Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Jak się zaprezentować na rozmowie o pracę?

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Jak się zaprezentować na rozmowie o pracę?

Kto z nas nie marzy o pracy idealnej? Takiej, w której będziemy czuć się dobrze, lubić swój zespół i realizować się w atmosferze szacunku i zaufania. Co zrobić, żeby mieć taką pracę? Na pewno pierwszym krokiem jest dobre zaprezentowanie się na rozmowie kwalifikacyjnej. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek.

Kontakt wzrokowy

Po czym poznać, że ktoś jest pewny siebie i ma doświadczenie w pracy z ludźmi? Utrzymuje kontakt wzrokowy, ale… ze wszystkimi obecnymi na spotkaniu. Jeśli rozmawiają z Tobą trzy osoby poświęć każdej z nich trochę uwagi i przerzucaj wzrok na wszystkich co chwilę. Wiem, wiem, to trudne jak się stresujemy, ale warto zrobić ten wysiłek. Jak Ty byś się czuł drogi czytelniku, gdyby np. na spotkaniu towarzyskim ktoś Cię ignorował i mówił tylko do jednej osoby przez godzinę? Pewnie średnio. Wnieś się na wyżyny i pokaż, że potrafisz.

Ubiór

„Jak nas widzą, tak nas piszą”. Ubierz się elegancko, wyprasuj ubranie. Unikamy przezroczystych bluzek, szortów, koszul z krótkim rękawem, krótkich spódnic i dużych dekoltów. Najlepiej przygotuj je dzień wcześniej, żeby rano się nie stresować kompletowaniem części garderoby. Zrobisz dobre pierwsze wrażenie, którego nie da się cofnąć.

Ghosting w HR

Ghosting, czyli zniknięcie bez ostrzeżenia występuje nie tylko w randkowaniu. Szukanie pracy to dynamiczny proces i może się zdarzyć tak, że dostaniesz inną pracę szybciej lub zmienisz zdanie. Jeśli nie możesz pojawić się na spotkaniu napisz maila lub smsa do rekrutera. Pokażesz klasę i okażesz szacunek. Być może w tym momencie ta firma nie jest Twoim priorytetem, ale nie wiesz czy w przyszłości nie będzie Ci potrzebna lub nie będziecie się widywać na spotkaniach biznesowych. Szkoda ryzykować wpisanie na czarną listę, jeśli poinformowanie o nieobecności zajmuje kilkanaście sekund.

Dowiedz się czegoś o firmie

Jaki jest koszmar rekrutera? Przychodzi Kowalski na rozmowę i nie pamięta na jakie stanowisko aplikował, ani nie wie czym się zajmuje firma. Żyjemy w pięknych czasach. Nie trzeba wysyłać telegramów, szukać numerów w książce telefonicznej kręcąc tarczą na telefonie z kablem czy szperać w encyklopedii, żeby się czegoś dowiedzieć. Wejść na stronę możesz nawet w drodze do firmy. Zrób sobie bazę z ogłoszeniami, na które aplikujesz i w razie potrzeby potem sprawdź. Kto wie, może robiąc research o firmie wpadniesz na jakiś genialny pomysł na udoskonalenie i powędrujesz prosto na fotel prezesa?:)

Przyjdź na rozmowę kwalifikacyjną chwilę przed czasem

Bezpieczny zapas to 20 minut. W wielu firmach musisz przejść przez 2 recepcje, wpisać się na listę gości, dostać identyfikator itd. Może będziesz potrzebować odświeżyć się w toalecie czy zebrać myśli. Lepiej pospacerować chwilę pod siedzibą firmy, niż wpadać zadyszanym na spotkanie i się tłumaczyć, że były korki. One są, były i będą. Nie bądź jak drogowcy, których zaskoczyła zima tego roku. Firmy mają limitowaną ilość salek na spotkania, więc jak się sporo spóźnisz możesz stracić swój slot. Poza tym w rozmowie kwalifikacyjnej może uczestniczyć kilka osób, które organizują swój czas i kalendarz, żeby spotkać się właśnie z Tobą!:) Jeśli jest duża konkurencja będzie się liczył każdy detal. Szkoda by było spalić na panewce swoje szanse tylko dlatego, że się spóźniłeś.

Savoir-vivre i etykieta biznesowa

  • Schowaj telefon i wyłącz głos
  • Pamiętaj o precedencji, czyli określonej hierarchii w danej firmie
  • Poczekaj na podanie ręki prze rekrutera lub Twojego potencjalnego szefa
  • Nie żuj gumy w trakcie rozmowy
  • Nie opowiadaj o prywatnych historiach
  • Nie obgaduj i nie wypowiadaj się negatywnie o swoich współpracowanikach i byłym szefie

Przygotuj odpowiedzi na najbardziej prawdopodobne pytania

Dobra wiadomość jest taka, że większość pytań można przewidzieć. Możesz się spodziewać m.in. takich pytań:

  • Jakie masz doświadczenie?
  • Co dokładnie robiłeś na swoim stanowisku?
  • Jaki zakres obowiązków?
  • Dlaczego chcesz zmienić pracę?
  • Czego oczekujesz od tej pracy?
  • Ile chcesz zarabiać?
  • Twoje wady i zalety
  • Jakie były Twoje relacje z poprzednim szefem?
  • Co byś chciał robić zawodowo za kilka lat?
  • Co robiłeś zawodowo i w ramach działalności studenckiej w trakcie studiowania?
  • Jakie poniosłeś porażki i jak sobie z nimi poradziłeś?
  • Jakimi sukcesami możesz się pochwalić?
  • Jak byś sobie poradził w sytuacji kiedy… (tutaj znajdź trudne sytuacje ze swojej branży- klient, problem z płatnością od kontrehenta itd.)

