Sztuka przedstawiania się: porady i wskazówki, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie i przestawić się

Sztuka przedstawiania się: porady i wskazówki, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie i przestawić się

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest ważne zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Niezależnie od tego, czy spotykasz kogoś po raz pierwszy na imprezie networkingowej, rozmawiasz z nowymi kolegami w pracy, czy przedstawiasz się nowemu sąsiadowi lub przyjacielowi swojego partnera, sposób, w jaki się przedstawiasz, może nadać ton całej relacji i i postrzeganie Ciebie.

Czy opanowanie sztuki przedstawiania się jest ważne? Sprawdź porady i triki, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie podczas autoprezentacji. Nie musisz być ekstrawertycznym showmanem, aby za każdym razem zrobić świetne pierwsze wrażenie. Możesz nauczyć się, jak robić to jeśli jesteś nieśmiały czy bardziej introwertyczny.

Jak napisać przedstawienie się (personalny pitch), żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie? Jak stworzyć osobisty pitch?

Pierwszym krokiem do zrobienia dobrego pierwszego wrażenia jest przygotowanie treści Twojej autoprezentacji. Możesz zacząć od zapisania najważniejszych informacji, które chcesz zawrzeć i następnym ich przećwiczeniu.

Po pierwsze, postaw się w sytuacji nowo poznanej osoby. Jakie informacje mogą być dla niej najistotniejsze? Na przykład, jeśli spotykasz kogoś po raz pierwszy na imprezie firmowej, możesz podać swoje imię i nazwisko, doświadczenie, stanowisko i firmę. Jeśli spotykasz się z kimś w bardziej nieformalnej sytuacji , unikaj sztywnego przedstawienia się. Możesz powiedzieć coś bardziej osobistego i podać swoje imię.

Po napisaniu treści, czas na ćwiczenie. Praktyka pomoże Ci poczuć się pewniej i swobodniej, gdy nadejdzie czas, aby się przedstawić. Najlepszym pomysłem jest zapamiętanie tekstu. Możesz ćwiczyć przed lustrem lub z przyjacielem lub członkiem rodziny.

Ważne jest również świadomość kultury osoby, której się przedstawiasz. Znajomość norm i zwyczajów kulturowych może pomóc uniknąć kulturowych faux pas. Na przykład w Chinach etykieta biznesowa głosi, że po otrzymaniu wizytówki powinniśmy skupić się na niej przynajmniej przez minutę.

Jak się przedstawić?

Kiedy już zapiszesz i przećwiczysz przedstawienie się, nadszedł czas, aby przejść do dzieła. Sposób, w jaki to zrobisz, jest tak samo ważny jak informacje, które zawrzesz.

Co jest ważne? Przede wszystkim komunikacja niewerbalna. Zwracaj uwagę na utrzymywanie kontaktu wzrokowego, postawę, ruchy i gestykulację. Nawiązywanie kontaktu wzrokowego, stanie prosto i mocny uścisk dłoni może pomóc pokazać pewność siebie i profesjonalizm. Unikaj „rybiego” uścisku dłoni. Sprawdź, jak gestykulować.

Oprócz komunikacji niewerbalnej zwróć uwagę na język i ton, kiedy się przedstawiasz. Mów wyraźnie i w umiarkowanym tempie, starając się używać przyjaznego tonu. Unikaj dźwięków namysłu takich jak „eee” lub „yyy”, ponieważ mogą one osłabić odbiór. Chcesz poćwiczyć intonację, mowę ciała, unikanie dźwięków namysłu lub jak się przedstawić?

Jak zbudować profesjonalną relację? Co robić po wydarzeniu networkingowym?

Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest ważne, ale nie jest jedynym krokiem w budowaniu relacji zawodowych. Po przedstawieniu się kontynuacja rozmowy jest niezbędna. Jak to zrobić?

Jednym ze sposobów na podtrzymanie relacji jest wysłanie wiadomości e-mail lub połączenie na LinkedIn. To pokazuje, że chcesz pozostać w kontakcie i kontynuować tę relację.

Innym sposobem jest zaplanowanie spotkania. Istnieją różne sposoby na podejście do tego tematu. Możesz spotkać się osobiście, zadzwonić lub wysłać zaproszenie na spotkanie online. Doskonałą okazją do rozmowy będzie lunch lub kawa. Pozwala to kontynuować rozmowę i dowiedzieć się więcej o sobie nawzajem.

