Event był uwieńczeniem pracy kilkudziesięciu osób przez ostatnie miesiące. Razem z moimi mówcami TEDx pracowaliśmy indywidualnie nad treścią, przekazem, mową ciała i innymi aspektami, które sprawiają, że wystąpienia zapadają w pamięć i mają moc zmiany myślenia. Jestem szczególnie dumna z moich dwóch mentees: Agi Jensen oraz Mateusza Pawełczuka.
Częstym pytaniem, które pada z ust moich klientów jest: co mam zrobić z rękami? W trakcie wystąpień kwestia ułożenia rąk i gestykulacji może sprawiać problem. W tym artykule znajdziesz wskazówki co zrobić z rękami.
Jeśli zastanawiasz się o co zadbać przed prezentacją i upewnić się, że o niczym nie zapomnisz, dobrze trafiłeś! Znajdziesz tutaj wskazówki oraz checklistę do wydrukowania.
Jakie są zasady tworzenia prezentacji? Co zrobić, żeby słuchacze byli zaciekawieni, a treści pomagały w naszym wystąpieniu, a nie przeszkadzały?
Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Jak ważne są pierwsze sekundy dla osób występujących publicznie?
Co powinien wiedzieć mówca? Jakie błędy atrybucji mogą popełniać słuchacze podczas wystąpienia publicznego? Świadomy performer znając te zasady może zbudować skuteczne strategie autoprezentacji i budowania marki osobistej, a także uświadomić sobie, że nie wszystko zależy tylko od jego wystąpienia, więc również zredukować trochę tremę.
Czym jest stres? Zgodnie z definicją Hansa Selyego stres to niespecyficzna reakcja organizmu na jakiekolwiek wymaganie na niego nałożone lub według innej definicji stres zakłóca stan równowagi i wystawia nas na próbę lub nawet przekracza naszą zdolność do radzenia sobie z nim. Stresor to zdarzenie bodźcowe wymagające od organizmu pewnego rodzaju reakcji adaptacyjnej np. wejście na scenę przed publiką, a nawet sama informacja o konieczności wystąpienie publicznego.
Zajmiemy się fizjologią stresu, żeby zrozumieć co się dzieje z naszym ciałem w sytuacji interpretowanej przez nasz mózg jako zagrożenie. Strach przed wystąpieniami publicznymi? Często moi klienci opisują swoje reakcje na stres jako coś nieprzyjemnego np. zasycha im w gardle, nie mogą sobie niczego przypomnieć czy drżą im ręce mając w dłoni mikrofon. Dla nieświadomego performera taka sytuacja może być przerażająca, ponieważ nie mamy wtedy pełnej kontroli nad swoim ciałem, a to generuje lęk.
Wczorajszy, jubileuszowy X TEDxWarsaw obfitował w wiele inspirujących i ciekawych wystąpień. Jestem szczęśliwa mogąc przygotowywać mówców do ich wystąpień i być częścią teamu Tex Warsaw. Było m.in. o ciałopozytywności, wykorzystywaniu surowców kosmicznych do ocalenia naszej planety, tabu dotyczącym depresji dzieci, najmie okazjonalnym, sposobie uczenia w najlepszej szkole na świecie, a także zmianach klimatycznych, debatowaniu, ekologii i wiele innych.
Ile razy zdarzyło Ci się czego nie zrobić tylko dlatego, że bałeś się krytyki? Jak często opinia innych decyduje o tym czy się akceptujesz? Pierwsza rzecz, którą musimy zrobić by poradzić sobie z krytyką ze strony innych ludzi jest okiełznanie… naszego wewnętrznego krytyka. Dopiero kiedy pogodzimy się sami z sobą, będziemy w stanie bez zbędnych emocji słuchać uwag innych osób.
Pewność siebie odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Często jej brak powoduje rezygnację z wielu okazji i wyzwań. Jak zbudować pewność siebie? Poniżej kilka konkretnych ćwiczeń i metod. 1. Kiedy jestem (nie)pewny/a siebie? Pomyśl o swoim typowym dniu i wypisz wszystkie czynności i zachowania, w których wykazujesz się pewnością siebie (czesanie włosów, rozmowa przez telefon z przyjaciółką, jedzenie obiadu itd.)
Na zaproszenie SKN Akceleracji Szkoły Głównej Handlowej poprowadziłam szkolenie z budowania pewności siebie i pracy nad wewnętrznym krytykiem. Uczesnitkami były osoby, które biorą udział w programie „Genialny mówca”. Po raz czwarty zainteresowani udoskonalaniem swojego warsztatu publicznego przemawiania zjedzali się z całej Polski, by wziąć udział w warsztatach oraz w gali finałowej.
Zanim zaczniemy pragnę zaznaczyć, że niestety nie ma magicznej pigułki, która po zażyciu stres zniknie z naszego życia. Praca nad tym zagadnieniem jest wielopłaszczyznowa i często jest to dłuższy proces. Są sytuacje w których jest on potrzebny, o czym piszę tutaj . Lepsze radzenie sobie ze stresem może dać nam nową jakość w życiu. Szkoda rezygnować z życiowych szans tylko dlatego, że wystawiają nas na stres. Sposoby na stres przed wystąpieniami publicznymi