Czy powinieneś przejmować się tym, co inni myślą o Twojej prezentacji?

Czy powinieneś przejmować się tym, co inni myślą o Twojej prezentacji?

Właśnie zakończyłeś swoją prezentację i czujesz, że nie była idealna. Ktoś siedział z założonymi rękami, inna osoba wyglądała na niezbyt szczęśliwą. Masz też wrażenie, że nie zaprezentowałeś jej tak dobrze, jak ćwiczyłeś i planowałeś.

Inny scenariusz:

Czujesz się całkiem dobrze po prezentacji, ale otrzymałeś negatywną opinię. Czasami opinie są wręcz sprzeczne: za szybka lub za wolna, zbyt szczegółowa lub zbyt ogólna, zbyt radosna lub zbyt poważna.

Czy każdy musi lubić Twoje wystąpienie? Czy powinieneś się tym przejmować?

Odpowiedź brzmi: tak i nie.

Dlaczego powinieneś się tym przejmować?

Opinie zwrotne pomagają dostosować Twoją intonację, mowę ciała i treść, aby odpowiadały potrzebom publiczności, a nie tylko temu, co chcesz powiedzieć. Kto by nie chciał być podziwianym przez wszystkich podczas prezentacji, otrzymywać przyjaznych pochwał i wygłaszać przemówienia, które staną się viralowe? Choć może nie być przyjemnie usłyszeć, że możesz się poprawić, bez feedbacku nie będziesz się rozwijać, ani rozumieć potrzeb swojej publiczności.

A dlaczego nie?

NIE, ponieważ powinieneś być również selektywny. Na scenie masz swój unikalny styl. Niektórzy go polubią, inni nie — i to jest w porządku. To, że niektórzy wolą góry od morza, nie oznacza, że morze ma się schować i nigdy więcej nie pokazać:)

Podczas warsztatów często jestem zaskoczona, gdy uczestnicy dzielą się różnymi opiniami na temat tego samego wystąpienia.

Ważne jest znalezienie równowagi. Z jednej strony nie warto zatracać siebie, próbując dopasować się do wizji innych na temat tego, kim powinieneś być. Z drugiej strony, warto krytycznie ocenić swoje umiejętności i zweryfikować swoją samoocenę z rzeczywistością.

Czy zależy Ci na tym, co ludzie myślą o Twojej prezentacji?

Techniki Relaksacyjne – 6 skutecznych sposobów na stres przed wystąpieniami publicznymi

Nie jesteś sam!
Według National Institute of Mental Health około 74% ludzi doświadcza w pewnym stopniu na lęku przed prezentacjami. Strach przed wystąpieniami publicznymi może znacząco wpłynąć na nasze życie osobiste i zawodowe. Może powodować unikowe zachowania, takie jak odmawianie udziału w wystąpieniach, odrzucanie awansów lub objawy psychosomatyczne, kiedy zawsze przed prezentacją jestesmy chorzy. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją narzędzia, które pomogą Ci nauczyć się radzić sobie ze stresem. Dowiedz się więcej w artykule.

Podziel się z innymi 🙂

W jaki sposób Twój umysł Cię oszukuje?

Z punktu widzenia ewolucyjnego, posiadanie opinii, przekonań, typowych wzorców działań czy ocen ma swoje uzasadnienie. Automtyczne zachowania mają zarówno negatywne, jak i pozytywne konsekwencje.
Skracają one czas podejmowania decyzji, co może zużywać energię. Byłoby nam trudno funkcjonować, gdybyśmy musieli zastanawiać się każdego ranka, czy powinniśmy zatrzymać się na czerwonym świetle, czy możemy dotknąć gorącego garnka, czy też spacerując nocą po ciemnej ulicy, czy warto zaprzyjaźnić się z osobą niosącą nóż.

Podziel się z innymi 🙂
Podziel się z innymi :)