Ważne jest również, aby pozostać w kontakcie z osobą, której się przedstawiłeś. Może to polegać na regularnych spotkaniach, uczestnictwie w tych samych wydarzeniach lub dzieleniu się artykułami branżowymi lub informacji.

Budowanie „mięśnia” networkingowego może pomóc Ci w karierze i życiu osobistym. Najważniejszą rzeczą jest to, żeby utrzymywać kontakt z ludźmi, z którymi chcesz w nim pozostać. Znajomość nie przejdzie na wyższy poziom, jeśli nie jesteście siebie ciekawi lub nie macie wspólnych tematów.

Autoprezentacja coach. Szkolenie jak się przedstawiać. Jak tworzyć pitch osobisty trener

Czy powinieneś przejmować się tym, co inni myślą o Twojej prezentacji?

Nie jesteś sam!
Według National Institute of Mental Health około 74% ludzi doświadcza w pewnym stopniu na lęku przed prezentacjami. Strach przed wystąpieniami publicznymi może znacząco wpłynąć na nasze życie osobiste i zawodowe. Może powodować unikowe zachowania, takie jak odmawianie udziału w wystąpieniach, odrzucanie awansów lub objawy psychosomatyczne, kiedy zawsze przed prezentacją jestesmy chorzy. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją narzędzia, które pomogą Ci nauczyć się radzić sobie ze stresem. Dowiedz się więcej w artykule.

Podziel się z innymi 🙂

Techniki Relaksacyjne – 6 skutecznych sposobów na stres przed wystąpieniami publicznymi

Nie jesteś sam!
Według National Institute of Mental Health około 74% ludzi doświadcza w pewnym stopniu na lęku przed prezentacjami. Strach przed wystąpieniami publicznymi może znacząco wpłynąć na nasze życie osobiste i zawodowe. Może powodować unikowe zachowania, takie jak odmawianie udziału w wystąpieniach, odrzucanie awansów lub objawy psychosomatyczne, kiedy zawsze przed prezentacją jestesmy chorzy. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją narzędzia, które pomogą Ci nauczyć się radzić sobie ze stresem. Dowiedz się więcej w artykule.

Podziel się z innymi 🙂

W jaki sposób Twój umysł Cię oszukuje?

Z punktu widzenia ewolucyjnego, posiadanie opinii, przekonań, typowych wzorców działań czy ocen ma swoje uzasadnienie. Automtyczne zachowania mają zarówno negatywne, jak i pozytywne konsekwencje.
Skracają one czas podejmowania decyzji, co może zużywać energię. Byłoby nam trudno funkcjonować, gdybyśmy musieli zastanawiać się każdego ranka, czy powinniśmy zatrzymać się na czerwonym świetle, czy możemy dotknąć gorącego garnka, czy też spacerując nocą po ciemnej ulicy, czy warto zaprzyjaźnić się z osobą niosącą nóż.

Podziel się z innymi 🙂

Jak być postrzeganym jako osoba pewna siebie? 8 wskazówek, jak zrobić wrażenie pewnego siebie mówcy

W świecie, w którym komunikacja jest kluczowa, umiejętność pewnego zaprezentowania się jest bezcenna. Niezależnie od tego, czy przemawiasz na sali konferencyjnej, na wydarzeniu towarzyskim, czy prowadzisz spotkanie zespołu, wrażenie, jakie wywierasz, może znacząco wpłynąć na Twoje życie osobiste i zawodowe. A co, jeśli w naturalny sposób nie emanujesz pewnością siebie? Dobra wiadomość jest taka, że pewności siebie, podobnie jak każdej innej umiejętności, można się nauczyć i ją doskonalić. Celem tego artykułu jest odkrycie sekretów bycia pewnym siebie, szczególnie jeśli chodzi o wystąpienia publiczne.

Podziel się z innymi 🙂

Jak sobie radzić z syndromem oszusta? Strategie przezwyciężenia syndromu oszusta

Pomimo wszystkich swoich osiągnięć czujesz się jak oszust? Nie jesteś sam. Syndrom oszusta dotyka wielu z nas, od studentów po prezesów. To ta nawracająca wątpliwość, że pomimo swoich osiągnięć, tak naprawdę nie jesteś tak kompetentny, jak wszyscy myślą. Strach przed zdemaskowaniem jako ktoś niekompetentny jest ogromny. Zagłębmy się w zrozumienie tego zjawiska i zbadajmy praktyczne strategie jego przezwyciężenia.

Podziel się z innymi 🙂
Podziel się z innymi :)