Jak zostać mówcą TED? Co zrobić, żeby być speakerm TEDx?

Jak zostać mówcą TED? Co zrobić, żeby być speakerm TEDx?

Często dostaję pytanie jak zostać mówcą TED lub TEDx. Jest na to kilka sposobów. Zapraszam do lektury:)

Ciekawe życie, ciekawa pasja, ciekawa inicjatywa

Organizatorzy TED (główny event) lub lokalnych TEDx np. TEDxWarsaw, TEDxGdańsk itd. szukają na własną rękę mówców. Każda konferencja ma temat przewodni, który jest poruszany przez speakerów w tej lub innej formie. Przeważnie na scenie pojawiają się tematy z obszaru technologii, ekologii, zmian społecznych, lifestylowe, ekonomii czy zdrowia. Nawet jeśli zajmujecie się czymś ultra ciekawym lub macie ideę, która jest warta rozprzestrzeniania, Wasz temat może po prostu nie pasować do konwencji lub jest kilka innych osób, które również są reprezentantami danej dyscypliny.

Z mojego doświadczenia w TEDxWarsaw wiem, że szukamy ciekawych tematów i osobowości. Jeśli jesteś kimś takim to jest szansa, że po prostu zgłosi się do Ciebie organizator TEDx. Raczej takie tematy jak wychodzenie ze strefy komfortu czy potrzeba uprawiania sportu nie będą interesujące, ponieważ takich wystąpień było już sporo.

Daj się poznać

Niektóre z organizacji umożliwiają uczestnictwo w tzw. Open Audition. Na przesłuchaniu prezentujesz fragment swojego talka, opowiadasz o pomyśle na niego oraz o sobie. Daje to możliwość bezpośredniej konfrontacji ze swoim wyobrażeniem o byciu na scenie, a także szansę na poznanie interesujących ludzi oraz wolontariuszy TEDx. Niedługo również TEDxWarsaw będzie organizować przesłuchania, o terminie dam znać w nowym poście. Przybywajcie tłumnie:)

Zgłoś mówcę

Na wielu stronach TEDx znajduje się formularz, w którym można zgłosić kandydaturę jakieś osoby. Krótko opisujemy kim jest i dlaczego powinien wystąpić na scenie. Czasami niektórym może braknąć odwagi w aplikowaniu lub w ogóle nie przychodzi taki pomysł do głowy. Znasz kogoś, kto ma coś wartościowego do powiedzenia? Zgłoś go, niech wieść się niesie. Rozpatrywanie takich zgłoszeń leży po stronie organizatorów i jest traktowane indywidualne.

Odezwij się do organizatorów

Czwartą metodą jest po prostu kontakt z kimś, kto działa w TEDx. Na stronie czasami można znaleźć kontakt. Opowiedz o swoim pomyśle i pokaż dlaczego akurat Ty powinieneś wystąpić. Stanięcie na deskach TEDx to marzenie wielu osób. To wyjątkowa przygoda, która zaczyna się już na kilka miesięcy przed eventem i pamięta się ją przez całe życie. Powodzenia!

Metody radzenia sobie ze stresem przed wystąpieniami publicznymi. TRE®, technika Aleksandra, trening autogenny Schultza, metoda Wim Hofa oraz trening neuromięśniowy Jacobsona.

Istnieje wiele technik opanowania stresu, relaksacji i pomagania sobie z tremą przed wystąpieniem publicznym. Poniżej przegląd według mnie najciekawszych z nich.

Wpływ mindfulness na osoby występujące publicznie

Mindfulness, które od wieków jest znane we wschodniej kulturze, podbija zachodni świat. W literaturze pojęcie mindfulness definiowane jest jako umiejętność obserwacji oraz doświadczania zewnętrznych i wewnętrznych bodźców bez krytyki, ze współczuciem do samego siebie. Ogólnie można je określić jako bycie tu i teraz, z pełną akceptacją wydarzających się zdarzeń, myśli oraz okoliczności. Techniki uważności mogą skutecznie wspomagać osoby, które mierzą się z prezentowaniem się publiczności na scenie.