Jak przygotować dobre wystąpienie publiczne? Kilka kroków do udanej prezentacji

Jak przygotować dobre wystąpienie publiczne? Kilka kroków do udanej prezentacji

Jak przygotować wystąpienie publiczne?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie merytoryczne. Niezależnie od tego czy jesteś ekspertem w danej dziedzinie czy tylko zostałeś wybrany, żeby przedstawić raport lub wyniki pracy całego zespołu kluczowe będzie pozyskanie wartościowych i sprawdzonych informacji. Jeśli masz taką możliwość sięgnij do zaufanych badań i źródeł. Powoływanie się na źródła naukowe, odnoszenie się do specjalistów w twojej branży pomoże Ci zbudować wizerunek eksperta, a także zwiększy Twoją wiarygodność. Badań naukowych możesz poszukać na dedykowanych stronach dla medyków, psychologów, architektów itd. Jeśli nie masz dostępu do takich platform możesz skorzystać np. z wyszukiwarki Google Scholar, która jest ogólnodostępna i bezpłatna. Czasami przedruki z najważniejszymi wnioskami z badań naukowych można znaleźć w artykułach branżowych.

Jak zbudować dobre wystąpienie publiczne, mowę?

Jest kilka podejść do budowania struktury i treści wystąpienia. Jedno z nich to forma quasi-rozprawki. Na pewno pamiętasz jak w liceum pisałeś wypracowanie na język polski, zawierające wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Jest to bardzo prosty plan, ale na początek wystarczy. Dlaczego ta forma? Ponieważ układa się w logiczną całość i słuchaczom będzie łatwo przyswoić to, o czym mówimy.

Kolejnym schematem jest starożytna grecka triada: ethos-logos-pathos. Każdy z tych elementów odpowiada za inny, istotny aspekt wystąpienia.

Pathos to część przemówienia, odpowiadająca za emocje, które powinniśmy wywołać u słuchaczy. Możemy bazować na sześciu podstawowych emocjach, które zostały wyodrębnione przez Paula Ekcmana na podstawie uniwersalnej ekspresji mimicznej. Zaliczamy do nich: radość, smutek, strach,  złość, wstręt i zaskoczenie. W różnych zestawieniach można też znaleźć rozszerzona listę o dumę, wstyd, akceptację, znudzenie czy zażenowanie. Pathos możemy uzyskać za pomocą słów, storytellingu oraz tonu głosu.

Ethos to część odpowiedzialna za komunikację i perswazję. Mówca niejako uzasadnia swoją obecność na scenie i buduje swoją wiarygodność. Chodzi o pokazanie, że jesteśmy ekspertami w swojej dziedzinie i wiemy, o czym mówimy.

Logos jest elementem, który dostarcza słuchaczom logicznych faktów i argumentów na poparcie tezy. W tej części odwołujemy się do danych, statystyk, autorytetów, faktów, historii oraz dowodów.

Idealna triada zawiera wszystkie elementy, dzięki czemu wystąpienie ma wszystko to, co powinno się w nim znajdować 🙂

Jak prezentować wykład, wystąpienie na konferencji czy mowę motywacyjną?

W tym podpunkcie jest kilka istotnych elementów, które jeśli dobrze wyćwiczysz sprawią, że staniesz się profesjonalnym mówcą.

Gestykulacja i mowa ciała

Z mojego doświadczenia wynika, że to jedna z największych bolączek osób występujących publicznie. Na początku dużym wyzwaniem może być dobre ułożenie ciała czy naturalne gestykulowanie, zamiast trzymania rąk w kieszeniach czy sztywno przy ciele. Zobacz wskazówki ze zdjęciami jak dobrze gestykulować.

Ton głosu

Czy chcesz brzmieć jak aktor, który płynnie przechodzi z jednego sposobu mówienia w drugi czy brzmieć jak automatyczna sekretarka? Możliwość operowanie róznym tonem głosu, interpretacją słowa za pomocą głosu sprawi, że Twoje wystąpienia będą ciekawsze i bardziej persfazyjne.

Praca z mikrofonem

Niby każdy wie jak trzymać mikrofon i powinno to się wydawać proste, jednak poznanie specyfiki różnego typu mikrofonów- dynamicznych, pojemnościowych, mikroportów daje komfort zarówno mówcy, jak i słuchaczom. Jeśli chcemy uniknąć przesteru, czyli głośnego piszczenia mikrofonu dobrze zapoznać się ze specyfiką każdego mikrofonu.