Jeśli piszesz w CV, że znasz np. angielski na poziomie B1, B2, a na pytanie czy możemy przejść na ten język mówisz, że musisz się przygotować i może później to stawia Twoją uczciwość w złym świetle.

Cierpliwość i spokój

Może się zdarzyć tak, że napiszesz coś w CV, a rekruter Cię o to zapyta lub pytania powtórzą się na następnym etapie. Nie irytuj się na to rzucając: „jak już wcześniej mówiłem” lub „mam to napisane w CV, nie czytała Pani?”. Pamiętaj, że CV to tylko zajawka. Dobry rekruter jest w stanie bardzo dużo wywnioskować z tego w jaki sposób mówisz na dany temat, papier przyjmie wszystko. Zapisy w CV są dobrym startem do rozmowy. Idąc z myślą, że idziesz spotkać prawdopodobnie swojego przyszłego pracodawcę po prostu bądź otwarty i ciekawy. Po drugiej stronie też są ludzie, którzy mają podobne problemy i zmartwienia w życiu jak Ty. Rozmowa kwalifikacyjna to świetny moment na zweryfikowanie Twoich umiejętności i doświadczenia, ale także na to, żebyś Ty mógł zobaczyć czy Ci ta firma pasuje.

Storytelling- przygotuj opowieść na swój temat

Każdy ma jakąś historię, Ty również. Zamiast opowiadać sztampowo no sobie, spróbuj stworzyć ciekawa historię, pokazującą przebytą drogę do miejsca, w którym obecnie jesteś. Pokaż przemianę bohatera, trudności, przezwyciężone kryzysy. Mówienie o swoich trudnościach czy porażkach może być Twoim atutem, zwłaszcza jeśli pokażesz, że wyciągnąłeś wnioski i zmieniłeś sposób działania. Dzięki temu wyróżnisz się z tłumu. Dowiedz się jak tworzyć ciekawe historie oparte na storytellingu tutaj.

Powodzenia!:)

Czy powinieneś przejmować się tym, co inni myślą o Twojej prezentacji?

Nie jesteś sam!
Według National Institute of Mental Health około 74% ludzi doświadcza w pewnym stopniu na lęku przed prezentacjami. Strach przed wystąpieniami publicznymi może znacząco wpłynąć na nasze życie osobiste i zawodowe. Może powodować unikowe zachowania, takie jak odmawianie udziału w wystąpieniach, odrzucanie awansów lub objawy psychosomatyczne, kiedy zawsze przed prezentacją jestesmy chorzy. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją narzędzia, które pomogą Ci nauczyć się radzić sobie ze stresem. Dowiedz się więcej w artykule.

Podziel się z innymi 🙂

Techniki Relaksacyjne – 6 skutecznych sposobów na stres przed wystąpieniami publicznymi

Nie jesteś sam!
Według National Institute of Mental Health około 74% ludzi doświadcza w pewnym stopniu na lęku przed prezentacjami. Strach przed wystąpieniami publicznymi może znacząco wpłynąć na nasze życie osobiste i zawodowe. Może powodować unikowe zachowania, takie jak odmawianie udziału w wystąpieniach, odrzucanie awansów lub objawy psychosomatyczne, kiedy zawsze przed prezentacją jestesmy chorzy. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją narzędzia, które pomogą Ci nauczyć się radzić sobie ze stresem. Dowiedz się więcej w artykule.

Podziel się z innymi 🙂

W jaki sposób Twój umysł Cię oszukuje?

Z punktu widzenia ewolucyjnego, posiadanie opinii, przekonań, typowych wzorców działań czy ocen ma swoje uzasadnienie. Automtyczne zachowania mają zarówno negatywne, jak i pozytywne konsekwencje.
Skracają one czas podejmowania decyzji, co może zużywać energię. Byłoby nam trudno funkcjonować, gdybyśmy musieli zastanawiać się każdego ranka, czy powinniśmy zatrzymać się na czerwonym świetle, czy możemy dotknąć gorącego garnka, czy też spacerując nocą po ciemnej ulicy, czy warto zaprzyjaźnić się z osobą niosącą nóż.

Podziel się z innymi 🙂

Jak być postrzeganym jako osoba pewna siebie? 8 wskazówek, jak zrobić wrażenie pewnego siebie mówcy

W świecie, w którym komunikacja jest kluczowa, umiejętność pewnego zaprezentowania się jest bezcenna. Niezależnie od tego, czy przemawiasz na sali konferencyjnej, na wydarzeniu towarzyskim, czy prowadzisz spotkanie zespołu, wrażenie, jakie wywierasz, może znacząco wpłynąć na Twoje życie osobiste i zawodowe. A co, jeśli w naturalny sposób nie emanujesz pewnością siebie? Dobra wiadomość jest taka, że pewności siebie, podobnie jak każdej innej umiejętności, można się nauczyć i ją doskonalić. Celem tego artykułu jest odkrycie sekretów bycia pewnym siebie, szczególnie jeśli chodzi o wystąpienia publiczne.

Podziel się z innymi 🙂
Podziel się z innymi :)