Trema u muzyków. Trema u wokalistów. Jak ograniczyć stres na scenie?

Trema przed śpiewaniem

Trema u muzyków. Trema u wokalistów. Jak ograniczyć stres na scenie?

Występ publiczny bez tremy, czyli jak radzić sobie z tremą podczas wystąpień publicznych

Uczęszczasz na zajęcia z emisji głosu, może śpiewasz w chórze. Być może chodzisz do szkoły muzycznej lub nawet studiujesz wokalistykę. W wakacje zamiast surfowania i zwiedzania Barcelony jeździsz na obozy wokalne, na których od rana do nocy uczysz się tajników śpiewania. W wolnych chwilach słuchasz muzyki i dużo ćwiczysz. Muzyka wypełnia Ci całe życie, ale mimo tych wielu starań stajesz na scenie i cała Twoja pewność siebie oraz umiejętności w jakiś niezrozumiały sposób ulatniają się. Przyczyną takiej sytuacji może być stres.

Skąd się bierze stres? Czy stres jest zły? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w innych moich wpisach. W tym artykule skoncentruję się na zjawisku tremy u wokalistów. Specyfika stresu powoduje symptomy na poziomie ciała, które bezpośrednio wpływają na jakość głosu, kontrolowanie oddechu i możliwość koncentracji na wykonywaniu utworu. W przypadku wokalistów pudłem rezonansowym i instrumentem jest głos, który jest w naszym ciele, a nie na zewnątrz.

Stres u wokalistów

Zjawisko stresu u śpiewających osób jest bardzo specyficzne i znacznie mocniej może wpływać na performance, niż u instrumentalistów. Dlaczego tak jest? Gitarzysta, perkusista, pianista czy nawet saksofonista grają na instrumencie. Wokaliści są instrumentem, dlatego nawet najmniejsze zmiany na poziomie psychofizycznym wpływają na rezonans i fonację. Stres jest bardzo złożonym zagadnieniem i warto poświęcić mu chwilę uwagi.

Wpływ tremy na emisję głosu- zestresowany głos

Jak poznać zestresowany głos? Częste objawy to drgający głos, płytki oddech i brak możliwości śpiewania długich fraz. Nawet wybitni wokaliści mogą nie osiągać sukcesu, jeśli będzie ich zjadał stres, kiedy stają na scenie lub wchodzą do studia nagrań. Niestety w przypadku wokalistów stres bezpośrednio przenosi się na głos i nie da się go zamaskować. Warto, żebyś wykorzystał swój potencjał i setki godzin poświęconych na ćwiczenie.

Jakich rad można udzielić osobie, która denerwuje się przed występem na scenie

Przygotowanie

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tremą u wokalistów będzie kompleksowe podejście do tego zagadnienia. Pierwszym krokiem jest zadbanie o dobre przygotowanie do występu. Sprawdź czy znasz dobrze na pamięć tekst, melodię, czy jesteś rozśpiewany. Brak odpowiedniego przygotowania spowoduje większą tremę. Świadomość swoich kompetencji będzie pomocna. Przygotowanie jest jednym z filarów pewności siebie.

Wewnętrzny krytyk

Drugim krokiem jest przygotowanie mentalne. Warto przyjrzeć się swoim przekonaniom, które mogą skutecznie Cię demotywować. Istotna jest Twoja relacja z wewnętrznym krytykiem. Czy akceptujesz swój głos? Czy  porównujesz się do innych? Czy tolerujesz swoje błędy i wyciągasz z nich konstruktywne wnioski? To, co na swój temat myślisz wpływa na Twój performance. Tutaj dowiesz się więcej o pracy nad wewnętrznym krytykiem.Pomocnym narzędziem jest life coaching, na którym możesz się przyjrzeć swoim przekonaniom i wyeliminować te negatywne.

Techniki relaksacyjne

Jak sobie radzić z tremą? Metod na radzenie sobie ze stresem jest wiele, a jedną z nich są techniki relaksacyjne. Regularnie praktykowane mogą przynosić bardzo pozytywne rezultaty. Zarówno przed wystąpieniem, jak i na co dzień możesz ćwiczyć swoją odporność na stres.

Techniki relaksacyjne pomogą uspokoić nerwy, ale wymagają regularnego treningu. Mindfulness pozytywnie wpływa na osoby występujące publicznie.