Kontakt z publicznością

Kontakt wzrokowy, utrzymywanie zaangażowania i sprawianie, że zapadamy w pamięć to jedna z ważniejszych umiejętności mówcy. W końcu takich jest sens wystąpień, żeby prezentować się ludziom, a nie sobie przed lustrem. Chyba, że ktoś tak lubi, to wtedy nie wnikam;)

Komunikacja werbalna

Jakich słów używamy? Czy stosujemy język potoczny czy specjalistyczne sformułowania? Czy jesteśmy przekonujący? Czy nasze zdania są logiczne i zrozumiałe? To są elementy, które warto zwerfykiować.

Ruch sceniczny

Każdy cechuje się różną dynamiką, zarówno jeśli chodzi o głos, jak i ruch sceniczny. Nie każdy musi być zwierzęciem scenicznym i robić show. Bardziej statyczny mówca może być tak samo profesjonalny. Przyjrzyj się sobie i temu jak się naturalnie poruszasz.

Jak przygotować prezentację w Powerpoint? Jak stworzyć prezentację wizualną?

Niewiele jest już wystąpień, które opierają się tylko na słowie. W większości przypadków stosujemy zdjęcia, tabele, cytaty czy wypunktowania. Dobra prezentacja nie tylko urozmaici nasze wystąpienie, ale także pozwoli słuchaczom na podwójne kodowanie, czyli zapamiętywanie dwoma zmysłami- słuchem oraz wzrokiem. Tutaj znajdziesz pogłębienie tematu jak przygotować dobrą prezentację multimedialną.

Prawa autorskie

To bardzo ważny element! W dobie udostępniania wielu zdjęć na mediach społecznościowych możemy mieć poczucie, że można dowolnie korzystać ze zdjęć, jednak jak każdy wytwór posiada prawa autorskie. Dostępnych jest wiele stron, za pomocą których można kupić zdjęcia w dobrej jakości lub nawet pobrać je za darmo i są to tzw. „stocki” np. Pixabay, Pexel, unsplash dla fotografii czy Bensound dla muzyki. Drugą opcją jest poproszenie autora o możliwość umieszczenia jego dzieła w naszej prezentacji. Niektórzy z nich chętnie udzielają zgody na niekomercyjne wykorzystanie ich zdjęć czy muzyki.

Checklista przed wystąpieniem

Przed samym wystąpień, tak jak przed ślubem czy ważnym wydarzeniem warto mieć checklistę i zapisać wszystko, co nam będzie potrzebne lub to, co mamy do zrobienia. Takie zasady wywodzą się z metodologii Getting Things Done, które. Pobierz gotową checklistę przed wystąpieniem.

Zawodowo od wielu lat wspieram mówców w ich przygotowaniach do wystąpień. Jeśli czujesz, że chcesz podnieść swoje kompetencje mówcy lub poćwiczyć indywidualnie konkretne umiejętności lub popracować nad danych wystąpieniem to zapraszam na indywidualne sesje.

Pitch, co to jest? Jak napisać elevator pitch?

Krótkie formy można wykorzystywać nie tylko w sytuacji, kiedy chcemy, żeby szef wielkiej firmy zainwestował w nasz start-up milion złotych. Są to codziennie sytuacje, częściej niż nam się wydaje. Jak pitchować podczas rozmowy kwalifikacyjnej, przed inwestorem czy nowymi znajmymi?

Podziel się z innymi 🙂

Wystąpienia online- jak skutecznie prezentować się online?

O co zadbać podczas wystąpienia online? Jak ustawić kamerę, światło, w co się ubrać i jakie ustawić tło, żeby wypaść profesjonalnie? Odpowiedzi w artykule.

Podziel się z innymi 🙂

Jak wystąpienia publiczne mogą zrobić Cię prezydentem? Sekret przemówień Donalda Trumpa ujawniony. #1Cykl: Jak oni mówią?

Ten artykuł rozpoczyna cykl „Jak oni mówią”. Będę w nim analizować wystąpienia polityków, biznesmenów i artystów. Postaram się na ich podstawie znaleźć sekret dobrych przemówień. Na pierwszy ogień idzie Donald Trump. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Nie można jednak mu ująć zdolności porywania tłumów.

Podziel się z innymi 🙂
Podziel się z innymi :)

Give a Reply