Mindfulness może być stosowane jako narzędzie wspomagające radzenie sobie ze stresem i tremą sceniczną
Mindfulness, które od wieków jest znane we wschodniej kulturze, podbija zachodni świat. W literaturze pojęcie mindfulness definiowane jest jako umiejętność obserwacji oraz doświadczania zewnętrznych i wewnętrznych bodźców bez krytyki, ze współczuciem do samego siebie. Ogólnie można je określić jako bycie tu i teraz, z pełną akceptacją wydarzających się zdarzeń, myśli oraz okoliczności. Techniki uważności mogą skutecznie wspomagać osoby, które mierzą się z prezentowaniem się publiczności na scenie.
Lęk przed wystąpieniami publicznymi jest jednym z najczęściej występujących lęków wśród ludzi, którego doświadcza aż około 85% populacji. Każdy z nas od czasu do czasu musi występować. Jak zatem radzić sobie z tą częsta przypadłością? Uważność może być niezwykle przydatną umiejętnością w tym kontekście. Dzięki niej możemy zahamować negatywne nakręcanie się i spiralę niewspierających myśli. Mindfulness może oddziaływać na mówców, aktorów, wokalistów czy menedżerów, którzy często odczuwają lęk i duży stres przed wystąpieniem. Regularne stosowanie technik mindfulness pozwala na zwiększenie koncentracji, co w konsekwencji może pomóc w większej efektywności i jakości wystąpienia. Co więcej, już 15-minutowa medytacja może mieć również wpływ na wzrost pewności siebie, a także pozytywnych emocji.
Uważność wpływa na nasze zdolności percepcji czy redukcję stresu na scenie. Medytacja powoduje zmiany na poziomie biologicznym, ponieważ reguluje pracę kory przedczołowej, która wpływa na umiejętności radzenia sobie ze stresem i emocjami, redukuje poziom kortyzolu we krwi, pozwala uspokoić natłok myśli, wzrasta gęstości szarej istoty. Wszystkie te benefity, które daje mindfulness mogą wspierać nas w trakcie wystąpień publicznych.
Jesteś głodny wiedzy? Więcej o radzeniu sobie ze stresem oraz Artykuł na temat metod i technik releksacyjnych
BILBIOGRAFIA
1.Błaszczak, A. (2018). Wpływ Treningu Redukcji Stresu opartego na uważności (MBSR) na zdrowie fizyczne. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, 31(1), 61-73.
2.Kumar, M., Kalakbandi, V., Prashar, S. i Parashar, N. A. (2017). Overcoming the effect of low self-esteem on public speaking anxiety with mindfulness-based interventions. Springer, 44(4), 287-296.
3.Priestley, J. (2016). Acceptance and Commitment Therapy for Public Speaking Anxiety – A Case Series Study of Effects on Self-reported, Implicit, Imaginal, and In-vivo Outcomes. Nieopublikowana praca doktorska, Uniwersytet Lincolna, Londyn.
4.Wiliams, M. i Penman, D. (2014). Mindfulness. Trening uważności. Samo Sedno.
Cześć. Witaj na moim blogu:) Jestem psychologiem, trenerem wystąpień publicznych, Head of Speakers TEDxZurich i mentorem mówców TEDxWarsaw oraz certyfikowanym coachem ICF na poziomie PCC. Pomagam m.in. prawnikom, wokalistom, aktorom, wykładowcom i ludziom z biznesu w przygotowaniu się do ich przemówień przed setkami ludzi na publiczności, a także w prowadzeniu spotkań czy prezentacji. W 2021 zostałam wybrana jako jedna z 11 najlepszych trenerów wystąpień publicznych na świecie, według rankingu Coach Foundation.
Moja ścieżka do miejsca, w którym jestem prowadziła mnie przez wiele lat edukacji muzycznej, ale również SWPS, SGH i podyplomowe studia coachingowe. Jako jedyna Polka występowałam w musicalu kubańskim „Conoce mi Cuba”. Przez wiele lat pracowałam nad opanowaniem tremy, która spędzała mi sen z powiek. Zawsze też zastanawiałam się jak pracować z wewnętrznym krytykiem, nie przejmować się opinią innych i jak budować prawdziwe poczucie pewności siebie na scenie. Teraz już znam odpowiedź. W ostatnim czasie udzieliłam niezliczonej ilości wywiadów, co tylko jeszcze bardziej mi uświadomiło, jak dużo daje pewność siebie przez kamerami i umiejętności autoprezentacji.