Matura ustna- jak się przygotować? Jak odpowiadać na egzaminie ustnym?

Matura ustna- jak się przygotować? Jak odpowiadać na egzaminie ustnym?

Matura to pierwszy, poważny egzamin, który może powodować dużo stresu u licealistów

Dla wielu uczniów, ale też profesjonalistów egzaminy ustne wiążą się z o wiele wiekszym stresem, niż w przypadku egzmainów pisemnych. Dlaczego?

  1. Nie mamy tyle czasu na zastanowienie się nad odpowiedzią.
  2.  Często musimy odpowiedzieć na zadane pytanie bez możliwości wrócenia do niego później.
  3. Konfrontujemy się z komisją od razu.
  4. Nasz sposób mówienia może zdradzić brak wiedzy w jakimś obszarze.
  5. Ktoś na nas patrzy- zjawisko facylitacji, ale o tym później.

Jak dobrze wypaść na maturze ustnej?

Zadbaj o swój stan psychofizyczny

Wysypianie się i dobre odżywianie to banał? Niekoniecznie. Przeprowadzono wiele badań, które jednoznacznie pokazują, że brak odpowiedniej ilości snu wpływa na naszą regulację emocji, zapamiętywanie czy koncentrację. W przypadku zaś kiedy idziemy na egzamin głodni nasza uwaga może być skupiona na burczacym brzuchu, zamiast na wymienianiu najwiekszych, polskich literatów XIX wieku. Dzień przed egzaminem zrelaksuj się. Nauczenie się dodatkowej partii materiału wiele nie zmieni. Pozytywnie za to zadziała wyspanie się i pyszne śniadanie rano.

Przygotuj się na tyle, na ile to możliwe

Przygotowanie się wspiera nasze poczucie pewności siebie. Wiedząc, że włozyliśmy w coś dużo czasu i energii, a także mamy w głowie wiedzę redukujemy poziom stresu. Kompetencja jest jednym z filarów pewności siebie. Do matury zostało trochę czasu, więc małymi krokami możesz przygotowywać się do tego egzaminu. Żaden z podanych sposobów nie zadziała, jeśli pójdziesz na egzamin kompletnie nieprzygotowany.

Poćwicz improwizację

Niejednokrotnie ktoś pyta nas o opinię ksiązki, której nie mieliśmy czasu czytać, o zdanie na temat aktualnego konfliktu w jakimś kraju, a my 5 lat temu wyrzuciliśmy telewizor przez okno czy wreszcie na egzaminie pada pytanie, które nie do końca nam leży i trzeba jakoś z tego wybrnąć. Tutaj z pomocą przychodzi improwizacja. Widzieliście kiedyś debaty polityczne w Polsce? Pada pytanie np. jakie są pana plany w sprawie ustawy węglowej. Kandydat odpowiada często tak, że słowo węgiel nawet nie pada, zwłaszcza jeśli nie ma pojęcia o temacie 😉 W egzmainach ustnych istotna jest płynnośc mówienia, totalna cisza jest gorsza, niż próba mówienia.

Zrób symulację egzaminu

Łatwiej odnaleźć się nam w sytuacjach, które już znamy. Dobrą metodą na przygotowanie się będzie wzięcie udziału w symulacji egzaminu. Poproś bliskich, kolegów z klasy czy przyjaciół spoza szkoły o stworzenie kilku pytań i odegranie egzaminatora. Ćwiczenie to można połączyć z improwizacją, czyli jednym z pytań może być takie, na które nie masz szansy znać odpowiedzi. Dzięki temu oswoisz się z sytuacją i trochę oszukasz swój mózg, który po przyjściu na egzamin nie będzie szeptał „uciekaj”.

Wizualizacja

Matura ustna odbywa się w szkole, którą znasz. Jeśli wiesz jaki jest numer sali, spróbuj w wolnej chwili usiąść w ławce i wyobrazić sobie egzamin. Powtarzaj to ćwiczenie potem regularnie w domu, kolejce czy siedząc w samochodzie.  Oczami wyobraźni pozytywnie wizualizuj sobie egzamin, od wejścia do sali, wylosowania pytań po pożegnanie się z komisją.

Przyjdź chwilę wcześniej

Dużym stresem może się okazać wychodzenie z domu na ostatnią chwilę. Dzień wczesniej przygotuj już sobie ubranie, spakój się i nastaw 2 budziki, jeśli egzamin jest wcześnie rano. Mogą się pojawić korki lub nie przyjedzie autobus. Zaplanuj to w swoim planie dotarcia do szkoły na czas.

Kontakt wzrokowy

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego jest oznaką pewności siebie i pomaga budować pozytywne relacje i odbiór. Spróbuj w trakcie odpowiadania zerkać na wszystkich członków komisji.

Komisja to nie wrogowie

Każdy z nauczycieli był na Twoim miejscu. Spróbuj pomyśleć o nich jako o swoich sprzymierzeńcach, a nie wrgach. Nawet, jesli nie darzysz ich wielką sympatią to stawką jest Twoja ocena, a potem wybór studiów. Skup się na egzaminie.

Wiem, że to trudny i stresujący moment. Trzymam za Ciebie kciuki. Powodzenia! 🙂

Czym jest priming? Jak torowanie może być wykorzystywane w wystąpieniach?

Zjawisko torowania, inaczej zwane primingiem może być stosowane jako technika wpływu społecznego. Jak to może na Ciebie wpłynąć? Jak wykorzystać priming w wystąpieniach publicznych?

Podziel się z innymi 🙂

Jak prezentować online? Czy uczenie się online jest efektywne? Zasady wystąpień publicznych online

Osoba, która występuje publicznie musi spełniać wiele kryteriów, żeby wypaść profesjonalnie, a w przypadku wystąpień online dochodzą do tego takie aspekty jak obsługiwanie profesjonalnego sprzętu do nagłośnienia, odsłuchu i nagrywania video, a także zadbanie o przestrzeń, w której znajduje się mówca.

Podziel się z innymi 🙂

Jak kolory i tło wpływają na odbiór mówcy? Percepcja tła i kolorów w prezentacjach online

Tło, które oglądają widzowie również nie jest obojętne dla wizerunku mówcy.  Oprócz kwestii takich jak dobre oświetlenie czy sprzęt techniczny jest ważnym elementem wystąpienia. Jakie kolory ubioru lub tła wybrac w trakcie prezentacji?

Podziel się z innymi 🙂
Podziel się z innymi :)