jej na pamięć
✔Sprawdź dane, statystyki
✔Wielokrotnie przećwicz swoje wystąpienie
✔Nagraj się i obejrzyj to, żeby wyciągnąć wnioski
✔Przygotuj odpowiedzi na najbardziej prawdopodobne pytania

Dołącz do grup profesjonalnych mówców

Inną opcją na zostanie mówcą motywacyjnym lub keynote speaker jest dołączenie do grup lub stowarzyszeń profesjonalnych mówców. Niektórzy organizatorzy kontaktują się z takimi grupami, żeby uzyskać rekomendowanych mówców.

Określ grupę docelową

Odpowiedz sobie na poniższe pytania:

✔Kto jest Twoją grupą docelową?
✔Dla kogo chcesz mówisz?
✔Dlaczego Twoje wystąpienie będzie dla nich ważne/rozwijające/informatywne?
✔Ile mają lat?
✔Jakie jest ich wykształcenie?
✔Czym się interesują?

Nie rzucaj od razu etatu

Żeby nie nakładać na siebie presji, zacznij swoją nową ścieżkę rozwoju powoli. Na początek możesz dawać kilka wystąpień w roku, a jak nie będziesz już mogła pogodzić tego z regularną pracą, rozważ inne możliwości.

Jeśli chcesz ze mną pracować w ramach master class nad rozwojem umiejętności wystąpień publicznych, kliknij tutaj:

Techniki Relaksacyjne – 6 skutecznych sposobów na stres przed wystąpieniami publicznymi

Nie jesteś sam!
Według National Institute of Mental Health około 74% ludzi doświadcza w pewnym stopniu na lęku przed prezentacjami. Strach przed wystąpieniami publicznymi może znacząco wpłynąć na nasze życie osobiste i zawodowe. Może powodować unikowe zachowania, takie jak odmawianie udziału w wystąpieniach, odrzucanie awansów lub objawy psychosomatyczne, kiedy zawsze przed prezentacją jestesmy chorzy. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją narzędzia, które pomogą Ci nauczyć się radzić sobie ze stresem. Dowiedz się więcej w artykule.

Podziel się z innymi 🙂

W jaki sposób Twój umysł Cię oszukuje?

Z punktu widzenia ewolucyjnego, posiadanie opinii, przekonań, typowych wzorców działań czy ocen ma swoje uzasadnienie. Automtyczne zachowania mają zarówno negatywne, jak i pozytywne konsekwencje.
Skracają one czas podejmowania decyzji, co może zużywać energię. Byłoby nam trudno funkcjonować, gdybyśmy musieli zastanawiać się każdego ranka, czy powinniśmy zatrzymać się na czerwonym świetle, czy możemy dotknąć gorącego garnka, czy też spacerując nocą po ciemnej ulicy, czy warto zaprzyjaźnić się z osobą niosącą nóż.

Podziel się z innymi 🙂

Jak być postrzeganym jako osoba pewna siebie? 8 wskazówek, jak zrobić wrażenie pewnego siebie mówcy

W świecie, w którym komunikacja jest kluczowa, umiejętność pewnego zaprezentowania się jest bezcenna. Niezależnie od tego, czy przemawiasz na sali konferencyjnej, na wydarzeniu towarzyskim, czy prowadzisz spotkanie zespołu, wrażenie, jakie wywierasz, może znacząco wpłynąć na Twoje życie osobiste i zawodowe. A co, jeśli w naturalny sposób nie emanujesz pewnością siebie? Dobra wiadomość jest taka, że pewności siebie, podobnie jak każdej innej umiejętności, można się nauczyć i ją doskonalić. Celem tego artykułu jest odkrycie sekretów bycia pewnym siebie, szczególnie jeśli chodzi o wystąpienia publiczne.

Podziel się z innymi 🙂

Jak sobie radzić z syndromem oszusta? Strategie przezwyciężenia syndromu oszusta

Pomimo wszystkich swoich osiągnięć czujesz się jak oszust? Nie jesteś sam. Syndrom oszusta dotyka wielu z nas, od studentów po prezesów. To ta nawracająca wątpliwość, że pomimo swoich osiągnięć, tak naprawdę nie jesteś tak kompetentny, jak wszyscy myślą. Strach przed zdemaskowaniem jako ktoś niekompetentny jest ogromny. Zagłębmy się w zrozumienie tego zjawiska i zbadajmy praktyczne strategie jego przezwyciężenia.

Podziel się z innymi 🙂

Jak korzystać z ChatGPT do występów publicznych? Jak przygotować prezentację z ChatGPT? 15 sposobów wykorzystania Czatu GPT

Zastanawiasz się, jak szybciej i lepiej przygotować prezentację za pomocą ChatGPTP? Za pomocą narzędzi AI, takich jak ChatGPT, możesz przyśpieszysz research, zrobić burzę mózgów i udoskonalić treść. W tym artykule omówimy 15 sposobów wykorzystania ChatGPT do stworzenia atrakcyjnej prezentacji i zaoszczędzenia czasu.

Podziel się z innymi 🙂

Jak zarządzać tremą i stresem przed wystąpieniami publicznymi? 6 pytań do pracy nad stresem

Dlaczego stresujesz się przed wystąpieniami publicznymi? Czy kiedykolwiek zadałeś sobie to pytanie?
Jeśli jeszcze nie jesteś najlepszym przyjacielem ze stresem, możesz zacząć pracować nad nawiązaniem długoterminowej przyjaźni z tremą, zadając sobie te pytania i szczerze na nie odpowiadając.

Podziel się z innymi 🙂

Jak wykorzystać narzędzia AI do wystąpień publicznych? 10 sposobów na użycie AI do prezentacji

Czy chcesz doskonalić swoje prezentacje lub uzyskać dostęp do narzędzi, które sprawią, że tworzenie ich będzie łatwiejsze i szybsze? Na horyzoncie pojawiły się narzędzia AI, które zmieniły zasady gry. Poznaj kilkanaście trików i wskazówek dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji do przygotowania treści prezentacji, slajdów, wizualizacji, przeprowadzenia prezentacji i zaangażowania publiczności.

Podziel się z innymi 🙂

Co jest wyjątkowego w przemówieniu Martina Luthera Kinga „Mam marzenie” 11 elementów, które możesz wykorzystać w prezentacji

„Mam sen” to prawdopodobnie jedno z najbardziej znanych fraz w historii ludzkości. Słowa mogą mieć ogromną moc. Mogą podnosić na duchu, niszczyć, dawać nadzieję lub dotykać miejsc, o których nawet nie byliśmy świadomi.

Podziel się z innymi 🙂
Podziel się z innymi :)
Exit mobile version