Kto nie popełnia błędów językowych, ręka w górę;) Domyślam się Drogi Czytelniku, że Tobie również zdarza się od czasu do czasu przejęzyczyć. Język polski zajmuje zaszczytne 2 lub 3 miejsce najtrudniejszych języków na świecie (w zależności od instytucji tworzącej ranking). Co ciekawe szacuje się, że istnieje 7 tysięcy różnych języków i dialektów. Język polski posiada fleksję, składnię, koniugację i kilka innych elementów, które mogą przyprawiać o zawrót głowy. Dobrze w pamięć zapadł mi post znajomego obcokrajowca, który w trakcie nauki polskiego, załamany pokazał, że „jeden” ma kilkanaście różnych form. Jak się w tym odnaleźć? Jak dobrze wypaść na scenie i nie robić kardynalnych błędów? O ile w mowie potocznej podczas luźnej konwersacji towarzyskiej takie błędy nie rażą, o tyle na scenie profesjonalny performer powinien ich unikać.
Włanczać i wyłanczać
Skojarz sobie, że mamy włącznik (a nie wyłanczik) oraz wyłącznik (zamiast wyłancznika) i właśnie od tych rzeczowników mamy czasowniki.


Spadać w dół, cofać się do tyłu, w dniu dzisiejszym, okres czasu
Powstaje nam tutaj masło maślane, czyli powtarzanie w zasadzie tego samego. Po prostu mówimy: spadać, cofać się lub dzisiaj.
Poszłem
To jest jeden z najbardziej rażących błędów, które padają z ust panów. Bardzo często jest popełniany przez dzieci, które dopiero uczą się języka polskiego. Warto dobrze sobie przyswoić prawidłową formę, ponieważ nie jest dobrze odbierana przez słuchaczy.


W cudzysłowiu
Cudzysłów ma taką odmianę jak rów. Kopiemy w rowie, a nie w rowiu.


W każdym bądź razie
Wybieramy jedną formę, zamiast miksować dwie w jedno wyrażenie. Mówimy w każdym razie lub bądź co bądź.


Po najmniejszej linii oporu
Tutaj błędna jest kolejność. Przymiotnik najmniejszy odnosi się do oporu, a nie linii. Poprawną formą będzie zatem „po linii najmniejszego oporu”.


Wziąść
Szczerze mówiąc zastanawia mnie z czego wynika ten błąd. Wziąć jest jak podobne do np. wygiąć. W tym wypadku również nie wypowiemy tego jako wygiąść.


Siódmy maj
W języku polskim w przypadku dat odmieniamy miesiąc. Zamiast mówić siódmy maj powinniśmy użyć formy siódmy maja. Tak samo poprawnie będzie: dziesiąty października, dwunasty grudnia itd. W przypadku daty złożonej z samego dnia mówimy: ósmego mam wizytę u lekarza, drugiego będę już na wakacjach itd. Dla ułatwienia można przypomnieć sobie tekst Katarzyny Sobczyk: „Trzynastego nawet w grudniu jest wiosna.” Czy też słyszysz w głowie tę melodie?:)


Dwutysięczny ósmy
Fakt, mówi się rok dwutysięczny, ale w każdym innym przypadku mówimy dwa tysiące np. dwudziesty. Jak to zapamiętać? Skojarz sobie, że mówimy w tysiąc dziewięćset czwartym, zamiast w tysięcznym dziewięćset czwartym.


Jak zwrócić komuś elegancko uwagę, że robi błąd?
Nikt z nas nie jest alfą i omegą. Każdy z nas się myli, ale najważniejsze jest czy chcemy tkwić w tym błędzie czy próbować się uczyć i wprowadzać nowe nawyki. Co zrobić kiedy ktoś popełnia błędy, a zwłaszcza jeśli, o zgrozo!, to osoba od nas wyżej rangą lub wiekiem? Najprostszy sposób to po prostu powtórzyć ponownie słowo w poprawnej wersji. Ten kto będzie chciał, to skorzysta.

Cześć. Witaj na moim blogu:) Jestem psychologiem, trenerem wystąpień publicznych, Head of Speakers TEDxZurich i mentorem mówców TEDxWarsaw oraz certyfikowanym coachem ICF na poziomie PCC. Pomagam m.in. prawnikom, wokalistom, aktorom, wykładowcom i ludziom z biznesu w przygotowaniu się do ich przemówień przed setkami ludzi na publiczności, a także w prowadzeniu spotkań czy prezentacji. W 2021 zostałam wybrana jako jedna z 11 najlepszych trenerów wystąpień publicznych na świecie, według rankingu Coach Foundation.
Moja ścieżka do miejsca, w którym jestem prowadziła mnie przez wiele lat edukacji muzycznej, ale również SWPS, SGH i podyplomowe studia coachingowe. Jako jedyna Polka występowałam w musicalu kubańskim „Conoce mi Cuba”. Przez wiele lat pracowałam nad opanowaniem tremy, która spędzała mi sen z powiek. Zawsze też zastanawiałam się jak pracować z wewnętrznym krytykiem, nie przejmować się opinią innych i jak budować prawdziwe poczucie pewności siebie na scenie. Teraz już znam odpowiedź. W ostatnim czasie udzieliłam niezliczonej ilości wywiadów, co tylko jeszcze bardziej mi uświadomiło, jak dużo daje pewność siebie przez kamerami i umiejętności autoprezentacji.