Jeśli zastanawiasz się o co zadbać przed prezentacją i upewnić się, że o niczym nie zapomnisz, dobrze trafiłeś!
Sprzęt do zabrania
Czy mam przejściówki? (np. kable do podłączenia komputera do monitor) Czy mam ładowarki, zasilacze? Czy mam naładowany komputer? Czy mam spakowane potrzebne sprzęty: komputer, myszkę, głośniki, rzutnik (jeśli nie ma go w sali) Czy mam przedłużacz? Czy mam wyczyszczony pulpit z osobistych plików? Czy mam ustawioną neutralną tapetę?
Materiały
Czy mam flipchart i kartki? Czy mam mazaki suchościeralne? Czy mam prezenter (pilot do zmiany slajdów z odległości)? Czy mam wydrukowane slajdy prezentacji? Czy mam dla uczestników ankiety? Czy mam dla uczestników materiały do rozdania? Czy mam inne pomoce np. postity, karty?
Prezentacja
Czy mam prezentację zapisaną w chmurze? Czy mam prezentację na pendrive? Czy prezentacja jest widoczna i czytelna z poziomu uczestnika?
Sala
Czy jest w niej wszystko, czego potrzebuję? Czy jest nagłośnienie? Czy sprawdziłem czy działa rzutnik, mikrofon, głośniki? Czy jest odpowiednia liczba krzeseł? Czy sala jest przewietrzona? Czy bezpiecznie są schowane kable na podłodze? Czy jest odpowiednia temperatura?
Trener
Czy mam ze sobą wodę/kawę/jedzenie? Czy mam wygodny strój, odpowiedni do odbiorców? Czy mam strój na przebranie? Czy zadbałem o to, żeby się wyspać?
Jak widać bycie trenerem czy mówcą niejednokrotnie wiąże się z byciem w różnych rolach. Wskazówki dotyczące tego, jak tworzyć prezentację możesz znaleźć tutaj. Trzeba zadbać o wiele różnych aspektów. W ferworze walki detale mogą nam po prostu umknąć, dlatego warto mieć przy sobie checklistę, którą pobierzesz tutaj:
Czym jest priming? Jak torowanie może być wykorzystywane w wystąpieniach?
Zjawisko torowania, inaczej zwane primingiem może być stosowane jako technika wpływu społecznego. Jak to może na Ciebie wpłynąć? Jak wykorzystać priming w wystąpieniach publicznych?
Jak prezentować online? Czy uczenie się online jest efektywne? Zasady wystąpień publicznych online
Osoba, która występuje publicznie musi spełniać wiele kryteriów, żeby wypaść profesjonalnie, a w przypadku wystąpień online dochodzą do tego takie aspekty jak obsługiwanie profesjonalnego sprzętu do nagłośnienia, odsłuchu i nagrywania video, a także zadbanie o przestrzeń, w której znajduje się mówca.
Cześć. Witaj na moim blogu:) Jestem trenerem wystąpień publicznych, Head of speakers TEDxZurich i mentorem mówców TEDxWarsaw oraz certyfikowanym coachem ICF na poziomie PCC. Pomagam m.in. prawnikom, wokalistom, aktorom, wykładowcom i ludziom z biznesu w przygotowaniu się do ich przemówień przed setkami ludzi na publiczności, a także w prowadzeniu spotkań czy prezentacji. W 2021 zostałam nagrodzona w światowym rankingu TOP 11 trenerów wystąpień publicznych.
Moja ścieżka do miejsca, w którym jestem prowadziła mnie przez wiele lat edukacji muzycznej, ale również SGH i studia psychologiczne. Jako jedyna Polka występowałam w musicalu kubańskim „Conoce mi Cuba”. Przez wiele lat pracowałam nad opanowaniem tremy, która spędzała mi sen z powiek. Zawsze też zastanawiałam się jak pracować z wewnętrznym krytykiem, nie przejmować się opinią innych i jak budować prawdziwe poczucie pewności siebie na scenie. Teraz już znam odpowiedź. W ostatnim czasie udzieliłam niezliczonej ilości wywiadów, co tylko jeszcze bardziej mi uświadomiło, jak dużo daje pewność siebie przez kamerami i umiejętności autoprezentacji.