Techniki Relaksacyjne – 6 skutecznych sposobów na stres przed wystąpieniami publicznymi

Techniki Relaksacyjne – 6 skutecznych sposobów na stres przed wystąpieniami publicznymi

Nie jesteś sam.

Według National Institute of Mental Health około 74% ludzi doświadcza w pewnym stopniu na lęku przed prezentacjami. Strach przed wystąpieniami publicznymi może znacząco wpłynąć na nasze życie osobiste i zawodowe. Może powodować unikowe zachowania, takie jak odmawianie udziału w wystąpieniach, odrzucanie awansów lub objawy psychosomatyczne, kiedy zawsze przed prezentacją jestesmy chorzy.

Szacuje się, że z glosofobią (z ang. glossophobia- lęk przed wystąpieniami publicznymi) codziennie zmaga się około 15 milionów ludzi, przy czym na przestrzeni lat zauważalny jest wzrost liczby osób identyfikujących się z tym lękiem, z 20 milionów w 2016 roku do 40 milionów w 2020 roku. Jak widać, to bardzo częsty problem.

Radzenie sobie ze stresem to złożony temat, który często wymaga pracy nad nim z różnych perspektyw. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją narzędzia, które pomogą Ci nauczyć się radzić sobie ze stresem. Jedną z nich są techniki relaksacyjne.

1.Trening Autogenny Schultza

To technika relaksacji opierająca się na samoregulacji organizmu. Wwołuje stan odprężenia i redukuje stres, koncentrując się na wrażeniach cielesnych w celu osiągnięcia spokoju.

2. Ćwiczenia TRE

Ćwiczenia Tention and Trauma Release Exercises (TRE) to seria ćwiczeń zaprojektowanych do uwolnienia stresu i napięcia z ciała, poprzez doprowadzanie do samokontrolowanego drżenia mięśniowego, które uspokaja układ nerwowy.

3. Trening Neuromięśniowy Jacobsona

Progresywne rozluźnianie mięśni skupia się na napinaniu, a następnie rozluźnianiu każdej grupy mięśniowej, zwiększając świadomość ciała i wspierając relaksację.

4. Medytacja Mindfulness

Polega na skupieniu uwagi na obecnym momencie, obserwując myśli i doznania bez oceniania ich, tak aby zredukować stres.

5. Technika Alexandra

Skupia się na poprawie postawy i kontrolowania ruchu w celu zmniejszenia napięcia fizycznego i zwiększenia swobody ruchu.

6. Skupienie się na oddechu

Skupienie się wyłącznie na rytmie oddechu, pomaga doprowadzić do głębszego relaksu poprzez odwrócenie uwagi od czynników stresujących.

Wnioski

Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swoje umiejętności wystąpień publicznych, radzić sobie ze stresem, czy pokonać syndrom oszusta, zastosowanie tych technik relaksacyjnych może Ci w tym skutecznie pomóc.

Powodzenia!

Źródło:

National Institute of Mental Health. Specific Phobia.

Czy powinieneś przejmować się tym, co inni myślą o Twojej prezentacji?

Nie jesteś sam!
Według National Institute of Mental Health około 74% ludzi doświadcza w pewnym stopniu na lęku przed prezentacjami. Strach przed wystąpieniami publicznymi może znacząco wpłynąć na nasze życie osobiste i zawodowe. Może powodować unikowe zachowania, takie jak odmawianie udziału w wystąpieniach, odrzucanie awansów lub objawy psychosomatyczne, kiedy zawsze przed prezentacją jestesmy chorzy. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją narzędzia, które pomogą Ci nauczyć się radzić sobie ze stresem. Dowiedz się więcej w artykule.

Podziel się z innymi 🙂

W jaki sposób Twój umysł Cię oszukuje?

Z punktu widzenia ewolucyjnego, posiadanie opinii, przekonań, typowych wzorców działań czy ocen ma swoje uzasadnienie. Automtyczne zachowania mają zarówno negatywne, jak i pozytywne konsekwencje.
Skracają one czas podejmowania decyzji, co może zużywać energię. Byłoby nam trudno funkcjonować, gdybyśmy musieli zastanawiać się każdego ranka, czy powinniśmy zatrzymać się na czerwonym świetle, czy możemy dotknąć gorącego garnka, czy też spacerując nocą po ciemnej ulicy, czy warto zaprzyjaźnić się z osobą niosącą nóż.

Podziel się z innymi 🙂

Jak być postrzeganym jako osoba pewna siebie? 8 wskazówek, jak zrobić wrażenie pewnego siebie mówcy

W świecie, w którym komunikacja jest kluczowa, umiejętność pewnego zaprezentowania się jest bezcenna. Niezależnie od tego, czy przemawiasz na sali konferencyjnej, na wydarzeniu towarzyskim, czy prowadzisz spotkanie zespołu, wrażenie, jakie wywierasz, może znacząco wpłynąć na Twoje życie osobiste i zawodowe. A co, jeśli w naturalny sposób nie emanujesz pewnością siebie? Dobra wiadomość jest taka, że pewności siebie, podobnie jak każdej innej umiejętności, można się nauczyć i ją doskonalić. Celem tego artykułu jest odkrycie sekretów bycia pewnym siebie, szczególnie jeśli chodzi o wystąpienia publiczne.

Podziel się z innymi 🙂

Jak sobie radzić z syndromem oszusta? Strategie przezwyciężenia syndromu oszusta

Pomimo wszystkich swoich osiągnięć czujesz się jak oszust? Nie jesteś sam. Syndrom oszusta dotyka wielu z nas, od studentów po prezesów. To ta nawracająca wątpliwość, że pomimo swoich osiągnięć, tak naprawdę nie jesteś tak kompetentny, jak wszyscy myślą. Strach przed zdemaskowaniem jako ktoś niekompetentny jest ogromny. Zagłębmy się w zrozumienie tego zjawiska i zbadajmy praktyczne strategie jego przezwyciężenia.

Podziel się z innymi 🙂

Jak korzystać z ChatGPT do występów publicznych? Jak przygotować prezentację z ChatGPT? 15 sposobów wykorzystania Czatu GPT

Zastanawiasz się, jak szybciej i lepiej przygotować prezentację za pomocą ChatGPTP? Za pomocą narzędzi AI, takich jak ChatGPT, możesz przyśpieszysz research, zrobić burzę mózgów i udoskonalić treść. W tym artykule omówimy 15 sposobów wykorzystania ChatGPT do stworzenia atrakcyjnej prezentacji i zaoszczędzenia czasu.

Podziel się z innymi 🙂

Jak zarządzać tremą i stresem przed wystąpieniami publicznymi? 6 pytań do pracy nad stresem

Dlaczego stresujesz się przed wystąpieniami publicznymi? Czy kiedykolwiek zadałeś sobie to pytanie?
Jeśli jeszcze nie jesteś najlepszym przyjacielem ze stresem, możesz zacząć pracować nad nawiązaniem długoterminowej przyjaźni z tremą, zadając sobie te pytania i szczerze na nie odpowiadając.

Podziel się z innymi 🙂
Podziel się z innymi :)