Blog

Metody radzenia sobie ze stresem przed wystąpieniami publicznymi. TRE®, technika Aleksandra, trening autogenny Schultza, metoda Wim Hofa oraz trening neuromięśniowy Jacobsona.

Istnieje wiele technik opanowania stresu, relaksacji i pomagania sobie z tremą przed wystąpieniem publicznym. Poniżej przegląd według mnie najciekawszych z nich.

Czytaj więcej

Wpływ mindfulness na osoby występujące publicznie

Mindfulness, które od wieków jest znane we wschodniej kulturze, podbija zachodni świat. W literaturze pojęcie mindfulness definiowane jest jako umiejętność obserwacji oraz doświadczania zewnętrznych i wewnętrznych bodźców bez krytyki, ze współczuciem do samego siebie. Ogólnie można je określić jako bycie tu i teraz, z pełną akceptacją wydarzających się zdarzeń, myśli oraz okoliczności. Techniki uważności mogą skutecznie wspomagać osoby, które mierzą się z prezentowaniem się publiczności na scenie.

Czytaj więcej

TEDxSGH 2019 be(the)cause

30 listopada odbył się TEDxSGH, na którym wystąpiło wiele osób z jak to mówimy w TEDx: „idea worth spreading”. Poruszali takie tematy jak odpowiedzialność społeczna za resocjalizację więźniów i ich powrót do normalności, etykieta w biznesie, slow fashion, samoświadomości oraz o rymach w hip hopie. Ten ostatni temat zaprezentował Marcin Czarnecki, z którym miałam przyjemność pracować nad wystąpieniem.

Czytaj więcej

Co zrobić z rękami podczas prezentacji? Jak gestykulować podczas przemówienia?

Częstym pytaniem, które pada z ust moich klientów jest: co mam zrobić z rękami? W trakcie wystąpień kwestia ułożenia rąk i gestykulacji może sprawiać problem. W tym artykule znajdziesz wskazówki co zrobić z rękami.

Czytaj więcej

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Jak ważne są pierwsze sekundy dla osób występujących publicznie?

Co powinien wiedzieć mówca? Jakie błędy atrybucji mogą popełniać słuchacze podczas wystąpienia publicznego? Świadomy performer znając te zasady może zbudować skuteczne strategie autoprezentacji i budowania marki osobistej, a także uświadomić sobie, że nie wszystko zależy tylko od jego wystąpienia, więc również zredukować trochę tremę.

Czytaj więcej

Stres w wystąpieniach publicznych. Co to jest stres? Dlaczego się stresujemy? Po co nam stres?

Czym jest stres? Zgodnie z definicją Hansa Selyego stres to niespecyficzna reakcja organizmu na jakiekolwiek wymaganie na niego nałożone lub według innej definicji stres zakłóca stan równowagi i wystawia nas na próbę lub nawet przekracza naszą zdolność do radzenia sobie z nim. Stresor to zdarzenie bodźcowe wymagające od organizmu pewnego rodzaju reakcji adaptacyjnej np. wejście na scenę przed publiką, a nawet sama informacja o konieczności wystąpienie publicznego.

Czytaj więcej

Fizjologia stresu. Objawy stresu, reakcja na niego oraz skala stresu SRRS

Zajmiemy się fizjologią stresu, żeby zrozumieć co się dzieje z naszym ciałem w sytuacji interpretowanej przez nasz mózg jako zagrożenie. Strach przed wystąpieniami publicznymi? Często moi klienci opisują swoje reakcje na stres jako coś nieprzyjemnego np. zasycha im w gardle, nie mogą sobie niczego przypomnieć czy drżą im ręce mając w dłoni mikrofon. Dla nieświadomego performera taka sytuacja może być przerażająca, ponieważ nie mamy wtedy pełnej kontroli nad swoim ciałem, a to generuje lęk.

Czytaj więcej

X Jubileuszowy TEDx Warsaw 2019

Wczorajszy, jubileuszowy X TEDxWarsaw obfitował w wiele inspirujących i ciekawych wystąpień. Jestem szczęśliwa mogąc przygotowywać mówców do ich wystąpień i być częścią teamu Tex Warsaw. Było m.in. o ciałopozytywności, wykorzystywaniu surowców kosmicznych do ocalenia naszej planety, tabu dotyczącym depresji dzieci, najmie okazjonalnym, sposobie uczenia w najlepszej szkole na świecie, a także zmianach klimatycznych, debatowaniu, ekologii i wiele innych.

Czytaj więcej

Jak sobie radzić z krytyką?

Ile razy zdarzyło Ci się czego nie zrobić tylko dlatego, że bałeś się krytyki? Jak często opinia innych decyduje o tym czy się akceptujesz? Pierwsza rzecz, którą musimy zrobić by poradzić sobie z krytyką ze strony innych ludzi jest okiełznanie… naszego wewnętrznego krytyka. Dopiero kiedy pogodzimy się sami z sobą, będziemy w stanie bez zbędnych emocji słuchać uwag innych osób.

Czytaj więcej

Jak budować pewność siebie na scenie i w życiu?

Pewność siebie odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Często jej brak powoduje rezygnację z wielu okazji i wyzwań. Jak zbudować pewność siebie? Poniżej kilka konkretnych ćwiczeń i metod. 1. Kiedy jestem (nie)pewny/a siebie? Pomyśl o swoim typowym dniu i wypisz wszystkie czynności i zachowania, w których wykazujesz się pewnością siebie (czesanie włosów, rozmowa przez telefon z przyjaciółką, jedzenie obiadu itd.)

Czytaj więcej

WARSZTATY DLA SKN AKCELERACJI SGH Z WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH

Na zaproszenie SKN Akceleracji Szkoły Głównej Handlowej poprowadziłam szkolenie z budowania pewności siebie i pracy nad wewnętrznym krytykiem. Uczesnitkami były osoby, które biorą udział w programie „Genialny mówca”. Po raz czwarty zainteresowani udoskonalaniem swojego warsztatu publicznego przemawiania zjedzali się z całej Polski, by wziąć udział w warsztatach oraz w gali finałowej.

Czytaj więcej

Jak sobie radzić ze stresem? Metody radzenia sobie ze stresem

Zanim zaczniemy pragnę zaznaczyć, że niestety nie ma magicznej pigułki, która po zażyciu stres zniknie z naszego życia. Praca nad tym zagadnieniem jest wielopłaszczyznowa i często jest to dłuższy proces. Są sytuacje w których jest on potrzebny, o czym piszę tutaj . Lepsze radzenie sobie ze stresem może dać nam nową jakość w życiu. Szkoda rezygnować z życiowych szans tylko dlatego, że wystawiają nas na stres. Sposoby na stres przed wystąpieniami publicznymi

Czytaj więcej