Site icon Trening i coaching wystąpień publicznych – Sztuka Wystąpień Publicznych

W jaki sposób Twój umysł Cię oszukuje?

Z punktu widzenia ewolucyjnego, posiadanie opinii, przekonań, typowych wzorców działania czy ocen ma swoje uzasadnienie. Zachowanie mechaniczne ma zarówno negatywne, jak i pozytywne konsekwencje:

Skracają czas podejmowania decyzji, co może być działalnością wymagającą energii. Byłoby nam trudno funkcjonować, gdybyśmy musieli zastanawiać się każdego ranka, czy powinniśmy zatrzymać się na czerwonym świetle, czy możemy dotknąć gorącego garnka, czy też spacerując nocą po ciemnej ulicy, czy warto zaprzyjaźnić się z osobą niosącą nóż.

Oszczędzamy nasze zasoby umysłowe na coś większego, np. pracę twórczą lub rozwiązywanie problemów.

W większości przypadków jest to skuteczna strategia działania.

1.Pierwsze Wrażenie

Jeśli źle zaczniemy, może to wpłynąć na inne elementy naszego wystąpienia. Pierwsza sformułowana opinia na nasz temat może pozostać na długo.

2. Efekt Aureoli

Publiczność może ocenić mówcę jako profesjonalistę na podstawie jego wyglądu oraz sygnałów, które wskazują, że osoba ta dobrze radzi sobie zawodowo, (markowe i  drogie ubrania). Ludzie są skłonni dawać pozytywne opinie na temat innych cech danej osoby, opierając się tylko na jednym aspekcie.

3. Efekt Golema

Efekt Golema działa odwrotnie do efektu aureoli. Tutaj negatywna cecha jest przerzucana na cały charakter człowieka. Na przykład, kiepska prezentacja może być kojarzona z lekkomyślnością, brakiem profesjonalizmu lub bezradnością.

4. Stereotypy Dotyczące Wyglądu

Atrakcyjni ludzie są często lepiej oceniani. Nie każdy rodzi się z wyglądem modelki, ale nawet jeśli nie jesteśmy chodzącą pięknością, dbanie o swój wygląd, a także dobór odpowiednich kolorów i krojów do naszej sylwetki może wiele zdziałać.

5. Dogmatyzm

Przekonania i sztywne zasady słuchaczy mogą sprawić, że nawet jeśli posiadamy odpowiednie kompetencje, możemy zostać z góry ocenieni gorzej. Dogmaty każdego człowieka są głęboko zakorzenione i niełatwo je zmienić. Jako mówcy nasze możliwości wpływu na te przekonania są ograniczone.

6. Przyklejanie Łatek

Gdy spóźnimy się na prezentację, możemy być postrzegani jako nieodpowiedzialni. Takie opinie mogą przylgnąć do nas na długo.

Wnioski

Działanie  na autopilocie niestety ma również swoją ciemną stronę, ponieważ zwiększa szansę na popełnienie błędu. Ponadto może spowodować działanie bezrefleksyjne i reakcję tylko na jeden bodziec lub cechę. W skali globalnej prowadzi to do wielu społecznie niepożądanych zachowań. Stereotypy mogą niszczyć relacje, budować mury i uniemożliwiać poznawanie kogoś z empatią, przyjaźnią i ciekawością. Te aspekty są również istotne w kontekście wystąpień publicznych. Świadomy mówca, znając te zasady, może dopasować skuteczne strategie autoprezentacji i budowania marki osobistej, oraz zdaje sobie sprawę, że nie wszystko zależy tylko od jego występu, co może zmniejszyć tremę.

Jak być postrzeganym jako osoba pewna siebie? 8 wskazówek, jak zrobić wrażenie pewnego siebie mówcy

W świecie, w którym komunikacja jest kluczowa, umiejętność pewnego zaprezentowania się jest bezcenna. Niezależnie od tego, czy przemawiasz na sali konferencyjnej, na wydarzeniu towarzyskim, czy prowadzisz spotkanie zespołu, wrażenie, jakie wywierasz, może znacząco wpłynąć na Twoje życie osobiste i zawodowe. A co, jeśli w naturalny sposób nie emanujesz pewnością siebie? Dobra wiadomość jest taka, że pewności siebie, podobnie jak każdej innej umiejętności, można się nauczyć i ją doskonalić. Celem tego artykułu jest odkrycie sekretów bycia pewnym siebie, szczególnie jeśli chodzi o wystąpienia publiczne.

Podziel się z innymi 🙂

Jak sobie radzić z syndromem oszusta? Strategie przezwyciężenia syndromu oszusta

Pomimo wszystkich swoich osiągnięć czujesz się jak oszust? Nie jesteś sam. Syndrom oszusta dotyka wielu z nas, od studentów po prezesów. To ta nawracająca wątpliwość, że pomimo swoich osiągnięć, tak naprawdę nie jesteś tak kompetentny, jak wszyscy myślą. Strach przed zdemaskowaniem jako ktoś niekompetentny jest ogromny. Zagłębmy się w zrozumienie tego zjawiska i zbadajmy praktyczne strategie jego przezwyciężenia.

Podziel się z innymi 🙂

Jak korzystać z ChatGPT do występów publicznych? Jak przygotować prezentację z ChatGPT? 15 sposobów wykorzystania Czatu GPT

Zastanawiasz się, jak szybciej i lepiej przygotować prezentację za pomocą ChatGPTP? Za pomocą narzędzi AI, takich jak ChatGPT, możesz przyśpieszysz research, zrobić burzę mózgów i udoskonalić treść. W tym artykule omówimy 15 sposobów wykorzystania ChatGPT do stworzenia atrakcyjnej prezentacji i zaoszczędzenia czasu.

Podziel się z innymi 🙂

Jak zarządzać tremą i stresem przed wystąpieniami publicznymi? 6 pytań do pracy nad stresem

Dlaczego stresujesz się przed wystąpieniami publicznymi? Czy kiedykolwiek zadałeś sobie to pytanie?
Jeśli jeszcze nie jesteś najlepszym przyjacielem ze stresem, możesz zacząć pracować nad nawiązaniem długoterminowej przyjaźni z tremą, zadając sobie te pytania i szczerze na nie odpowiadając.

Podziel się z innymi 🙂

Jak wykorzystać narzędzia AI do wystąpień publicznych? 10 sposobów na użycie AI do prezentacji

Czy chcesz doskonalić swoje prezentacje lub uzyskać dostęp do narzędzi, które sprawią, że tworzenie ich będzie łatwiejsze i szybsze? Na horyzoncie pojawiły się narzędzia AI, które zmieniły zasady gry. Poznaj kilkanaście trików i wskazówek dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji do przygotowania treści prezentacji, slajdów, wizualizacji, przeprowadzenia prezentacji i zaangażowania publiczności.

Podziel się z innymi 🙂

Co jest wyjątkowego w przemówieniu Martina Luthera Kinga „Mam marzenie” 11 elementów, które możesz wykorzystać w prezentacji

„Mam sen” to prawdopodobnie jedno z najbardziej znanych fraz w historii ludzkości. Słowa mogą mieć ogromną moc. Mogą podnosić na duchu, niszczyć, dawać nadzieję lub dotykać miejsc, o których nawet nie byliśmy świadomi.

Podziel się z innymi 🙂
Podziel się z innymi :)
Exit mobile version