Nie jesteś sam.
Według National Institute of Mental Health około 74% ludzi doświadcza w pewnym stopniu na lęku przed prezentacjami. Strach przed wystąpieniami publicznymi może znacząco wpłynąć na nasze życie osobiste i zawodowe. Może powodować unikowe zachowania, takie jak odmawianie udziału w wystąpieniach, odrzucanie awansów lub objawy psychosomatyczne, kiedy zawsze przed prezentacją jestesmy chorzy.
Szacuje się, że z glosofobią (z ang. glossophobia- lęk przed wystąpieniami publicznymi) codziennie zmaga się około 15 milionów ludzi, przy czym na przestrzeni lat zauważalny jest wzrost liczby osób identyfikujących się z tym lękiem, z 20 milionów w 2016 roku do 40 milionów w 2020 roku. Jak widać, to bardzo częsty problem.
Radzenie sobie ze stresem to złożony temat, który często wymaga pracy nad nim z różnych perspektyw. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją narzędzia, które pomogą Ci nauczyć się radzić sobie ze stresem. Jedną z nich są techniki relaksacyjne.
1.Trening Autogenny Schultza
To technika relaksacji opierająca się na samoregulacji organizmu. Wwołuje stan odprężenia i redukuje stres, koncentrując się na wrażeniach cielesnych w celu osiągnięcia spokoju.
2. Ćwiczenia TRE
Ćwiczenia Tention and Trauma Release Exercises (TRE) to seria ćwiczeń zaprojektowanych do uwolnienia stresu i napięcia z ciała, poprzez doprowadzanie do samokontrolowanego drżenia mięśniowego, które uspokaja układ nerwowy.
3. Trening Neuromięśniowy Jacobsona
Progresywne rozluźnianie mięśni skupia się na napinaniu, a następnie rozluźnianiu każdej grupy mięśniowej, zwiększając świadomość ciała i wspierając relaksację.
4. Medytacja Mindfulness
Polega na skupieniu uwagi na obecnym momencie, obserwując myśli i doznania bez oceniania ich, tak aby zredukować stres.
5. Technika Alexandra
Skupia się na poprawie postawy i kontrolowania ruchu w celu zmniejszenia napięcia fizycznego i zwiększenia swobody ruchu.
6. Skupienie się na oddechu
Skupienie się wyłącznie na rytmie oddechu, pomaga doprowadzić do głębszego relaksu poprzez odwrócenie uwagi od czynników stresujących.
Wnioski
Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swoje umiejętności wystąpień publicznych, radzić sobie ze stresem, czy pokonać syndrom oszusta, zastosowanie tych technik relaksacyjnych może Ci w tym skutecznie pomóc.
Powodzenia!
Źródło:
National Institute of Mental Health. Specific Phobia.
Cześć. Witaj na moim blogu:) Jestem psychologiem, trenerem wystąpień publicznych, Head of Speakers TEDxZurich i mentorem mówców TEDxWarsaw oraz certyfikowanym coachem ICF na poziomie PCC. Pomagam m.in. prawnikom, wokalistom, aktorom, wykładowcom i ludziom z biznesu w przygotowaniu się do ich przemówień przed setkami ludzi na publiczności, a także w prowadzeniu spotkań czy prezentacji. W 2021 zostałam wybrana jako jedna z 11 najlepszych trenerów wystąpień publicznych na świecie, według rankingu Coach Foundation.
Moja ścieżka do miejsca, w którym jestem prowadziła mnie przez wiele lat edukacji muzycznej, ale również SWPS, SGH i podyplomowe studia coachingowe. Jako jedyna Polka występowałam w musicalu kubańskim „Conoce mi Cuba”. Przez wiele lat pracowałam nad opanowaniem tremy, która spędzała mi sen z powiek. Zawsze też zastanawiałam się jak pracować z wewnętrznym krytykiem, nie przejmować się opinią innych i jak budować prawdziwe poczucie pewności siebie na scenie. Teraz już znam odpowiedź. W ostatnim czasie udzieliłam niezliczonej ilości wywiadów, co tylko jeszcze bardziej mi uświadomiło, jak dużo daje pewność siebie przez kamerami i umiejętności autoprezentacji.