Site icon Trening i coaching wystąpień publicznych – Sztuka Wystąpień Publicznych

Pitch, co to jest? Jak napisać elevator pitch?

Pitchowanie- co to jest? Jak napisać elevator pitch?

Czym jest pitch?

Pitch to krótka forma przedstawienia siebie, swojej usługi czy firmy. Geneza idei wzięła się od elavator pitch’y czyli 60-sekundowych mów, które miały przekonać zarząd czy prezesa do zatrudnienia kogoś lub zainwestowania w jego pomysł.

Dlaczego tyle sekund? Koncept zakłada, że tyle właśnie czasu mamy od parteru do najwyższych pięter w wieżowcu, gdzie zazwyczaj swoje biuro ma kadra menedżerska wyższego szczebla.

Rodzaje pitch’y

  • Elevator pitch
  • Pitche inwestorskie
  • Pitch w trakcie networkingu
  • Przedstawienie się

Krótkie formy można wykorzystywać nie tylko w sytuacji, kiedy chcemy, żeby szef wielkiej firmy zainwestował w nasz start-up milion złotych. Częściej niż nam się wydaje są to codziennie sytuacje. Na rozmowie kwalifikacyjnej padają pytania: „niech nam pani coś o sobie opowie” lub ”dlaczego mamy pana zatrudnić? W trakcie eventów biznesowych czy podczas spotkań towarzyskich, kiedy poznajmy nowe osoby możemy usłyszeć pytanie „czym się zajmujesz”, „co robisz zawodowo”? Zamiast w nudny sposób mówić o sobie możesz pomyśleć nad ciekawą historią ze swojego życia lub o zabawnym przedstawieniu się.

Jak prezentować pitch?

Oprócz merytorycznej i przemyślanej treści powinniśmy zadbać jeszcze o kilka elementów. Elementy, które pomogą nam wzmocnić i uwiarygodnić przekaz to dobrze przećwiczona:

Jak napisać pitch?

W swojej pracy z klientami posługuję się zasadą, że im krótsze wystąpienie, tym dłuższy czas przygotowania. Podczas półtoragodzinnego wykładu zboczenie z wątku, czy opowiadanie dłużej o czymś nie zrobić większej różnicy. W przypadku kilkudziesięcio sekundowego wystąpienia każde słowo jest na wagę złota. Napisanie pitch’a może się wydawać proste, jednak streszczenie swoich kompetencji czy zalet w kilku zdaniach może być wyzwaniem. Zanim zaczniesz pisać swój pitch sprawdź jakie elementy powinien zawierać, a także odpowiedz sobie na pytanie: „jaki jest mój cel tego pitch’u?”

Co powinien zawierać pitch?

  • Problem, który rozwiązujesz Ty lub Twoja firma
  • Pokazanie unikatowej wartości swojego produktu czy usługi
  • Zawrzeć pytanie/call to action
  • W prosty i zrozumiały sposób wyjaśnić czym się zajmujesz
  • Tekst dopasowany do Twojej grupy docelowej i opodowiadający na ich potrzeby

Przykład pitch’a

W przypadku mojej działalność, czyli szkoleń i coachingów wystąpień publicznych mogłabym tak się zaprezentować:

Mam na imię Magda. Pomagam osobom, które występują publicznie robić to z przyjemnością i bez stresu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu scenicznemu, wiedzy psychologicznej oraz biznesowej łączę praktykę z teorią i zapewniam oryginalne metody oraz podejście do klienta. Jak radzisz sobie z występowaniem publicznym?

Jak dobrze zacząć wystąpienie?

Początek wystąpienia może wpłynąć na odbiór całego wystąpienia. Jak zacząć wystąpienie, żeby dobrze wypaść?

Podziel się z innymi 🙂

Wystąpienia online- jak skutecznie prezentować się online?

O co zadbać podczas wystąpienia online? Jak ustawić kamerę, światło, w co się ubrać i jakie ustawić tło, żeby wypaść profesjonalnie? Odpowiedzi w artykule.

Podziel się z innymi 🙂

Jak przygotować dobre wystąpienie publiczne? Kilka kroków do udanej prezentacji

Najważniejsze wskazówki jak przygotować dobre przemówienie oraz je zaprezentować.

Podziel się z innymi 🙂
Podziel się z innymi :)
Exit mobile version