Praca z ciałem

Nasze emocje wpływają na napięcia w ciele. Działa to też w drugą stronę, więc poprzez odpowiedni trening, streching, fizjoterapię i automasaż możemy się rozluźnić i zredukowac poziom stresu. Jeśli uważasz, że taka forma może być dla Ciebie sprawdź technikę pracy z ciałem Lowena oraz technikę Aleksandra, które znaczenie mogą poprawić jakość Twojego śpiewu.

Wsparcie specjalisty

Czasami lęk przed wystąpieniami jest być tak silny, że będzie wymagał kontaktu ze specjalistą. Wsparcie możesz uzyskać u psychologa lub psychoteraputy, którzy przeprowadzą Cię przez proces oswajania się z nim.

Przyjazne otoczenie

Rywalizacja może dokładać swoją cegiełkę do naszego stresu. Środowisko, w którym walczysz o miejsce, uznanie czy nagrody może nie dać Ci wsparcia, którego potrzebujesz. Zwróć się o pomoc do swoich najbliższych. Przyjazna twarz na publiczności, telefon do przyjaciela przed wejściem na scenę lub nawet sam fakt, że możesz się podzielić się z kimś swoimi sukcesami oraz porażkami działa kojąco.

Nie jestes sam

Lęk przed wystąpieniami publicznymi jest jednym z częściej wystepujących lęków społecznych. Zmaga się z nim bardzo wiele osób. Szacuje się, że w USA aż 40% mieszkańców doświadcza tego lęku. Niestety niewiele jest szkół w Polsce, które uczą radzenia sobie ze stresem przed wystąpieniami publicznymi. Jest to jedna z kluczowych kompetencji, ponieważ występujemy przy róznych okazjach już od dziecka. Dla wokalistów jest to szczególnie ważne. Wielu muzyków, nawet tych doświadczonych, czuje się zestresowana przed każdym koncertem. Stres być może będzie Ci towarzyszyć do końca Twojej kariery. Kluczowe jest to czy ten stres Cię mobilizuje czy niszczy.

Odpowiednia garderoba

Nie chodzi mi w tym punkcie o dobieranie kroju do figury, ani koloru ubrania do rodzaju cery:) Wokaliści często mają tendecję do koncentrowania się na ubiorze. Show business rządzi się swoimi prawami i wygląd jest istotny, ale trzeba znaleźć zdrowy balans. Zbyt ciasne kreacje, uniemozliwiające swobodne oddychanie lub piękne, ale zbyt wysokie buty, które nie pozwalają na „osadzenie się” na nogach być może będą wyglądać zjawiskowo, ale skutecznie mogą obniżyć jakość występu.

Jakie są strategie autoprezentacji w wystąpieniach publicznych? Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie podczas prezentacji?

Obecność w świecie online daje możliwość kreowania różnych wersji swojego wizerunku, a także zarządzania nim. Nasza osobowość może wpływać na formę autoprezentacji, zarówno podczas wirtualnych spotkań, jak i tych na żywo. Jak się dobrze zaprezentować?

Podziel się z innymi 🙂

Jak Anna Delvay z serialu Netflix „Kim jest Ana” zyskała sobie przychylność ludzi? Analiza psychologiczna Anny Sorokin: techniki manipulacji i autoprezentacji

Anna Sorokin stała się niedawno bardzo popularna za sprawą serialu Netflix „Kim jest Ana”. Film pokazuje bohaterkę- Anna Delvey graną przez Julię Garner i jej losy stawania się częścią nowojorskiej elity. Jak to możliwe, że 25-latka oszukała tylu wpływowych ludzi i wyłudziła duże sumy pieniędzy? W artykule znajduje się odpowiedź na to pytanie.

Podziel się z innymi 🙂

Jak się przygotować do wystąpienia publicznego lub prezentacji? 7 zasad skutecznego przygotowywania prezentacji

Wystąpienie może być niezapomnianym doświadczeniem dla słuchaczy lub kolejną, nudną prezentacją, o której szybo zapomną. Jednym z aspektów różnicujących te dwie sytuacja jest przygotowanie. Plan wypowiedzi, nauczenie się pewnych elementów na pamięć i dużo treningu dadzą nam pewność siebie na scenie, a także dadzą szans na przemyślenie i zaprojektowanie tego, co chcemy powiedzieć.

Podziel się z innymi 🙂
Podziel się z innymi :)