Matura to pierwszy, poważny egzamin, który może powodować dużo stresu u licealistów
Dla wielu uczniów, ale też profesjonalistów egzaminy ustne wiążą się z o wiele wiekszym stresem, niż w przypadku egzmainów pisemnych. Dlaczego?
- Nie mamy tyle czasu na zastanowienie się nad odpowiedzią.
- Często musimy odpowiedzieć na zadane pytanie bez możliwości wrócenia do niego później.
- Konfrontujemy się z komisją od razu.
- Nasz sposób mówienia może zdradzić brak wiedzy w jakimś obszarze.
- Ktoś na nas patrzy- zjawisko facylitacji, ale o tym później.
Jak dobrze wypaść na maturze ustnej?
Zadbaj o swój stan psychofizyczny
Wysypianie się i dobre odżywianie to banał? Niekoniecznie. Przeprowadzono wiele badań, które jednoznacznie pokazują, że brak odpowiedniej ilości snu wpływa na naszą regulację emocji, zapamiętywanie czy koncentrację. W przypadku zaś kiedy idziemy na egzamin głodni nasza uwaga może być skupiona na burczacym brzuchu, zamiast na wymienianiu najwiekszych, polskich literatów XIX wieku. Dzień przed egzaminem zrelaksuj się. Nauczenie się dodatkowej partii materiału wiele nie zmieni. Pozytywnie za to zadziała wyspanie się i pyszne śniadanie rano.
Przygotuj się na tyle, na ile to możliwe
Przygotowanie się wspiera nasze poczucie pewności siebie. Wiedząc, że włozyliśmy w coś dużo czasu i energii, a także mamy w głowie wiedzę redukujemy poziom stresu. Kompetencja jest jednym z filarów pewności siebie. Do matury zostało trochę czasu, więc małymi krokami możesz przygotowywać się do tego egzaminu. Żaden z podanych sposobów nie zadziała, jeśli pójdziesz na egzamin kompletnie nieprzygotowany.
Poćwicz improwizację
Niejednokrotnie ktoś pyta nas o opinię ksiązki, której nie mieliśmy czasu czytać, o zdanie na temat aktualnego konfliktu w jakimś kraju, a my 5 lat temu wyrzuciliśmy telewizor przez okno czy wreszcie na egzaminie pada pytanie, które nie do końca nam leży i trzeba jakoś z tego wybrnąć. Tutaj z pomocą przychodzi improwizacja. Widzieliście kiedyś debaty polityczne w Polsce? Pada pytanie np. jakie są pana plany w sprawie ustawy węglowej. Kandydat odpowiada często tak, że słowo węgiel nawet nie pada, zwłaszcza jeśli nie ma pojęcia o temacie 😉 W egzmainach ustnych istotna jest płynnośc mówienia, totalna cisza jest gorsza, niż próba mówienia.
Zrób symulację egzaminu
Łatwiej odnaleźć się nam w sytuacjach, które już znamy. Dobrą metodą na przygotowanie się będzie wzięcie udziału w symulacji egzaminu. Poproś bliskich, kolegów z klasy czy przyjaciół spoza szkoły o stworzenie kilku pytań i odegranie egzaminatora. Ćwiczenie to można połączyć z improwizacją, czyli jednym z pytań może być takie, na które nie masz szansy znać odpowiedzi. Dzięki temu oswoisz się z sytuacją i trochę oszukasz swój mózg, który po przyjściu na egzamin nie będzie szeptał „uciekaj”.
Wizualizacja
Matura ustna odbywa się w szkole, którą znasz. Jeśli wiesz jaki jest numer sali, spróbuj w wolnej chwili usiąść w ławce i wyobrazić sobie egzamin. Powtarzaj to ćwiczenie potem regularnie w domu, kolejce czy siedząc w samochodzie. Oczami wyobraźni pozytywnie wizualizuj sobie egzamin, od wejścia do sali, wylosowania pytań po pożegnanie się z komisją.
Przyjdź chwilę wcześniej
Dużym stresem może się okazać wychodzenie z domu na ostatnią chwilę. Dzień wczesniej przygotuj już sobie ubranie, spakój się i nastaw 2 budziki, jeśli egzamin jest wcześnie rano. Mogą się pojawić korki lub nie przyjedzie autobus. Zaplanuj to w swoim planie dotarcia do szkoły na czas.
Kontakt wzrokowy
Utrzymywanie kontaktu wzrokowego jest oznaką pewności siebie i pomaga budować pozytywne relacje i odbiór. Spróbuj w trakcie odpowiadania zerkać na wszystkich członków komisji.
Komisja to nie wrogowie
Każdy z nauczycieli był na Twoim miejscu. Spróbuj pomyśleć o nich jako o swoich sprzymierzeńcach, a nie wrgach. Nawet, jesli nie darzysz ich wielką sympatią to stawką jest Twoja ocena, a potem wybór studiów. Skup się na egzaminie.
Wiem, że to trudny i stresujący moment. Trzymam za Ciebie kciuki. Powodzenia! 🙂
Cześć. Witaj na moim blogu:) Jestem psychologiem, trenerem wystąpień publicznych, Head of Speakers TEDxZurich i mentorem mówców TEDxWarsaw oraz certyfikowanym coachem ICF na poziomie PCC. Pomagam m.in. prawnikom, wokalistom, aktorom, wykładowcom i ludziom z biznesu w przygotowaniu się do ich przemówień przed setkami ludzi na publiczności, a także w prowadzeniu spotkań czy prezentacji. W 2021 zostałam wybrana jako jedna z 11 najlepszych trenerów wystąpień publicznych na świecie, według rankingu Coach Foundation.
Moja ścieżka do miejsca, w którym jestem prowadziła mnie przez wiele lat edukacji muzycznej, ale również SWPS, SGH i podyplomowe studia coachingowe. Jako jedyna Polka występowałam w musicalu kubańskim „Conoce mi Cuba”. Przez wiele lat pracowałam nad opanowaniem tremy, która spędzała mi sen z powiek. Zawsze też zastanawiałam się jak pracować z wewnętrznym krytykiem, nie przejmować się opinią innych i jak budować prawdziwe poczucie pewności siebie na scenie. Teraz już znam odpowiedź. W ostatnim czasie udzieliłam niezliczonej ilości wywiadów, co tylko jeszcze bardziej mi uświadomiło, jak dużo daje pewność siebie przez kamerami i umiejętności autoprezentacji.